HEA TEADA! Milline on su lemmikjoogi mõju kehakaalule?

Kuidas mõjuvad sinu tervisele ja kehakaalule päeva jooksul tarbitavad joogid? Mida võid südamerahuga juua ja millest tuleks pigem hoiduda või vähemalt mõistlikku piiri pidada?

Vedeliku tarbimisel on oluline teada, et janu tuleks kustutada veega. Päevas võiks juua umbes liitri puhast vett. Puuviljamahl tuleks lahjendada veega pooleks. Joogiks sobib hästi ka tee, eriti valge ja roheline tee, ka puuvilja- ja taimeteed.

1. Vesi on kõige tähtsam toitaine

Inimese veevajadus sõltub väga mitmetest teguritest. Lisaks vanusele sõltub veevajadus ka kehalisest aktiivsusest, kuna higiga kaotab inimene palju vett. Kuumas kliimas suureneb vee eritumine kopsude ja naha kaudu 100-250%.

Veevajadus suureneb näiteks ka valgurikka (näiteks Atkinsi) dieedi puhul. Valkude laguproduktideks on kusiaine, kusihape, kreatiin ja teised lämmastikku sisaldavad ühendid, mis suures koguses on organismile kahjulikud ja need peab eemaldama suure koguse vedeliku joomisega.

Valdava osa veest saab inimene jookide ja toiduga. Inimese veevajadust võib arvutada olenevalt keskmisest energiavajadusest, mis on otseses seoses kehalise koormusega. Keskmine veevajadus on 1 ml kcal energia kohta.

Kui inimene saab toidu ja jookidega 2500 kcal, siis peaks see sisaldama 2,5 liitrit vett, millest saadakse toiduga umbes 1-1,5 ja jookidega (soovitavalt puhta veega) 1 liiter. Kuigi kaalulangetamise ajal võib energia saamine väheneda 1600 kcal peale, peaks puhast vett tarbima ikkagi liitri päevas.

Rohket vee joomist, vähemalt 8 klaasi päevas, soovitavad mõned “tervisespetsialistid”, et säilitada ilu ja elujõud. Seda seisukohta teaduslikud uuringud ei kinnita. Rohke vee joomine, mis ületab neerude võime eraldada vett (0,7-1 liitrit tunnis) võib kutsuda esile nn vee mürgituse ja naatriumi vaeguse.

Vale on ka arvamus, et rohke vee joomine peletab söögiisu ja tekitab täiskõhutunde. Kui see nii oleks, siis oleksid meie kauged esivanemad surnud nälga, kuna ainult nälg sundis neid otsima uusi toitumise võimalusi, et ellu jääda.

2. Karastusjookide liigtarbimist seostatakse ülekaalu ja rasvumisega

Karastusjookides energiasisaldus saadakse valdavalt suhkrust. Paljude maade toitumissoovituste kohaselt ei tohiks päevase lisatava suhkru hulk ületada 10% toiduenergiast. Seega näiteks 1500 kcal energia puhul 150 kcal, millele vastab ca 40 grammi ehk ligi 9 teelusikatäit suhkrut. Pooles liitris limonaadis on ligi 50 grammi suhkrut ning klaasitäis karastusjooki annab seega umbes 100 kcal ehk sama palju kui 400 grammi köögivilju.

3. Kuigi mahlas on palju kasulikke aineid, sisaldavad ka need umbes sama palju suhkrut kui karastusjoogid

Seega peab ka kaalulangetaja mahla tarbimist piirama ja soovitavalt lahjendama seda veega.

4. Tähelepanu tuleks pöörata kofeiini sisaldavatele jookidele, kuna kofeiin on diureetikum – see on aine, mis eemaldab organismist vett ja mineraalsoolasid

Kuna ka koolajoogid sisaldavad kofeiini, siis arvatakse, et nende (kindlasti aga kohvi ja kange tee) liigne joomine võib janu kustutamise asemel hoopis vett organismist väljutada.

5. Alkoholil on väga suur mõju kehakaalule

Kui jood prae kõrvale tublisti alkoholi, siis ruttab keha hävitama just ohtlikumat – alkoholi – ja ladestab organsimi “arvates” praest saadud suhteliselt ohutu rasva siseorganite vahele, tekitades õunakujulise rasvumise.

Kaalulangetamise ja alkoholitarvitamise puhul peab silmas pidama kolme asja. Alkohol annab energiat. Üks gramm puhast alkoholi annab 7 kcal, kuid nii mõnedki alkohoolsed joogid sisaldavad lisaks alkoholile veel suhkrut ja vahel ka rasva (koore- ja munaliköörid).

Kaalulangetaja sööb vähem ning seetõttu on alkoholi toime kiirem. Kui inimene on alkoholi alla neelanud, osutab keha sellele erilist tähelepanu. Erinevalt toidust, mis peab enne seeduma, imenduvad väikesed alkoholi molekulid läbi maoseina ja jõuavad juba minutiga ajju. Kui magu on toitu täis, on imendumine aeglasem. Seega peaks enne midagi sööma ja alles siis jooma.

Alkohol tõstab ka söögiisu. Et kaalulangetamine väga ebameeldivaks ei muutuks, ei pea kaalulangetaja alkoholist täielikult loobuma. Ta peaks aga arvestama kui palju alkohoolne jook annab energiat ja tarvitaima alkoholi harva. Kuid klaas veini sünnipäevapeol või väike kann lahjat õlut kord nädalas ei ole suur patt.

Allikas: Kohv – head ja halvad küljed ning ajurveeda-põhine lähenemine

Roheline tee aitab kehakaalu langetada ning on hea antioksüdant

Piparmündi viis vähem tuntud kasulikku omadust

Seotud