Hea nipp! Valmista ise kookosekeefir ja -jogurt

Kookosekeefiri ja kookosejogurti retseptid on peaaegu ühesugused. Lõpptulemuse konsistents, kreemikus sõltub rasvasisaldusest, teisisõnu kookosekoore hulgast – seda võib olla palju, keskmiselt, vähe või üldse mitte – ja sellest, kas sa seda kurnad või mitte. Allpool on esitatud kookosejogurti retsept, aga kui soovid lahjemat keefirit, siis vähenda koore hulka või jäta see ära.

Kui asendad tavalise piima kookospiimaga, pead meeles pidama, et piimakeefiri terad toituvad piimasuhkrust – laktoosist, mida kookospiimas ei ole. Et terad nälga ei sureks, pead pärast iga üht või kaht kookosekeefiri tegu panema need piima sisse ja laskma mõne päeva puhata. Hoia keefiri teri külmiku ülemises osas, kus on kõige soojem. NB! Kui oled piima suhtes tundlik, on oluline keefiri teri hoolega toatemperatuuril vees pesta, kuid siiski on oht, et veidi piimajääke võib koos teradega kookosekeefiri sisse sattuda.

MIDA VAJAD:

  • 2–4 sl aktiveeritud piimakeefiri teri
  • 5 dl kookospiima
  • 5 dl kookosekoort
  • umbes 1,5-liitrine klaaspurk
  • käterätik ja kummipael
  • roostevabast terasest kurn või nailonsõel
  • soovi korral juusturiie või taaskasutatav kohvifilter

1. Sega toatemperatuuril kookospiim ja -koor hästi läbi. Vala segu puhtasse klaaspurki.

2. Lisa keefiri terad.

3. Kui terad on kasvanud suureks või neid tekib palju, vajavad need rohkem kui ühe liitri kookosesegu. Siis võib purki lisada külmikutemperatuuril kookospiima.

4. Ära täida purki rohkem kui kolmveerandini.

5. Kata purk käterätiga ja seo peale kummipael, et kärbsed sisse ei pääseks.

6. Lase segul 24–48 tundi toatemperatuuril seista, kuni see on paksenenud. Täpne aeg, kui kaua teri piima sees hoida, sõltub isiklikust maitsest, toatemperatuurist ning terade ja kookospiima koguste suhtest. Mida rohkem lasta keefirijogurtil seista, seda paksemaks see muutub. Temperatuuril üle 30 °C valmib see kiiremini. Jahedas ruumis võib piima paksenemiseks kuluda 30–48 tundi. Ära lase keefiril üle 48 tunni seista, muidu võivad terad nälga jääda.

7. Kurna keefir läbi, et eraldada terad valmis joogist.

8. Viimase sammuna võid kurnata valmis keefiri läbi juusturiide või kohvifiltri. Eraldub läbipaistev vedelik – vadak – ja keefiri konsistents muutub paksemaks, kohupiimataoliseks.

9. Hoia valmis keefirit või jogurtit külmikus. See säilib kuni nädala.

10. Alusta uuesti punktist 1.

Allikas: Eelika Maranik „Probiootilised smuutid„ (Pilgrim, 2019)

Seotud