Hea nipp masenduse vastu: õnneliku inimese kehapoos

Ameerika sotsiaalpsühholoog Amy Cuddy kasutab kehapõhisuse jõudu koos niinimetatud õnneliku inimese poosiga (powerpose). Siin kehtib mõte tekitada selline kehaasend, mida muidu võtaksite sisse vaid siis, kui teil väga hästi läheb. Muuseas, mida halvemini teil füüsiliselt läheb, seda mõjukam see meetod on.

Cuddyl tuli lisaks idee võtta katsealustelt vereproov nii enne õnneliku inimese poosi sissevõtmist kui pärast katset. Ta soovis testida, kas positiivsed efektid peegelduvad ka vereproovides. Ja ta tõestaski, et üksnes kehahoiaku muutmine kustutab verest vaid mõne minutiga peaaegu kõik olulised stressinäitajad.

Mõjukat õnneliku inimese poosi, millega Amy Cuddy viis läbi oma katseid, kutsutakse Saksamaal ka šefi poosiks. Et seda sisse võtta, istuge võimalikult mugavasse tugitooli, pange käed kukla taha sõrmseongusse ja tõstke jalad kõrgemale alusele, kas siis lauaservale, taburetile või tühjale toolile. Mida kõrgemale te oma jalad toetate, seda mõjuvam on sissevõetud poos, igal juhul tuleks eelistada lauda. Hoidke seda poosi vähemalt kaks, veel parem kui viis minutit.

Teie testosterooni tase kerkib selle ajaga märgatavalt, samas kui kortisooli tase tuntavalt langeb. Kuna kortisool on täielikult stressihormoon, siis on sellisel harjutusel väga vahetu mõju teie meeleolule, ja seda ka siis, kui te ise ei suuda seda praegu veel ette kujutada. Aga kui te viis minutit selles poosis vastu peate, tunnete ennast kindlasti palju paremini.

Et saada tegelikult selle harjutuse positiivse efekti üle otsustada, soovitan mina oma patsientidel enne harjutuse tegemist hinnata tolle hetke hirmutunnet või depressiivset olekut skaalal ühest kümneni. Esimene aste on siis, kui negatiivne tunne on vaevalt tajutav, samas kui kümnes aste kirjeldaks eriti tugevat meeleolulangust. Kohe pärast harjutuse tegemist hinnake uuesti oma seisundit ja veenduge selles, kui palju on teie enesetunne paranenud. Mõnikord langeb hirmutunne kümnendalt astmelt seitsmendale või kaheksandale, aga enamasti on meeleolu paranemine tunduvalt suurem. Kui olete mõlemaid arve võrrelnud, siis on teil must valgel selge, et te pole enam abitult oma hirmude küüsis!

Allikas: 22 harjumust, mis teevad sind õnnelikuks

11 kaunist ja inspireerivat mõtet õnnest ja meelerahust

Psühholoog Helena Väljaste annab nõu: kuidas leida aega iseendale?

Õnnelik olemine on väga personaalne asi

Feng shui tarkused: 14 nõuannet, mis õnne koduuksest sisse meelitada aitavad

Seotud