Hando Tõnumaa plaanib algatada üle-Eestilist jooga epideemiat

Konspirituaalse veebiportaali Telegram.ee juht Hando Tõnumaa on nakatunud joogapisikust ning plaanib seda levitada nii palju, et Eestis algaks jooga epideemia. Tõnumaa, kes avastas enda jaoks jooga viis aastat tagasi, läbis hiljuti joogaõpetaja koolituse ning annab nüüd igal tööpäeval joogatunde Tallinnas. Mees usub, et igas perekonnas võiks olla vähemalt üks joogahuviline. "Mitte ükski erakond ega poliitik meie elu paremaks ei tee, sest see pole tema kätes. Ainult meie ise saame oma elu kvaliteeti parandada ning selle kõige esimeseks tingimuseks on hea tervis," ütleb Tõnumaa, kes sooviks näha, et joogatunnid viidaks õppekavadesse kõikides koolides üle Eesti.

Purustame müüdi: keegi ei paindu liiga vähe, et teha joogat

Olemas on väga palju erinevaid joogastiile ja -praktikaid, oluline on, et sa leiaksid just endale sobiva joogastiili. Mina käisin esimeses joogatunnis umbes 15 aastat tagasi, aga see ei meeldinud mulle üldse, sest see oli stiil, mis mulle lihtsalt ei sobinud – liiga aeglane oli. Aga sel ajal oli joogat ja joogahuvilisi oluliselt vähem kui täna ning infot seega vähem, ning ma arvasin aastaid, et kõik jooga ongi selline. Siis aga viis mu elutee mind Taimaale, kus sattusin Anahata joogatundi ning ma olin sellest lummatud esimest hetkest peale. Olen nüüdseks üle viie aasta tegelnud joogaga hobi korras aga päris tõsise õpetajatreeningu läbisin ja laiemad teadmised joogast omandasin alles hiljuti.

Kui sa ütled, et su keha on liiga kange, et teha joogat, siis see on sama hea kui öelda, et sa oled liiga räpane, et end pesta – sina vajad joogat veel enam. Kui sa arvad, et sa paindud halvasti täna ning midagi ette ei võta, siis peagi paindud sa veel halvemini. Ma olen terve elu olnud aktiivne tervisesportlane – jalgpall, rulluisutamine, jõusaal. Selle tulemusena on mul hea füüsiline vorm, aga joogaga avastasin, et mu keha ei paindu sugugi nii hästi kui ma sooviksin. Nimelt on mõned asanad (poosid), mis valmistavad mulle tõsiseid väljakutseid, sest mu rindkere ja õlad on üpris jäigad ning reie tagumise piirkonna lihased ka. Oma suureks rõõmuks ma aga näen, et samm-sammult hakkab mu keha üha rohkem avanema ja painduma – regulaarne praktika kannab vilja.

Hingamine kui elamise ja sportimise A ja O

Minu õpetaja on 74-aastane, aga minul on tõsiseid raskusi temaga sammu pidada. Ta liigub küll aeglasemalt kui mina, aga ma ei suuda kõiki poose järgi teha mida tema teeb. Lisaks ei näidanud ta mingeid väsimuse märke peale 4-nädalast kursust, kus iga päev läks praktikale ja teooriale ligi 10 tundi. Viimasel nädalal käis tundides selgelt vähem õpilasi kui alguses, sest paljud olid füüsiliselt liiga kurnatud. Ma küsisin õpetajalt, et kuidas sa nii hästi vastu pead? Ta vastas: “Ma hingan”.

Hingamine on kõige olulisem asi, mis me teha saame. Ilma toiduta peab inimene vastu umbes kaks kuud, ilma veeta umbes nädala, aga ilma hingamiseta vaid mõned minutid. Sinu hingamise kvaliteet määrab ära su elu kvaliteedi. Hingamist saab treenida. Meie keha armastab ja vajab hapnikku. Mida rohkem värsket puhast õhku meie seest läbi käib, seda tervemad ja tugevamad me oleme. Joogas on olemas on mitmeid hingamistehnikaid – ergutav, rahustav, tasakaalustav, jahutav jne. Isegi tühja-kõhu-tunde vastu on hingamistehnika, mis söögikorrani jäänud aega lihtsamaks teeb.

Üks kõige suuremaid tervisehädade tekitajaid on istumine

Hiljuti teadvustasin, et mõned inimesed ei julge joogatundi tulla, sest nad häbenevad seda, et nad ei paindu piisavalt hästi. Siinkohal on oluline meeles pidada, et me kõik oleme erinevad ja keegi meist pole täiuslik, sest me ei ole veel valmis. Seega me ei peaks ennast võrdlema teistega. Pole mõtet võrrelda end kellegi Instagrami fotoga, kus on näha esteetiliselt ilusat poosi. Kõik poosid ei sobi kõigile juba sellepärast, et meil on täiesti erinevad kehad ja kondid. See ei ole võistlus! Teatud kondi pikkused soosivad pealtnäha raskete asanate tegemist ning nii võibki jääda mulje, et see üliraske poos on tollele inimesele kerge teha. Ja sul võibki olla õigus – parem painduja ei ole tingimata parem joogaõpilane, sest ta teeb lihtsalt seda, mis on talle loomult lihtne teha. Sellepärast ongi olemas niivõrd palju erinevaid poose, et kõik leiaksid endale sobiva. Sa ise tead, kas see poos sobib sulle või mitte. Parim poos on see, millest on sulle kõige rohkem kasu.

Pea meeles, et harjutamine teeb meistriks ja kunagi pole liiga hilja. Ma olen täiesti kindel, et ühe millimeetri võrra rohkem suudad sa painutada küll, kui veidigi harjutad. Ning kui sa teed seda regulaarselt, siis saab millimeetrist sentimeeter ja sellest detsimeeter jne. Tuues praktika oma igapäeva ellu, märkame, et meie elukvaliteet paraneb, sest meil tekib distsipliin ja see hakkab väljenduma ka meie teistes tegemistes. Mida vähem sa painutad, seda jäigemaks muutub su keha. If you don’t use it, you’ll lose it! Sellepärast on mõistlikum teha kasvõi 10 minutit joogatiga päev kui kord nädalas tund aega.

Mida vanemaks me saame, seda rohkem hakkavad meid kimbutama füüsilised hädad. Seda seetõttu, et me ei kasuta paljusid oma lihaseid. Me istume, kõnnime, jookseme aga see on kokkuvõttes üks ja sama liigutus. Me kasutame käsi süües, juhtides autot, töötades arvutis jne, aga ka see on kokkuvõttes üks ja sama liigutus. Meie käed ja jalad võimaldavad aga teha ka teistsuguseid liigutusi.

Lisaks on meie kehad täiskasvanuks saades ebasümmeetrilised. Ebasümmeetriat põhjustavad kõik spordialad ja liikumised, kus me kasutame oma jäsemeid erinevalt (üks domineerib teise üle): jalgpall, tennis, golf, poks, käsipall, hoki jne või harjumused istuda üks jalg üle põlve, kanda kotti ühel õlal, kanda last ühel pool keha, harjumus keerata keha ja pead just ühele konkreetsele poolele. Isegi selline pealtnäha süütu tegevus nagu autojuhtimine (eriti automaatkastiga) soodustab kehalist ebasümmeetriat, sest üks jalg on kogu aeg gaasil.

Ma soovitan inimestel vaadata ennast peeglist ja uurida, kas märkate, et keha ei ole sümmeetriline. Võib olla on sul üks käsi rohkem eespool, või keha kergelt kaldu teisele poole jne. Vaata kas saad teha mõlema käega-jalaga ringe-liigutusi sama hästi kui teisele poole. Kas sa paindud mõlemale poole samamoodi? Mida rohkem ebasümmeetrilised me oleme, seda rohkem tervisehädasid hakkab vanusega välja lööma.

Üks kõige suuremaid tervise hädade tekitajaid on istumine. Me paneme lapsed 12 aastaks kooli, kus nad istuvad ebaterves asendis ja siis minnakse tööle, kus enamus istuvad järgmised 40 aastat ning siis kui pensionile jäävad, on neil igasugu hädasid kaelas, ennekõike saab vigastada selg. Ma soovitan inimestel tavalised kontoritoolid välja vahetada pilatese pallidega ning ka koolides istumist vähendada. Koolilauad peaksid olema kaldus, et kirjutada saaks sirge seljaga.

Positiivne kopeerimine – võta see, mis sinuga resoneerub ja rakenda oma elus

Me elame ajastul kus kogu informatsioon on kõigile saadaval ja mõne näpuliigutuse kaugusel. Ja kui ma näen, et 74-aastane mees paindub paremini kui enamus 20seid, siis ma arvan, et ka teised peaksid olema soovi korral selleks võimelised. Loomulikult ei hakka keegi nii hästi painduma, kui ta võtab sellise suuna oma hilisemas eas, aga ma räägin sellest kontseptsioonist üleüldiselt. Me peaks vaatama neid, kes on oma teemas andekad ja neid lihtsalt kopeerima selle sõna kõige paremas tähenduses. Kõike muidugi kopeerida ei saa ja ei peakski, aga siiski võiksime võtta selle, mis resoneerub meiega enim ja rakendama oma elus.

Sellist mõttekäiku võiks rakendada kõigis tegemistes. Kui meil on kõik info kättesaadav ja inimesed endiselt käituvad nagu ohmud ja vigastavad end, siis kelle süü see on? Meile on antud imeline keha – see on masin, mis on loodud vastu pidama pikka aega aga meie kuritarvitame oma masinat. Me hoolitseme oma autode eest rohkem kui oma keha eest. Ma küsisin oma õpetajalt, kas sa oled kunagi haige ka? Ta veidi mõtles ja ütles siis, et viimase kümne aasta jooksul tal ühel korral valutas kurk.

Jooga ei ole kaunid fotod, disaini spordiriided ja Namaste siia ja tänna. Jooga on elustiil, isiklik evolutsioon, kehahooldus ja mõistuse meditatsioon. Asana (poos) ei ole jumalik, meie oleme seda. Need poosid on loodud meile, et me märkaksime, mida saab täiustada, et jõuda oma tõelise potentsaalini.

Vaata lisa Hando Tõnumaa joogatundide kohta Anahata Yoga Estonia FB-lehelt

Seotud