GALERII: Grünberg, Mäks, Ott, Sibul, Chalice ja teised ning tore publik dalai-laama juubelikontserdil

“Ole alati hea kui see on võimalik. See on alati võimalik,” tsiteeris Yoko Alender Tallinnas Hirvepargis toimunud dalai-laama juubelikontseril Tema Pühadust. Kohal oli palju publikut ja laval esitasid juubilari auks oma loomingut Sven Grünberg, Tõnis Mägi, Ott Lepland, Liisi Koikson, Chalice, Riho Sibul, Krista Citra Joonas ja teised.

Kõnesid pidasid lisaks Grünbergile ja Yoko Alenderile veel ka Artur Talvik, Andres Herkel, Margus Tsahkna. Lisaks rääkisid Tiibeti mastifi aretajad hämmastava loo sellest, kuidas Tiibeti mastifi koeratõug nimetati hiljuti ümber Hiina mastifiks.

Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso sündis 6. juulil 1935. aastal talupoja peres Tiibeti kirdeosas Amdos, Taksteri külas. Kommunistlik Hiina Rahvavabariik okupeeris Tiibeti 1950. aastal. Dalai-laama põgenes 1959. aastal oma kodumaalt ning on sestpeale elanud paguluses Indias, Dharamsalas. Tunnustuseks rahumeelsele võitlusele Tiibeti vabaduse eest anti talle 1989. aastal Nobeli rahupreemia. Ta on ka Kanada aukodanik ning pälvinud USA Kongressi kuldmedali. 1991, 2001 ja 2011 aastal külastas Tema Pühadus XIV dalai-laama Eestit. 2005. aastal valiti dalai-laama Tartu Ülikooli audoktoriks. Kuigi dalai-laama loobus mõne aasta eest vabatahtlikult oma poliitilisest võimust, on lisaks usujuhi positsioonile temast kujunenud ka maailma eetilise poliitika võrdkuju.

“Järgi oma elus kolme olulist aspekti: austa iseennast, austa teisi ja vastuta kõikide oma tegude eest.” Tema Pühadus XIV dalai-laama

Vaata, kas leiad endki publiku seast?


“20. sajand oli vägivalla sajand, kus sõdades hukkus 200 miljonit inimest. Tekib küsimus: mis on selle mõte? Käesolev sajand peaks aga olema dialoogi sajand – konfliktid tuleks lahendada läbirääkimiste teel, sest vägivald on aegunud ja iganenud nähtus. Meil tuleb inimkonnana edasi liikuda.” Loe lähemalt Alkeemiast, mida räägib dalai-laama selle kohta, et vägivald on iganenud nähtus ja käes on dialoogi sajand.

“Dalai laamas kehastub see, mis on inimkonnas kõige väärtuslikum: kaastunne, headus ning muidugi tarkus ja huumorimeel – need on need väärtused, mille pärast tasub üldse elada ja inimene olla,” sõnab Tema Pühadusega mitmeid kordi kohtunud ja dalai-laama juubelikontserdi peakorraldaja Sven Grünberg intervjuus Alkeemiale.

Uue sajandi algul andis dalai-laama välja 18 reeglit eluks. Loe dalai-laama elutarkusi, mis võiks meile kõigile igapäevaselt teed juhendada.

Vaata ka Budismi Instituudi ja dalailama.ee ja ühenduse Tiibeti Sõbrad kodulehti ning äsja Daniel Golemani sulest ilmunud raamatu “Headuse väel: dalai-laama visioon tuleviku maailmast”.

Kuula Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!” dalai-laama ja Tiibeti teemal kõnelemas Sven Grünbergi, Roy Striderit, Drukmo Gyali, dalai-laama vennanaist ja Tiibeti kultuuri kandjat Namghyal Lhamo Taklhat ja dalai-laama 2011. aasta Eesti visiidile pühendatud erisaadet.

Alkeemia pildigaleriidel aitab teostuda www.tehnikarent.ee

Seotud