Galaktikate kokkupõrge on pannud Linnutee lainetama

Astronoomid on juba mõnda aega mõistatanud, miks on meie Galaktika, Linnutee ketas kõver. Nüüd järeldavad mõned neist Euroopa Kosmoseagentuuri satelliidi GAIA andmete põhjal, et põhjus on Linnutee kokkupõrge väiksema galaktikaga, mis on pannud Linnutee galaktikaketta lainetama, vahendab Novaator.err.ee.

Linnutee kõverus avastati möödunud sajandi keskpaiku. Üks mullune uuring sedastas, et kõverus on varem arvatust veelgi suurem. Eloisa Poggio Itaaliast Torino Observatooriumist ja ta kolleegid on aga nüüd saanud uut tõendust juba varem tekkinud oletusele, et galaktika lainelisus ei ole püsiv, vaid muutub ajas. Lainetus liigub seejuures nii kiiresti, et sel peab olema mingi võimas põhjus, näiteks kokkupõrge teise galaktikaga.

GAIA satelliidilt saadud andmete põhjal näitas arvutimudel, et lainetus teeb täispöörde ümber galaktika keskme umbes 600-700 miljoni aastaga. See kiirus on suurem, kui on näidanud varem tehtud mudelid, milles lainetuse põhjuseks on arvatud kas galaktikatevahelise magnetvälja mõju või galaktikat ümbritseva tumeaine toime.

Mudel ei näita siiski üheselt, milline galaktika võiks olla Linnuteega kokku põrganud. Üheks kandidaadiks peavad Poggio ja ta kaaslased Amburi kääbusgalaktikat, mis arvatakse olevat Linnutee kettast mitu korda läbi tuhisenud. Selle tulemusel on Amburi kääbus hakanud otsapidi ka juba Linnuteega ühinema.

Oma uurimusest kirjutavad Poggio ja kaasautorid Ülivõimas plahvatus rebis kosmosesse galaktikate-suuruse tühemiku

Kiiresti pöörlev täht tõmbab aegruumi endaga kaas

Maalt leiti seitsme miljardi aasta vanust tähetolmu

Seotud