Mis teeb ühest tarberaamatust hea raamatu? Kerge kasutada, loogiline ülesehitus, inimlikult lihtne keel. Ameeriklased oskavad hiilgavalt häid tarbe-ja õpperaamatuid teha, meil näib sinna veel üsna pikk tee olevat, aga liigume, mis on tore!
Jälgin ikka, mis toimub toitumist ja tervet elustiili käsitletavate trükiste jm väljaannete turul, kirjastatakse meeletult, aga inspireerivaid ning ka päriselt kasutatavaid leidub nende hulgas kahetsusväärselt vähe. Toitumine on tõusnud terviseteemadest vaat et esimeseks, hoolimata sellest, et arstkond visalt toidu olulisust tervise käsitlemisel tõsiselt võtab. Alles mõned aastad tagasi, kui Tartu Ülikooli Kliinikumis oma arsti litsentsi taastamisel praktikat tegin, ütles tunnustatud tohter loengus otsesõnu: toit meid haigeks ei tee, järtelikult ei tee ka terveks. Talupojamõistusele käib selline käsitlus üle mõistuse. Loomulikult sõltub päris suures osas sinu tervis ja heaolu sellest, mida sa sööd ja jood: sellest materjalist ehitatakse iga päev uuesti üles meie rakud ja sellest saame energia, et elada. Muidugi on teisi tähtsaid asju, neist kõige olulisemana just viimastel aastatel esile tõstetud vaimne heaolu ja stressi mõju kõigele, mis meie tervist puudutab.
Toit kui deemon
Toitumisega on läinud meie mail nii, et sellest on väike deemon tekitatud. Igast ilmanurgast ilmub välja radikaliste, kes ainult üht konkreetset suunda tunnustavad ja seda raevukamalt kuulutavad. Teises ääres on meedikud, kes hoiduvad sel teemal igasugustest sõnavõttudest. Ent seal vahepeal on arvestatav hulk spetsialiste, kes nn tõenduspõhise maailmavaate hukkamõistust hoolimata on end toitumise alal visalt ja põhjalikult koolitanud ning oma teadmisi hädalistega jagama hakanud. Ning hämmastavaid tulemusi saanud, mõne jaoks peaaegu imesid korda saatnud. Kuidas seda nimetatadagi, kui aastakümneid arstide vahet käinud kroonilise haigusega patsient medistiinist abi saamata äkki toitumisterapeudi soovituste järgi oma menüüd muutes nagu ilmutus paraneb? Kui sa oled muutunud ühe inimese elu (paremaks), oledki sa muutnud tervet maailma.
Mul on hea meel, et üle pika aja on ilmunud toitumist terviklikult ja asjatundlikult käsitlev raamat Liis Oravalt, kes teemaga tegelema hakkas isikliku ränga kogemuse tõttu, ent toidu abil siiski uut elu alustas. Sellised kogemused on tihti võimsaks tõukeks muuta julgelt ja radikaalselt oma elukaart ning leida tee, kuidas enda ümber heaolu külvata. Kõige rohkem meeldib mulle selle raamatu puhul soovituste lihtsus, lausa minimalism, mis seob endasse tavamedistiini ja bioloogia teadmised, toitumisteaduse ning iidse loodusravi meetodid nii meilt kui ka teiselt poolt maakera. Need on kirja pandud nauditavas eesti keeles, mis pole tarbaraamatute puhul üldse tavaline ja kutsuvad end järgima, sest on innustavas võtmes ja tunduvad nii lihtsad. Minu tänu selle raamatu kirjutamise eest on päris ja siiras – jõudsin seda juba ühele seedeprobleemidega vaevlevale sõbrale soovitada. Aitäh!
Autor: Evelin Ilves