Ettevaatust, konnad teel: alanud on iga-aastane konnaränne

Konnad ja teised kahepaikseid talvituvad veekogudes või maasse kaevunult. Kui saabub kevad, siis konnad ärkavad ja neil tekib vastupandamatu soov suunduda veekogudesse, kus nad on harjunud paljunema. Nii on nad rännanud juba ammu enne seda, kui inimesed rajasid maanteed. Et päästa võimalikult palju kahepaikseid autorataste alt, tuleks maanteede kavandamisel arvestada rändeteedega. Seni, kuni seda tehtud ei ole, saame siiski konnadele abiks olla, aidates neid kõige kibedamal rändamise ajal ohutult üle tee.

Tavaliselt hakkavad konnad liikuma aprilli lõpus, kuid kõik oleneb ilmast: vajalik on püsiv ööpäevaringne plusstemperatuur ja väike vihm. Päeva lõikes liiguvad konnad päikeseloojangust alates 2-4 tunni jooksul.

ELF koos partneritega korraldab juba neljandat aastat konnade abistamise üritust “Konnad teel(t)”.

Kuidas konni aidata?

1. Otsi oma kodu lähedal üles kohad, kus konnade kevadised rändeteed ristuvad autoteedega. Ehk oled selliseid kohti juba eelnevatel aastatel märganud? Kui ei, vaata kaarti kahepaiksete rändeinfoga. Vaata kaarti SIIT. Kaardil on punasega tähistatud konnade rändekohad. Otsingu tegemiseks tuleb vajutada siia

See kaart on koostatud kodanikelt laekunud andmete põhjal ja sellel olev info ei ole teaduslikult tõestatud ega lõplikult ammendav.

2. Korralda konnarände kohas konnatalgud.

konnatalgukorraldamine

3. Kui märkad maanteel hulgaliselt konni, siis anna meile teada. Märgime rändepaiga kaardile, kust konnatalgulised, teadlased ja liikluskorraldajad saavad sinu edastatud infot edaspidi kasutada.

Rändeinfo (enda nimi, konnarände täpne koht, soovitavalt koordinaadid ja aeg ning kas tegemist oli kõndivate või hüppavate konnadega) kirjutada meie Facebooki lehele https://www.facebook.com/konnadteel või anna teada konnavaatluse lehel.

Kõige parem ja täpsem viis on konnavaatlusinfo sisestada loodusvaatluste andmebaasi.

alt

Allikas: www.elfond.ee

Seotud