Endale andestades vabaned sa mineviku ahelaist

Minevikuahelatest tuleb vabaneda, enne kui sa tulevikku astuda saad. Ma ei mõista, miks me pingutame nii tõsiselt teistele andestamise nimel, ent jätame andestamata ainsale inimesele, kelle üle meil tegelikult võimu on – iseendale. Kogu vabadus saab alguse sisimast. Isegi kui sa tahad teistele andestada, pead esmalt endale andestama. Ainult vaba inimene saab teisi vabastada.

Mul läks aega, enne kui ma seda mõistsin. Aga kui ma seda rakendama hakkasin, lisas see enda armastamisele uue tasandi, mida ma polnud varem kogenud. See on lihtne ja äärmiselt vabastav. Kujuta ette, et lased lahti kõigest, milles sa end süüdistad. Selles ongi asja tuum. Ja see juhib sind otse enda armastamise vandeni.

Esiteks. Mine kuhugi, kus saad segamatult harjutada. Mida vähem sind käsiraamatu nõuannete ellurakendamisel häiritakse, seda parem. Minu lemmikkohaks on loodus. Igatahes peaksid valima paiga, kus sa end hästi tunned.

Teiseks. Kui sa oled valmis, siis pane kirja kõik, milles sa end süüdistad. Viimane kui asi. Palun ära varja midagi. See on sinu katse terveneda. See on püha. Mis iganes emotsioonid ka esile kerkivad, tunneta need läbi ja lase neil mööduda. Sa väärid seda maagiat, mida sa pärast koged.

Kolmandaks. Kui emotsioonid on hajunud, siis pea meeles, et sa oled inimolend. Seega on su loomuses vigu teha. See on leping, mille sõlmime sel planeedil elamiseks. Võta paar hetke selle tunnetamiseks.

Neljandaks. Pane kirja, et sa andestad endale. Loe kirjutatu endale valjusti ette. Üha uuesti ja uuesti, kuni tunned, et sisimas toimub mingi nihe. Võimalik, et sa pead kirja panema veel erinevaid asju, et nihet tunnetada. Kui see on nii, siis pane kirja veel asju, mida endale andestad, ja loe see valjusti ette ja korda protsessi, kuni oled valmis lahti laskma. Pea meeles, et sa oled seda väärt.

Viiendaks. Võta see täiskirjutatud paber ja hävita see. Võid selle tükkideks rebida. Võid selle ookeani või järve või jõkke visata. Või prügikasti visata või põlema panna või tualetipotist alla lasta. Või raketile panna ja avakosmosesse saata. See polegi oluline, kuidas sa selle hävitad. Sa viskad ära kõik, milles end süüdistasid. See tegu ise on sümboolne. Su kavatsuse puhtus on siin kõige olulisem. Selle teoga saab paber, ja kõik, mida see väljendab, sinu õlult ära võetud. Lase elul see ära võtta. Lase armastusel see ära võtta. Lase sel minna. Sulle andestab see inimene, kelle andestust sa enim vajad – sina ise.

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Kamal Ravikanti raamatust „Armasta end, nagu su elu sõltuks sellest“.

Seotud