Paljud elavad oma igapäevast elu, mõtlemata pikemalt ette, mida nad sooviksid elu jooksul korda saata. Sageli näivad argiprobleemid nii kõikehõlmavad, et elu mõtte üle mõtisklemine on viimane asi, mis pähe tuleb. Kuid elu eesmärkide seadmine võib olla just see, mida sa vajad pika ja tervisliku elu elamiseks.
Töös, mis avaldati ajakirjas Psychological Science, vaadeldi enam kui 6000 inimest 14 aasta jooksul. Teadlased leidsid, et korrelatsioon elu eesmärgi ja pikema eluea vahel kehtib igas vanuses inimestele ühtemoodi. Uuringut juhtinud teadlane Patrick Hill kommenteeris psühholoogiateaduste ühingule (Association For Psychological Science): “Meie leiud viitavad asjaolule, et elule suuna leidmine ja üldiste eesmärkide seadmine selle osas, mida sa saavutada soovid, aitab sul tegelikult pikemalt elada, olenemata sellest, millal sa oma elu eesmärgi leiad.”
Hill ja tema kolleeg Nicholas Turiano võtsid uuringu koostamisel aluseks info USA riikliku programmi MIDUS (Midlife in the United States) raames kogutud info. Tegemist on väga laia skaalaga uuringuga, mida on tehtud juba alates 1995/96. aastatest. See hõlmab ka väiteid seoses elu eesmärgiga, millega inimesed said nõustuda, või mitte, nagu näiteks:
– Mõned inimesed kulgevad sihitult läbi elu, kuid mina ei ole üks neist;
– Elan üks päev korraga ega mõtle eriti tuleviku peale;
– Vahel tunnen, et olen teinud kõik, mida elus on vaja teha.
Olulised on ka suhted lähedastega
Arvesse võeti ka teisi psühhosotsiaalseid muutujaid, mis aitavad hinnata positiivseid ja negatiivseid emotsioone ning positiivseid suhteid teiste inimestega. 14 aasta pikkuse perioodi jooksul lahkus maisest elust 569 vaatlusgrupis olnud inimest, kes moodustasid umbes 9%. Sageli ei olnud neil inimestel selgelt määratletud elu eesmärki ning neil oli vähem sooje suhteid lähedastega.
Eesmärgistatud elu on pikem olenemata sellest, millised on teised faktorid elus. Teadlased arutlesid, et elu eesmärgi seadmine võib motiveerida inimesi võtma omaks tervislikumaid eluviise, mis omakorda toob kaasa tervema ja pikema elu. Elu eesmärkide seadmine aitab kaasa ka vaimse tervise säilimisele keerulistes olukordades, näiteks peale töö kaotust või pensionile minekut. Sageli on peale pikka karjääri koju jäämine inimeste jaoks raske ja statistiliselt on see üks suremuse riski suurendav asjaolu. Uue sihi ja suuna leidmine aitab seda riski vähendada.
Allikas: www.telegram.ee