EKSKLUSIIV 2! “MUST JA VALGE LUIK” – Mis on õnn?

Alkeemia.ee ilmutab katkendeid nädala pärast ilmuvast tõsielulistel sündmustel baseeruvast raamatust “MUST JA VALGE LUIK”, mille autorid on KADRI LUIK ja LAURI LUIK.

Lauri: “Aknast välja vaadates täheldasin, et on täiskuuaeg. Ohtlik periood, võib kummalisi mõtteid pähe tuua. Tahad teada huvitavat fakti? Täiskuuajal suureneb erinevatesse ametiasutustesse saadetavate kirjade hulk kaks korda. Mul ei ole ametnikelt hetkel midagi küsida, seega kirjutan Sulle.

Mis on õnn? Kas Sa oled õnnelik? Olen selle üle palju juurelnud. Kuigi ma ei tunne end alati õnnelikuna, võin vist öelda küll, et olen õnnelik inimene.

Õnneks ei ole mulle loomuomane kedagi väga kadestada. Kui, siis pigem heas võtmes, st ma tunnen edukate ja õnnelike inimeste üle uhkust, head meelt, et neil läheb hästi. Võib olla ka seetõttu ei ole ma kunagi sattunud selle konksu otsa, et pidada materiaalseid väärtusi õnne lahutamatuks osaks. Kuigi ka mulle meeldib teinekord materiaalsete asjade sära. Küll aga tundub, et vaimne rikkus on suurema õnne tagaja, kuid seegi mitte eranditult. Kõik sõltub mõttemustritest.

Õnn on hoopis midagi muud kui asjad, mida käega katsuda saame. Õnn käib mu meelest kaasas nende väärtustega, mida päikesetõusu ajal üles täheldasin – tervis, armastus, vabadus ja tarkus. Nende puudumisel on õnnega keerulisemad, kuid mitte lootusetud lood.

Tunnen end õnnelikuna hetkedel, kui tean, et mu pere ja lähedastega on kõik hästi, kui vaatan silma oma tüdrukule, näen päikest tõusmas, metsloomi puhtas looduses ja kuulen kevadist lumesulamisvett vulisemas või laineid rannale laksumas. Olen õnnelik ka siis, kui olen täitnud jooksuvõistlusel oma seatud eesmärgi ning saan finišis puu alla maha istuda, puhast loodust nautida ning Värska vett juua. Või siis, kui olen saanud valmis mõne kirjatükiga, pidanud kordaläinud kõne, osalenud kevadkoristusel või teinud kellelegi heateo. Koju minnes ja kodus olles olen õnnelik, kuna kodused ootavad mind alati. Olen õnnelik, kui näen oma vanaema mulle sokke kudumas, maailma parimat kartulisalatit ja mannavahtu tegemas või pannkooke küpsetamas. Sellised hetked täidavad hinge. Need on kõik omal viisil seotud tervise, armastuse, vabaduse ja tarkusega.

Vahel lööb elu meid ootamatustega, mis röövivad õnne. Kuid just nendel hetkedel on oluline ise endaga tööd teha ning oma mõtetega vaeva näha. See oli vist Lincoln, kes ütles, et oleme täpselt nii õnnelikud, kui õnnelikud oleme otsustanud olla. Ma olen igatahes otsustanud, et võtan elult kõik hea vastu, mis tal pakkuda on ega virise.

Nalja peab ka saama. Elu peab olema lõbus, see on kindel. Meid ei ole loodud siia piinlema ega kannatama. Igaühe eluteel on kindlasti ka madalseisuhetki, kuid need tuleb üritada pöörata endi kasuks. Paratamatuid raskusi tuleb kasutada kontrastina selleks, et tunnetada laineharjale tõusmise tõelisi plusse. Elu nagu ameerika mägedes, öeldakse, ehk ongi see nii. Igale langusele järgneb tõus. Jooksumeestele, muideks, on tõus palju õudsem kui langus.

Tead, mulle tundub, et tihtilugu teevad meid õnnetuks asjad (nii abstraktsed kui füüsilised), mida me arvame endid väärivat, kuid mida meil (veel) ei ole. Iseasi, kas peakski üldse olema. Kuid enamasti ikka tahetakse aina rohkem ja uhkemat.

Liiga palju raiskame energiat juurdlemaks selle üle, mida meil ei ole ning mida peaks tegema, et seda saada. Samas ei suuda me tihtilugu olla tänulikud selle eest, mis meil juba olemas on. See pidev soov olematut reaalsuseks muuta röövib ka õnne. Kuigi jällegi, igal medalil on kaks poolt. Eesmärgi poole püüdlemises pole mu meelest midagi halba, see on edasiviiv jõud ning alus arengule. Elu on ka areng.

Tervisest oleme juba rääkinud, seda võtame kahjuks ülekohtuselt tihti iseenesestmõistetavana. Kuni sinnamaani, kui meil seda ühel päeval mingil põhjusel ei ole. Alles haigena saame aru, kui hea on terve olla. Ikkagi ei oska me tihtilugu olla tänulikud ja õnnelikud selle pärast, mis meil juba olemas on. Kõik oluline on enamasti elus tasuta
kättesaadav, kui tervis korras.

Ma olen hakanud üha enam nautima seda tunnet, kui mu käest sünnipäeva eel küsitakse, mida sa ka kingiks sooviksid, ja ma saan südamerahus öelda, et ei midagi, mul on kõik materiaalne juba olemas. No aga siis
lõpuks pika pinnimise peale ütlen, et okei, okei, mõni hea raamat ja paar jooksusokke ei tee kunagi paha. Päris pühak ma siiski veel ei ole, vahel kui Lamborginit tänaval sõitmas näen, siis tahan endiselt rooli istuda. Mees ikkagi.

Nii palju siis õnnest.”

Kadri: “Mis on õnn? Õnn on otsus, ei muud. Tegelikult ei sõltu õnnetunne sellest, kas Sul on kaks eurot või 2000 eurot pangaarvel. Õnn ei sõltu ka teistest inimestest, ei sõltu sellest, kas oled vallaline või suhtes. Õnn ei ela seitsme maa ja mere taga, ega tule ratsutades sõrmenipsu peale sinu õuele. Kui sa oled täna õnnetu, pettunud ning elus kibestunud, siis see aina süveneb. Iga inimese elus on kasvõi üks hea asi – tuleb sellele keskenduda, luua see õnnetunne endas. Õnn on justkui vaatenurk. Õnn on oskus hinnata seda, mis sul täna olemas on. Keskendudes positiivsele, muudad oma vibratsiooni ja sinu ellu hakkavadki saabuma need asjad, mis seda õnnetunnet veel süvendavad. Seega leian, et ei tasu otsida õnne homsest, vaid tuleb olla õnnelik täna – see on sinu valik, kuidas ja mis värvides sa maailma näed.

Aga oma isiklikku õnne olen seostanud sellega, et kui tõusen üles ja päike särab südames ja selleks pole isegi mingit silmnähtavat põhjust. Armastan neid hetki. Loomulikult on mind õnnelikuks teinud alati see tunne, et olen võimeline armastama, et mind saadab inspiratsiooni Jumal ja minu lähedastega on kõik korras. Ma julgen öelda, et olen õnnelik, kui näen, et inimesed minu ümber seda on. Ja kui näen, et kellelgi pole kõige parem päev, teen kõik, et seda muuta 🙂 Ma saan tihti öiseid väljakutseid, st kui sõber ikka helistab, et tal on mure, siis lähen alati, mulle meeldib inimesi aidata ja neid teenida, see teeb mind õnnelikuks. Ja loomulikult on hea pika päeva lõpus kellegi kaissu pugeda ja lihtsalt nautida inimlikku lähedust. Õnn on vist tasakaal – vahel aeg iseendaga, vahel aeg kõige kallimaga, vahel aeg paljude-paljude inimestega. Nagu piibel ütleb: iga asja jaoks on oma aeg.

Selles osas on Sul jälle õigus, et süües kasvab isu. Ja arvatakse, et siis, kui mul oleks suurem korter, võimsam auto, noorem partner, siis oleksime kindlasti roppu moodi õnnelikumad. Olen alati kõigile öelnud, et kui sa ei oska tänase eest tänulik olla, kui sa ei väärtusta seda, mis sul täna on, kui sa ei ole õppinud olema õnnelik tänases, siis ei tule sul seda oskust ka homme. “

“Must ja valge luik” ilmub reedel, 29. märtsil

Raamatu esitlus toimub neljapäeval, 4. aprillil kell 17.30 Viru Keskuse Rahva Raamatus.

Vaata ka Facebookist.

Loe lisaks: http://alkeemia.ee/artiklid/Kes-on-Kadri-Luik-ja-Lauri-Luik/

http://alkeemia.ee/artiklid/EKSKLUSIIV-MUST-JA-VALGE-LUIK/l

 

 

 

Seotud