Eestit külastava Tiibeti jogiini, Drukmo Gya, vaimsest õpetajast vanaisa on oma elust üle veerand sajandi istunud kuue ruutmeetri suuruses eraklas mediteerides ning esiisad kogunud kuulsust müstiliste ilmastikumanipulatsioonide ning mõjuka mantraväega.
Aastavahetuse eel Eestis kaks kontserti andev habras noor naine on ise lauljana tuntud üle terve suure Hiina ning kuuendat põlve sügavaid budistlikke õpetusliine edasi kandva jooginina tutvustab ta siin huvilistele harjutusi, mille abil on võimalik elu mürgitavat meelelaadi ning haiguste algpõhjuseid muuta.
Räägi endast ja oma reisi eesmärgist Euroopasse ja Eestisse.
Mu peamine eesmärk on arendada ja tutvustada Tiibeti kultuuri, kunsti, muusikat, vaimsed praktikad, mille sees olen üles kasvanud. Samas õpin juurde keeli, et oma missiooniga hõlpsamini edasi minna.
Joogid ja jogiinid on Tiibetis tavaisikutest (mitte munga ja nunna ordinatsiooniga) tantristliku budismi viljelejad. Minu kodukandi joogide traditsioonil, mille vaimus olen üles kasvanud, on väga pikk ajalugu, eriti Regkong Ngak Mang kogukonnal. See on ka suurim joogide kooslus, mis kogu Tiibeti ajaloo jooksul on eksisteerinud. Samuti peetakse üheks mõjuvõimaimaks ning väekamaks.
Vaimse praktiseerijana näen ma kui paljud inimesed vaevlevad füüsilistes ja hingelistes kannatustes. Olen püüdnud end varustada oskustega, mis aitaks meil kõigil vabaneda elu hädade põhjuseks olevast meelelisest teadmatusest.
Lisaks sellele olen ma väga pühendunud mõttele aidata oma kodukandi, Tiibeti kirderegiooni Amdo, naisi ja lapsi. Minu loodud veebikeskkond www.tibetdakini.com aitab vaesuses ja kehvades elamistingimustes kannatavaid inimesi. Püüan olla nende tunnete häälekandjaks ning sillaks ida ja lääne naiste vahel. Seda kõike läbi meditatsiooniõpetuste ning vaimsete harjutuste tutvustamise, mis näitab selget spirituaalset teed kannatustest vabana elamiseks.
Millisest perekonnast oled Sa pärit ning milline on Sinu pere budismialane taust?
Meie perekonnas on kuus põlvkonda joogisid. Mu vanaisa mäletab oma vanaonu, joogi Sam Drupi, kes oli väga andekas Dharma (Budistlike õpetuste) lugude jutustamisel ja andis mitmeid õpetusi perekonnale ja külaelanikele.
Teine joogi, Ten Zen, omas suurt väge rituaalide (pudza) mantrate osas ning andis õpetusi suurtele rahvahulkadele. Mu vanavanaema vend oli väga tunnustatud joogi ilmastiku kontrollimise võime poolest. Minu vanaisa on oma elust 26 aastat istunud kuue ruutmeetri suurusel pinnal ritriite (erakluses olemine vaimsete harjutuste sooritamiseks) tehes.
Kuni praeguse ajani on ta õpetusliini hoidja ning meie kodulinna Tong So Ngakpa keskuse eestvedaja. Mõlemad mu vanavanemad on väga tõsimeelsed vaimsete praktikate tegijad ning kasvatanud ka oma neli last ja lapselapsed joogideks. Seetõttu on saanud kaks minu vanemat tädi, minu ema ning ka mina järgmisteks liinihoidjateks.
Järgime Tiibeti budismi neljast suuremast koolkonnast Nyingma õpetusliini, praktiseerides peamiselt Longchen Nyingthig’i ning Tiibeti traditsioonilise meditsiini peamiseks vaimsete praktikate õpetusliiniks olevat Yuthok Nyingthig’i. Viimase algharjutuste osa tutvustan ning viin läbi ka jaanuari esimestel päevadel Eestis, Tiibeti Meditsiini Keskuses MenLing, Pärnumaal Jõõpres.
Kuidas Su vanemad Sind lapsena kasvatasid – kas vaimseid harjutusi õpetati ja pandi praktiseerima juba varakult või oli see pigem asi, mida nägid kõrvalt ja kasvades ilmutasid ise huvi nendega tegelema hakata?
Mu isa võimaldas mulle tavalist normaalset haridusteed. Vaimsete praktikate alase teadmistepagasi olen saanud oma vanavanematelt, emalt ning tema kahelt õelt. Budistlike harjutustega alustasin juba viie aastasena.
Mu lapsepõlvemälestused on täis rahu, mantrate ja palveveskite helisid päikeselistes päevades. Vanad joogid ja jogiinid jalutuskeppidega ja palveveskitega kõndimas ringiratast ümber pühapaikade. Noored joogid ja jogiinid kummardamas üksteise järel nagu ookeanilained. Nad ei tundunud kunagi kannatavat füüsilise väsimuse pärast. Kõikide elusolendite hüvanguks läidetud võiküünal heitis neile vihke, andes selgelt edasi tunnet kõikide elude omavahelisest seotusest.
Minu perekond reisis alati kloostritesse, et saada Dharma (budistlike õpetuste) juhiseid ning teeb seda siiani. Ma istusin alati oma vanaisa kõrval, kui ta mediteeris ja ma jälgisin teda segamatult sügavas vaikuses. See oli mu esimene haridus, mille sain juba enne tavaliste kooliseinte vahele minekut.
See oli elustiil, kuid sõltub igast indiviidist eraldi, kas ta tahab sellist eluviisi järgida.
Hiljem õppisin Tiibeti alg- ja põhikoolis, kus erilist huvi äratasid minus keeled. Keskhariduse omandasin Inglise-Tiibeti projekti raames (ETP – English Tibetan Project) Rong Wu kloostri kõrval. Ülikoolis, ühe suure Hiina ülikooli ainsal Tiibeti kursusel, õppisin turismimajandust orientatsiooniga minu koduregiooni, Amdo, piirkonnale. Hetkel õpin hispaania keelt Cervantes Institution’is, Pekingis.
Oled juba aastaid laulnud ning saavutanud paljugi tunnustust. Millised on Su enda hinnangul väljapaistvaimad laulmisega seotud saavutused?
Ma alustasin laulmisega 2008. aastal ning õppisin vanaisa ja oma emaga kuidas laulda mantraid. Hiljem, 2010 aastal osalesin ma rahvuslikul lauluvõistlusel nimega “Hua Er Duo Duo” ning sain Hiina 40 parima laulja hulka. Sellest alates alustasin ma oma laulmiskarjääri tõsisemalt ja komponeerisin laule väljendamaks oma tundeid selle maailma kohta, mida me kõik siin ühiselt jagame.
Räägi oma kavast, millega kavatsed Eestis üles astuda?
Ma esitan mõningaid väga erilisi mantraid, mis võivad pühkida minema haigusi nii vaimsel, kui füüsilisel tasandil, kui inimene seda laseb. Samuti saab kuulda mu enda loodud muusikat, mis räägib tundelise loo noortest armastajatest, kes elavad paraku lahus.
Kontserdid, või õigemini õdusad Tiibeti muusika- ja teeõhtud toimuvad laupäeval, 28. detsembri kell 16 Pärnu teater Endla kohvikus ning esmaspäeval, 30. detsembril kell 18 Tallinnas Kullo Lastegaleriis.
Milline on sinu side Tiibeti Meditsiini ja sellega seonduvate vaimsete praktikatega?
Selles liinis on mu peamiseks õpetajaks minu kodukandist pärit Rahvusvahelise Traditsioonilise Meditsiini Akadeemia (IATTM) looja Dr. Nida Chenagtsang. Selle akadeemia harusid on maailmas üle 20 riigis, millest üks tegutseb aktiivselt ka Eestis. Tema palvel juhendan ka teie riigis just Tiibeti meditsiini õpetusliinist pärinevat harjutuslaagrit Yuthok Ngöndro, mis on eriti tõhus haiguste põhjustest vabanemisel.
Mis on Tiibeti Meditsiinis teistsugust võrreldes lääne riikides rohkem tuntud Hiina ja Ajurveda meditsiiniga, kas just see vaimsete harjutuste mõõde haiguste likvideerimisel?
Tiibeti meditsiin on seotud budistliku, Hiina meditsiin tao ja ajurveeda meditsiin hindu filosoofiaga. Tiibeti meditsiin on neist ehk kõige enam seotud vaimsete praktikatega. Nendel traditsioonidel on erinevad kontseptsioonid, kuid Tiibeti meditsiini lähenemisnurk haiguste tekkele läbi “teadmatuse” või “asjade tõelisest olemusest mitte teadveloleku” (tiibeti keeles “marigpa”) on, ma usun, kõige põhjapanevam või tähendusrikkam.
Mida kujutavad endast Tiibeti Meditsiiniga seotud vaimsed praktikad, millised on nad laias laastus nii vormilt kui sisult?
Need sisaldavad harjutusi keha, kõne ja meele energeetiliseks puhastamiseks. Eelkõige on need aga kaastunde treenimiseks oma meeles.
Miks võiks või peaks tavaline inimene, kel ei ole pürgimust saada terapeudiks, tegema neid harjutusi?
Need aitavad oma emotsioonidest ja meelest paremini aru saada ning enda olemust mõista. Loomulikult on need ka väga kasulikud ja tulemusrikkad ka füüsilise tervise edendamiseks. Harjutused parandavad pikas perspektiivis nii vaimset kui ka füüsilist tervist.
Mida sa ütleks julgustuseks nendele, kelle hinnangul on Nöndro harjutuste kompleks meie maa inimestele liiga võõras ja keeruline?
Pole mingit põhjust pelgamiseks. Nöndro, ehk vaimsete praktikate algharjutuste, tegemine aitab paremini aru saada vaimsusest ning kaotab inimese sisemised hirmud, kahtlused ja segaduse.
Õhtutee Tiibeti muusikaga – “Hääl mägede tippudelt”
Tiibeti tänapäevaseid laule, vanu rahvaviise ning vaisete harjutustega seonduvaid helisid tutvustab Drukmo Gya.
Tiibeti Amdo piirkonnast sügavate vaimsete traditsioonidega joogide perekonnast pärit tunnustatud lauljanna viib kuulajad audio-visuaalsele rännakule Himaalaja mägede vahel kõlavasse muusikasse ja helidesse.
Kontserdid toimuvad:
Laupäeval, 28. detsembril kell 16.00 Pärnus, teater Endla Kohvikus, Keskväljak 1
Esmaspäeval, 30. detsembril kell 18.00 Tallinnas, Kullo Lastegaleriis, Kuninga 6
Sissepääs annetus, soovitavalt 5.-
Info ja soovitav eelregistreerimine viivi3@gmail.com või tel 5540694
AASTAVAHETUSE KONTSERT TIIBETI JOGIINIGA MENLING MAAKESKUSES
Seoses segadustega lennureisidega vahetab Pärnu teatris Endla homme toimuma pidanud Tiibeti jogiini Drukmo Gya kontsert kohta ja aega.
Tiibeti teeõhtu õdusa muusika ja audiovisuaalse rännakuga Himaalajasse toimub Tiibeti Meditsiini Maakeskuses Men Ling 31. detsembril kell 16.00.
Joome vürtsiteed ja avatud kohvik. Osalemisel soovituslik annetus 5 eur/in. Lisainfo silva(ät)tibetmed.ee
Tallinna kontsert Kullo lastegaleriis 30. jaanuaril toimb plaanipäraselt.