Eckhart Tolle: romantiliste suhete algusaegadel on ego rollimängud väga levinud

Kui ego kelleltki midagi soovib – ja milline ego ei soovi –, mängib ta oma „vajaduste“ rahuldamiseks tavaliselt mõnd rolli, olgu selleks vajaduseks siis materiaalne kasu, võimutunne, üleolek, erilisus või lausa mingi füüsiline või psühholoogiline rahulolu. Enamasti ei teadvusta inimesed endale rolle, mida nad etendavad. Nad on need rollid. Mõned rollid on varjatud, teised aga ilmselged, välja arvatud neid etendavatele inimestele. Mõne rolli eesmärk on lihtsalt teiste tähelepanu köita. Ego naudib teiste tähelepanu, mis pole lõppude lõpuks muud kui psüühilise energia üks vorme. Ego ei tea, et igasuguse energia allikas peitub sinus endas, mistõttu otsib seda väljastpoolt. Ego ei otsi vormitut tähelepanu (milleks on Kohalolek), vaid tähelepanu mingis vormis, olgu siis tunnustus, kiitus, imetlus või lihtsalt tema olemasolu mingit laadi märkamine.

Romantiliste suhete algusaegadel on rollimängud üsna levinud, et köita ja kinni hoida kedagi, kes ego meelest „saab mu õnnelikuks teha, paneb mind end erilisena tundma ja vastab kõigile mu vajadustele“. „Mängin kedagi, kellena sa mind näha sooviksid, ja sina mängid kedagi, kellena mina sind näha sooviksin.“ Selline on väljaütlemata alateadlik kokkulepe.

Kuid rollimäng on raske töö. Rollidega ei saa lõpmatuseni jätkata, eriti kui hakatakse koos elama. Kui rollid käest libisevad, mida sa näed? Kahjuks enamasti mitte veel selle inimese tõelist olemust, vaid midagi tõelist olemust varjavat: rollidest ilma jäetud ehedat ego, tema valukeha ning nurjunud soove, mis muutuvad nüüd vihaks, suundudes tõenäoliselt abikaasa või partneri vastu, kes ei suutnud kõrvaldada sügaval sisimas peituvat hirmu ja puudusetunnet, egokeskse enesetähenduse lahutamatuid osi.

See, mida üldiselt armumiseks kutsutakse, on enamasti egokesksete tahtmiste ja vajaduste tugevnemine. Sa satud sõltuvusse teisest inimesest – või pigemini oma kujutlusest selle inimese kohta. Sel pole midagi ühist tõelise armastusega.

Tõeline armastus ei sisalda üldse mingisuguseid tahtmisi. Tavatähenduses armastust väljendab kõige ausamalt hispaania keel: te quiero tähendab nii ´ma tahan sind´ kui ka ´ma armastan sind´. Kahemõttelisuseta väljendit „ma armastan sind“, te amo, kasutatakse harva – võibolla seetõttu, et just sama harv on ka tõeline armastus.

Katkend pärineb kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Eckhart Tolle raamatust „Uus maailm“.

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.