Dale Carnegie soovitused muretsemisest ja hirmust võitusaamiseks

Paljud meist tunnevad igapäevaselt hirmu erinevate asjade ees. Muretsemine ja hirm pole aga kunagi midagi parandanud, vaid hoopis vastupidi – takistavad edu saavutamist ja õnnelik olemist. Loe Ameerika ühe tuntuima avaliku kõne-, suhtlemise- ja ärikultuurinõustaja Dale Carnegie lihtsaid, hästikonstrueeritud ja vaimukaid soovitusi, kuidas hirmust üle saada.

2500 inimese seas läbiviidud küsitluse käigus avastati, et neil inimestel oli kokku enam kui seitse tuhat erinevat hirmu. Kõige levinumad olid hirm surma, töökaotuse, avaliku kõnelemise, vaesuse, nakkushaiguste, mingi varjatud päriliku haigustunnuse ilmnemise, halveneva tervise, lendamise ja mitme ebausu ees.

Hirm ja muretsemine tõmbavad ligi seda, mida me pelgame. Harjumus hirmu tunda nõrgestab tervist, lühendab eluiga ja halvab tööviljakuse. Kahtlus ja hirm tähendavad läbikukkumist; usk on omane optimistile, hirm pessimistile.

Kui inimene kannatab pideva hirmu või halva eelaimduse käes, siis mõjutab see kõike, mida ta teeb tööl ja teistes eluvaldkondades. Hirm lämmatab originaalsuse, julguse ja ettevõtlikkuse; see hävitab individuaalsuse ja nõrgestab kõiki vaimseid protsesse.

Hirm osutab alati nõrkuse ja arguse olemasolule. Hirm surub alla tavalise vaimse tegevuse ja muudab meid võimetuks hädaolukorras arukalt käituma, sest mitte keegi ei suuda mõelda selgelt ja tegutseda arukalt, kui ta on hirmust halvatud.

Kui meie asjatoimetused põhjustavad masendust ja heitumust, kui meid täidab hirm läbikukkumise ees ning meie kohal kummitab vaesuse vaim, siis tõmbame juba varsti ligi sedasama, ning meie ettevõtmistest tõrjutakse välja igasugune edu.

Kas oleme kuulnud, et kellegagi on tänu muretsemisele midagi head juhtunud? Kas see on kunagi aidanud kellelgi oma olukorda parandada? Kas muretsemine ei tee mitte alati ja kõikjal täpselt vastupidist – nõrgestades tervist, vähendades vitaalsust ja langetades jõudlust?

Edu ja õnn sõltuvad sellest, et hoiaksime end seisundis, kus saame oma energiat parimal võimalikul viisil ära kasutada. Peaksime meeles pidama, et hirm on sellesama edu ja õnne vaenlane. Me peame loobuma kombest peljata katastroofe, mis tõenäoliselt kunagi teoks ei saa.

Ärevus ja pabistamine mitte ainult ei röövi meilt meelerahu, jõu ja võime oma tööd teha, vaid võtab ka hinnalised aastad meie elult.

Dale Carnegie on andnud paar lihtsat soovitust muretsemisest ja hirmust võitusaamiseks:

Edu saavutamiseks peame olema julged. Paraku ei suuda paljud andekad, intelligentsed ja edasipüüdlikud inimesed edu saavutada, sest nad on hirmust halvatud. Me ei pea olema kartlikud. Meis kõigis on võime hirmust võitu saada.

Hirm kõigis oma väljendumisviisides – kas siis mure, ärevuse, viha, kadeduse või arguse näol – on inimkonna suurim vaenlane. Meil on võime need hirmud kergesti hävitada ja neutraliseerida, kui vaid muudaksime oma mõtlemist. Hirm viib meid masendusse, rõhub ja lämmatab. Kui me hirmule järele anname, muudab see positiivse ja loova vaimse suhtumise vähetootlikuks ja negatiivseks, mis omakorda mõjub kõigile saavutustele hukutavalt.

Hirm on pessimistlik, usk optimistlik. Hirm eeldab alati läbikukkumist, usk eeldab edu. Hirmude täitumise pärast muretsemine suurendab tõenäosust, et need ka päriselt täituvad. Lõpeta muretsemine täpselt samamoodi, nagu loobuksid mis tahes halvast kombest, mis on sulle põhjustanud kannatusi.

Oma hirmule järeleandmise asemel võta omaks lootusrikas ja optimistlik suhtumine.

Hirmude ületamise teele asudes peame esmalt mõistma, mida me täpselt kardame. See on alati midagi sellist,mis pole veel juhtunud; teisisõnu on hirm olematu.

Julgus saab alguse hirmust ülesaamisest, aga asi on enamas kui lihtsalt hirmu alistamises. See tähendab riskimist – kas siis rahaga, tulevikuga või isegi oma eluga.

Ainus viis hirmu hävitada on sellega silmitsi seista. Nagu Emerson on öelnud: “Tee seda, mida teha kardad, ning sinu hirm muutub põrmuks.”

Tee otsuseid julgelt. Sihikindlad inimesed ei oota soodsat olukorda; nad ei tegutse sündmustest lähtuvalt; sündmused peavad lähtuma nendest.

Allikas: 15 praktilist nippi, kuidas tulla toime igapäevase stressiga

“See kõik on sinu peas” ei tööta? Loe, miks stress ei ole ainult sinu peas, vaid ka närvisüsteemis!

Mis vahet on stressil ja ärevusel?

Oled jälle tõbine? Kas teadsid, et stress pärsib sinu immuunsust?

Alkeemia lugemisnurk. Energiakriis. Arst seletab, kuidas muretsemine ja stress kahjustavad meie arenguks ülitähtsat mälu ning tervist

Seotud