Dale Carnegie soovitused hirmust ja muretsemisest võitusaamiseks

Hirm on see, mis hoiab meid pidevalt võitluses ülekaaluka raskusega, selle asemel et raskusest võitu saada. Selline hirm pärineb ekslikust uskumusest, et me pole võimelised eluga toime tulema. Asenda see hirm usuga ja sa ei kuku läbi. Meie mõtteharjumuste seast tuleks kõrvaldada hirmumõtted ehk inimkonna surmavaenlased – need peaks täielikult hävitama, aga ainult neile vastu astumise teel. Nagu Emerson on öelnud: „Tee seda, mida teha kardad, ning sinu hirm muutub põrmuks.“ Dale Carnegie on meile andnud paar lihtsat soovitust muretsemisest ja hirmust võitusaamiseks.

Edu saavutamiseks peame olema julged. Paraku ei suuda paljud andekad, intelligentsed ja edasipüüdlikud inimesed edu saavutada, sest nad on hirmust halvatud. Me ei pea olema kartlikud. Meis kõigis on võime hirmust võitu saada.

Hirm kõigis oma väljendumisviisides – kas siis mure, ärevuse, viha, kadeduse või arguse näol – on inimkonna suurim vaenlane. Meil on võime need hirmud kergesti hävitada ja neutraliseerida, kui vaid muudaksime oma mõtlemist. Hirm viib meid masendusse, rõhub ja lämmatab. Kui me hirmule järele anname, muudab see positiivse ja loova vaimse suhtumise vähetootlikuks ja negatiivseks, mis omakorda mõjub kõigile saavutustele hukutavalt.

Hirm on pessimistlik, usk optimistlik. Hirm eeldab alati läbikukkumist, usk eeldab edu. Hirmude täitumise pärast muretsemine suurendab tõenäosust, et need ka päriselt täituvad. Lõpeta muretsemine täpselt samamoodi, nagu loobuksid mis tahes halvast kombest, mis on sulle põhjustanud kannatusi.

Oma hirmule järeleandmise asemel võta omaks lootusrikas ja optimistlik suhtumine.

Hirmude ületamise teele asudes peame esmalt mõistma, mida me täpselt kardame. See on alati midagi sellist, mis pole veel juhtunud; teisisõnu on hirm olematu.

Julgus saab alguse hirmust ülesaamisest, aga asi on enamas kui lihtsalt hirmu alistamises. See tähendab riskimist – kas siis rahaga, tulevikuga või isegi oma eluga.

Ainus viis hirmu hävitada on sellega silmitsi seista. Nagu Emerson on öelnud: „Tee seda, mida teha kardad, ning sinu hirm muutub põrmuks.“

Tee otsuseid julgelt. Sihikindlad inimesed ei oota soodsat olukorda; nad ei tegutse sündmustest lähtuvalt; sündmused peavad lähtuma nendest.

Allikas: Dale Carnegie „Kuidas vabaneda stressist ja muretsemisest“, kirjastus Pilgrim

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.