Budistlikud kaastunde meditatsioonid

Eestisse tuleb tiibeti budistliku õpetaja Sogyal Rinpoche (“Tiibeti raamat elust ja surmast” autor) õpilane Jane Packham õpetama budistlikke kaastunde meditatsioone.

Küllap on eesti lugejale teada Sogyal Rinpoche raamat “Tiibeti raamat elust ja surmast”, mis annab põhjaliku ja eheda sissevaate Tiibeti budismi. Iseäranis aitab teos mõista ja mõtestada surma, pakkudes mitmeid meetodeid ja vahendeid sellega toimetulemiseks ning nii lahkujate kui ka majajääjate toetamiseks.

Sogyal Rinpoche on tuntud mitmel pool maailmas, ta reisib palju, andes õpetusi nii Euroopas, Austraalias kui ka Ameerikas. Paraku pole tal olnud võimalik veel Eestit külastada. Küll aga on kohalik Sogyal Rinpoche keskus Eesti Rigpa (www.rigpa.ee) kutsunud tema vanimaid ja kogenumaid õpilasi ka eestlastele budistlikke meditatsiooniharjutusi õpetama.

5.-6. oktoobril 2013. aastal külastab meid austraallanna Jane Packham, kes õpetab budistlikke kaastunde harjutusi ning näitab Sogyal Rinpoche ingliskeelseid videoõpetusi (tõlkega eesti keelde). Kaastunne on üks budismi olulisemaid väärtusi. Ehkki budismi järgi oleme põhiolemuselt head, kuna meis kõigis peitub budaloomus, varjutavad meid sageli negatiivsed mõtted ja emotsioonid. Seega on meie loomuomane kaastunne peitunud sageli enesekesksuse taha.

Tiibeti kaastunde meditatsioonid aitavadki arendada ning välja tuua meie loomulikku võimet teistest hoolida ja teisi armastada ning ühtlasi mõista, et meie kõigi põhiolemus ja soovid on väga sarnased. Tema Pühadus 14. dalai laama Tenzin Gyatso sageli ütleb: “Üks asi, mis meid kõiki ühendab, on soov olla õnnelik ja vältida kannatusi.”

Kursuse alguses annab Jane ülevaate, kuidas tänapäeva neuroteadlased, kes on uurinud mediteerijaid, kinnitavad, kuidas meditatsiooni (iseäranis kaastunde harjutuste) kaudu on võimalik oma aju struktuuri ja funktsioone muuta ning seega parendada oma õppimis- ja keskendumisvõimet, tugevdada immuunsüsteemi, vähendada stressi, haigusi, rakkude vananemist jne. Kokkuvõttes tõestab ka teadus, et kaastundel mediteerimine toob rohkelt kasu nii tegijale endale kui ka teda ümbritsevatele.

Lisaks (üld)meditatsioonile tegeleme kahepäevase kursuse jooksul ka Armastava Hoolivuse (metta-bhavana) harjutamisega, mis arendab meie loomulikku võimet olla avatud ja armastava südamega. Harjutaja kujutleb, kuidas ta saadab soojust ja armastust kõigepealt iseendale, siis oma lähedastele, seejärel aina avardudes: neutraalsetele inimestele, oma vaenlastele või neile, kellega on raskusi, kuni lõpuks laiendades oma südant ja hoolivust kõikidele olenditele kogu maailmas.

Jane õpetab meile ka Tongleni praktikat, mis on hingamisel põhinev andmise ja vastuvõtmise harjutus: sissehingamisel teiste kannatuse ja valu enda peale võtmine ning väljahingamisel oma õnne, heaolu ning meelerahu teistele andmine. Harjutus ei tee tegijale liiga, ainus keda harjutus ohustab, on meie enesekesksus ja isekus. Harjutuse mõte on oma tavapärase enesekeskse käitumise ja mõtlemise asendamine altruistlikumaga.

Selle nädalalõpu kursuse jooksul saate eheda kogemuse neist harjutustest ning leiate kõik vajalikud vahendid, et tuua neist tulenev hüve oma elu igasse aspekti. Osalema on oodatud nii kogenud mediteerijad kui ka need, kes kes pole meeleharjutustega varem kokku puutunud.

——————–

Jane Packham on sündinud Sydneys, Austraalias ning õppinud ja harjutanud Tiibeti budismi Sogyal Rinpoche juhendamisel aastast 1994. Ta on osalenud Tiibeti budismi süvaõppe programmides (shedra) ning läbinud kaks 3-aastast eralduslaagrit (retriit).

1997. aastast elab ta Sogyal Rinpoche budistliku ühenduse Rigpa põhikeskuses Lerab Lingis Lõuna-Prantsusmaal. Ta tegeleb Sogyal Rinpoche õpetuste koondamisega, osaleb Rigpa õppekavade loomisel, keskendudes eriliselt budistlike eelpraktikate (ngöndro) kui ka Vajrayana põhipraktikatele ning tervenemise ja suhete teemadele.

Kuna Jane jääb Eestisse 10. oktoobrini, on võimalik temaga kokku leppida personaalsete kohtumise osas peale nädalalõpukursuse toimumist.

Kursus toimub 5.-6. oktoobril 2013 Budakojas, Luha tn. 1-6, Tallinn algusega kell 10.00

Osalustasu: 65 eurot (täiskasvanu), 45 eurot ((üli)õpilane, pensionär).

Registreerimine:

e-posti teel: info@rigpa.ee, lisateave: 5236797 (Riina)

Registreerimise kinnitab ettemaks ca 50%

Clemens & Tütred, OÜ konto nr 221051520046

(selgitus: meditatsioonikursus)

Vaata lisaks: www.rigpa.ee

Seotud