Bisfenool A: hormoonsüsteemi kahjustav kemikaal, millega me kõik kokku puutume

Kas plastist lutipudel võib olla ohtlik? Miks ei tohi pesta plastist säilituskarpe nõudepesumasinas? Miks ei tohi kassatšekkide termopaberit kätega hõõruda? Aga seetõttu, et nii puutume kokku bisfenool A -ga. Selle igapäevase hormoonsüsteemi kahjustava kemikaali osas jagavad nõu Balti Keskkonnafoorumi (BEF) kemikaaliekspert Heli Nõmmsalu ja projektikoordinaator Sandra Oisalu.

Mida kujutab endast bisfenool A ja kus seda leidub?Bisfenool A ehk BPA (bisphenol A) on tööstuslik kemikaal, mida kasutatakse peamiselt polükarbonaatplasti ja epoksüvaikude tootmisel – neid mõlemaid kasutatakse lugematul arvul erinevate asjade tootmisel, mis aitavad teha meie elusid igapäevaselt kergemaks.Polükarbonaat on kerge, heade tehniliste näitajatega plast, mille teevad kasulikuks järgnevad omadused: purunemiskindlus, optiline läbipaistvus, kõrge kuumataluvus ning suur elektritakistus. Just need omadused tagavad sellele plastile laialdased kasutusvõimalused.Polükarbonaatplastist võivad olla näiteks:
taaskasutatavad plastist toidu- ja jooginõud sh lutipudelid

plastist mänguasjad

veepudelid

silmaläätsed ja prilliraamid

CDd ja DVDd

spordivahendid

elektroonika- ja elektritarbed, mida kasutatakse kodumajapidamises (nt lauaarvutid, majapidamisseadmed, elektrilised tööriistad jne)

meditsiinitarvete osad (nt dialüsaatorid, inkubaatorid jne), samuti hambaravitarbed.

Epoksüvaike kasutatakse kõige sagedamini kaitsekattena tulenevalt nende järgnevatest omadustest: sitkus, kleepuvus, vormitavus ja keemiline vastupidavus.Tänu nendele omadustele kasutatakse epksüvaike järgnevates toodetes:

värvid ja liimid

plekist toidu-ja joogipurkide sisepind võib olla vooderdatud bisfenool A-d sisaldava epoksüvaiguga, kuna takistab rooste ja saaste jõudmist toiduni

kassatšekkide termopaber – kätega tšekki hõõrudes või kortsutades võib kemikaal kanduda meie organismi

Bisfenool A tööstuslik tootmine sai alguse 1950ndatel aastatel ning BPA-d sisaldavad plasttooted leidsid tee turule juba 1957.

Hakka Alkeemia klubi liikmeks luues endale konto!

Isikliku kontoga on sinu privileegid:

  • - Ligipääs artiklitele ja podcastidele
  • - Info ürituste kohta sündmuste kalendris
  • - Võimalus jagada infot oma sündmuste kohta
  • - Võimekus märkida artikleid loetuks jpm.

Mine registreerima

Hakates Alkeemia klubi liikmeks nõustud meie kasutajatingimuste, privaatsuspoliitikaga ja Alkeemia uudiskirjadega.

Seotud