Firma Back on Track tegevus sai alguse pärast seda, kui ettevõtte asutaja, Rootsi meditsiinidoktor Erland Beselin, ligikaudu 10 aastat tagasi Hiinas käis ning seal iidse Hiina meditsiini ravivõtetega lähemat tutvust tegi. Dr. Beselinil on meditsiinivaldkonnas kogemusi juba enam kui 25 aastat ning suure osa oma ajast on ta veetnud uusi ravimeid ja teraapialiike katsetades. Nüüdseks on tema firma toodetav keraamiline kangas registreeritud Welltex´i nime all. Firma peakontor asub Rootsis Uppsalas ning tütarettevõtted on levinud juba Taani, Soome, Prantsusmaale, Hollandisse, Canadasse, Saksamaale, Inglismaale ja ka Austriasse. Back on Track võib olla uhke oma AAA krediidireitingu üle, mis on Põhjamaades ettevõttele kõrgeim võimalik tunnustus. Tootmine toimub Rootsile kuuluvates tehastes Hiinas.
Aga mille poolest Back on Track´i tooted siis ikkagi nii erilised on? Lühidalt öeldes koguvad nad endasse kehasoojust ning peegeldavad seda siis kandjale tagasi. Et soojuskiirguse lainepikkus on valdavas osas suurem kui nähtava valguse lainepikkus, nimetatakse soojuskiirgust ka infrapunakiirguseks (lainepikkused 0,7 mikronit kuni 1 mm), kuna ta asub kiirguse spektris punasest valgusest allpool. Teadlased on kindlaks teinud, et pikklaine infrapunakiirgusel on valu vähendav ning verevarustust ja rakkude elutegevust parandav toime. Samuti aitab see põletikke ravida ning neid ka ennetada. Järgnevalt selgitame toime mehhanismi veelgi põhjalikumalt.
Soojusenergiat saab edastada kolmel viisil: soojusjuhtivuse kaudu, konvektsiooni teel või kiirgusliku ülekandega (elektromagnetlainega infrapuna piirkonnas). Soojusülekande ajal toimub soojuse levimine materjali ühelt osakeselt teisele. Konvektsioon on liikumisega kaasnev soojuse kadu vedelikus või gaasis (õhus), mis tekib raskusjõu toimel, sest erisuguse temperatuuriga piirkondades on keskkonna tihedus erisugune. Igapäevaste riiete isoleeriv materjal, nagu näiteks puuvill, vill ja neopreen, ongi kavandatud konvektsiooni vältimiseks, et sellisel viisil keha soojust naha juures õhus kinni hoida. Kiirgamine toimub, kui soojusallikas saadab välja soojuskiirgust, mis teise pinnaga kokku põrgates seda soojendab. Back on Track´i tooted toimivadki just sellisel viisil.
Inimesed ja loomad kiirgavad kehasoojust nii puhkamise kui ka liikumise ajal (puhkamise ajal küll vähem). Kui materjali mõjutada soojuskiirgusega, on kolm võimalust.
1. Kiirgus võib minna otse läbi materjali (transmittance). See toimub näiteks päikesekiirte aknaklaasist läbiminekul. Selle efekti saab tunda, kui seista toas, kuhu läbi akna paistab päike.
2. Kiirgus võib materjali pinnalt peegelduda (reflectance). Kui kogu soojus peegeldub tagasi, siis materjal ei soojene.
3. Kiirgus võib materjalis neelduda (absorbance). Sõltuvalt soojusallika temperatuurist ja materjalist võib kiirguv soojus olla erineva lainepikkusega. Materjal absorbeerib sõltuvalt kiirguse lainepikkusest erineval hulgal soojuskiirgust. Seda kirjeldab materjali neeldumisspekter. Aga materjalil pole mitte ainult neeldumisspekter, vaid ka kiirgusspekter. Üldisemalt võttes tähendab see, et erinevad materjalid kiirgavad erinevatel temperatuuridel erineva lainepikkusega soojust. Kiirguse hulk ja lainepikkus sõltuvad kütteallika temperatuurist ja kütteallika materjalide kiirgusspektritest. Võib aga öelda, et mida madalam on kütteallika temperatuur, seda pikem on soojuskiirguse lainepikkus.
Kui kiudusid valmistatakse polüestrist ja polüpropüleenist, nagu teeb seda Back on Track, siis sulatatakse kanga kiududesse keraamilised osakesed, mida seal pole ei silmaga näha ega tunda. Keraamiliste osakeste valik toimub vastavalt nende neeldumis- ja kiirgusspektrile ja nad koosnevad metalli hüdroksiididest, mis peegeldavad soojust sarnaselt alumiiniumfooliumile. Kui keraamilised osakesed absorbeerivad keha soojuskiirgust, saadavad nad soojuse välja kindlal lainepikkusel, mis on pikklaine soojuskiirgus. Iga kord, kui on valminud uus keraamilise tekstiili partii, uuritakse seda ühe sõltumatu ülikooli laboratooriumis, kus mõõdetakse peegeldatava soojuse tase ja selle lainepikkus. Sellisel viisil kindlustatakse toodete ühtlane kvaliteet ja efektiivsus.
Nagu teistelgi materjalidel, on ka keha kudedel oma neeldumisspekter. Lainepikkused, mida keraamilised osakesed väljastavad, neelduvad rakkudes. Ajusse saadetakse seejärel signaal, et soojusenergia hulk on suurenenud, mille tagajärjel veresooned ”avanevad”. Neeldumine ei toimu aga mitte ainult nahas, vaid ka sügavamates kudedes, mille tulemusena ei laiene mitte ainult pindmised veresooned, vaid ka veresooned lihastes ja liigeste ümbruses. Aktiveerunud vereringe kudedes vabastab lihastest pinged ning tugevdab organismi enda suutlikkust vähendada põletikke ja ravida vigastusi.
Üks lihtsamaid mooduseid, kuidas saada Back on Track´i toodete toimele kinnitust, on kasutada vastavaid kaitseid mõne paistes koha peal ja näha, kuidas juba mõne päevaga paistetus märgatavalt alaneb. Ja ehkki paljud kasutavad Back on Track´i kaitseid öösiti, on hea teada, et kui liikudes toodab keha rohkem soojust, siis on tagasipeegeldatava soojuse hulk ja ka toodete mõju suuremad! Paljud inimesed, kes on olnud hädas oma valutavate liigeste või lihastega, on saanud selle firma toodetest olulisel määral abi. Firma pakub nii põlve-, kanna-, sääre-, randme-, küünarnuki-, õla- ja kaelakaitseid kui ka mugavaid igapäevaselt kasutatavaid seljakaitseid. Lisaks on valik väga nägusaid särke ja pükse ning muudki. Enamike riideesemete juures on võimalik valida, kas eelistada materjalina veidi pehmemat puuvilla ja polüestri segu või hoopis sportlikumat ja libedamat polüpropüleeni (mõlema materjali toime on sama).
Paljud tooted on disainitud spetsiaalselt sportlastele mõeldes – on ju mitmetel spordialadel traumade oht väga suur ning seetõttu võib suuremat koormust saavate liigeste kaitsetest olla traumade ennetamisel (aga ka ravil) väga suur abi. Ka on hea mõte kanda võistluste päeval Back on Track´i firma särki (kasvõi mõne teise firma särgiga vahelduvalt), kuna see ei lase lihastel etteastete vaheajal külmaks ja kangeks muutuda. Veel pakub firma sportlastele polüpropüleenist õhukest pikka pesu, mida on mugav mahutada teiste riiete alla ja mis peeldab küll tagasi kandja kehasoojuse, kuid laseb samas ka nahalhingata.
Enamikke tooteid on väga erinevaid suurusi – sobiva riideeseme peaksid endale leidma nii väiksemad kui ka suuremad ja turskemad inimesed. Riided näevad väga nägusad välja ning on kerged hooldada. Ka koera- ja hobuseomanikud ei pea kurvastama – neilegi on olemas ulatuslik valik.
Back on Track´i tooteid tuleks esimesel 3…4 päeval kasutada mitte üle 4 tunni, kuna keha vajab suurenenud verevooluga harjumiseks aega. Edaspidi peaks neid tõsisema probleemi olemasolul aga kasutama vähemalt 8 tunni jooksul päevas. Umbes 20 päeva möödudes võiks teha esialgsed kokkuvõtted tulemustest ning siis pidada ka nädalase vaheaja, et näha, kuidas muutused on toimunud ja et organism kõrvalise abiga liigselt ei harjuks. Edasi võib jällegi kandmist soovituslikult 3 nädala kaupa jätkata. Kui on aga tegemist tõsiste haiguste või krooniliste terviseprobleemidega, tasuks kindlasti eelnevalt konsulteerida oma arstiga. Raseduse ajal neid riideid kanda ei soovitata.
Eestisse toob Back on Track´i tooteid ametlikult Alante OÜ ja meie kodulehel www.alante.eu saab nii toodete kui ka hindade ja suurustega lähemat tutvust teha. Julgelt võib esitada küsimusi.
Tähelepanu! Ja et tegu on Eestis veel täiesti uue valdkonnaga, siis on firmadel hea võimalus avaldada oma soovi saada Back on Track`i toodete edasimüüjateks Eestis! Soovijatel palume anda endast teada e-maili teel info@alante.eu.
NB! Tegemist on reklaamtekstiga.