Avasta oma südame tarkus ja päästa valla omaenda ehtne vägi

Baptist de Pape´i raamat”Südame vägi” on inspireeriv teejuht, kus inimese elusihi leidmise ja tõelise potentsiaali avastamise üle mõtisklevad maailmakuulsad mõtlejad, teadlased, kirjanikud ja spirituaalsed õpetajad. Loe, mida on südametarkuse kohta öelnud Deepak Chopra, Eckhart Tolle, Neale Donald Walsh ja paljud teised.

Südameinimeseks saamine

“Kui hakkad oma südant puudutama või lased seda teistel puudutada, saab sulle selgeks, et süda on põhjatu… tohutu, üüratu ja piiritu.” – Pema Chödrön

Kuna just Eckhart Tolle sõnad olid mulle andnud ajendi uurida südames peituvat väge, olin ma temaga kohtumise ja vestlemise eel iseäranis elevil. Tahtsin kuulda ka lugu Tolle enda äratavast kogemusest noore teadusuuringute assistendina Cambridge’i ülikoolis. Tolle rääkis mulle oma kodus Vancouveris Kanadas, kuidas ta oli kahekümnendates eluaastates hädas ärevushäirete ja enesetapumõtetega. Maailm tundus talle külma ja vaenuliku paigana ning ta jõudis eluga sellisesse punkti, kus tundis, et tahaks maailmast lahkuda pigem varem kui hiljem. Ühel õhtul olid valu, ärevus ja hirm hullemad kui kunagi varem ning Tolle mõtles, et ei suuda enam kuidagi endaga edasi elada.

Ühtäkki turgatas talle pähe teistsugune mõte: “Kui ma endaga elada ei suuda, siis peab minus olema kaks ennast: “mina” ja see “ise”, kellega “mina” koos elada ei suuda.” Ja ta mõistis, et võib-olla on vaid üks neist kahest minast ehtne.

See taipamine rabas Tollet niivõrd, et sel hetkel ei suutnud ta enam millelegi mõelda. Kuigi ta oli teadvusel, ei suutnud tema mõistus moodustada ühtainustki mõtet; esimest korda elus oli ta mõistuse töö täielikult seiskunud. Ta tahtis kergendusest hingata, aga enne kui ta seda teha sai, tundis ta äkitselt, kuidas ta kistakse energiapöörisesse, ning tema keha hakkas ohjeldamatult värisema. Tolle kartis iseennast kaotada, seega hoidis ta meeleheitlikult kinni kõigest sellest, milleks ta end pidas: Ulrich Leonard Tolle, teadustööde assistent, sakslane, mees, inimene… Kuid tal ei jäänud üle muud kui sellele energiatuhinale järele anda. Kui ta seda tegi, kuulis ta enda rinnus häält, mis ütles talle, et ta energiale vastu ei hakkaks – ja ühtäkki ei kartnudki ta enam.

Tolle ei mäleta, mis edasi juhtus, aga järgmisel hommikul teadvusele tulles tundis ta end teisiti. Temas valitses rahu. Ja teda ümbritsev maailm näis samuti olevat muutunud. See ei tundunud talle enam vaenuliku, vaid kauni paigana. Tolle läks linna jalutama ja vaatas täieliku imestusega end kõikjal ümbritsevat ilu. Talle tundus, nagu oleks ta mingil tähtsal moel uuesti sündinud.

Alles hiljem mõistis ta, mis temaga oli sel päeval juhtunud. Tema kannatuste jõuline surve oli sel õhtul muutunud niivõrd tugevaks, et tema teadvus oli sunnitud end vabastama selle õnnetu ja kartliku “ise” käest. Tolle sõnul oli talle tundunud, nagu kogu ta minevik olnuks ühtäkki kustutatud ja tulevik muutunuks ebatähtsaks. Luges vaid see, mis oli praegu olevikus. Ja selles võimsas siin-ja-praegu maailmas oli kõik hästi.

“Ükskõik kus sa ka poleks, ole seal tervenisti. Kui sinu siin-ja-praegu tundub sulle talumatu ning muudab sind õnnetuks, siis on sul kolm valikut: eemalda end sellest olukorrast, muuda seda olukorda või võta see täielikult omaks. Kui tahad oma elu eest vastutust võtta, pead sa valima ühe neist kolmest võimalusest ja seda tegema kohe praegu. Seejärel pead sa omaks võtma ka kõik tagajärjed.” – Eckhart Tolle, The Power of Now

Tolle mõistis tänu oma uuele teadvuse seisundile, et pidi olema vaid tema ise. Tema tõeline eesmärk oligi olevikus elamine. Tolle sõnul on kõik inimesed võimelised seda teadvuse tasandit saavutama, praeguses hetkes elama ning keha ja hinge kokku viima üheks teadvuseks, kui lülitada enda jaoks välja oma mõtete müra. Seejärel oleksime võimelised looma ühenduse oma südamega, mis on meie tõelise ja tähtsaima olemuse vahendaja. Kui koondad oma teadlikkuse südamele ja kuulad oma südame häält, saavutadki mõistmise selle kohta, kes sa päriselt oled.

Oled midagi enamat kui ütlevad sinu nimi, rahvus, elukutse või mis tahes muu iseloomustus. Isegi kui sa võtad endale teise nime, muudad rahvust või vahetad töökohta, jääd sa sellest hoolimata endaks. Oled ka midagi enamat kui sinu isiksus, olenemata sellest, kas oled helde või võistlushimuline, optimistlik või fatalistlik. Oled ka midagi enamat kui sinu füüsiline keha. Kui oled tõsiselt vigastada saanud, võid sa küll mingil moel muutuda, aga oled sisuliselt ikkagi sama inimene.

Dean Shrock

Kui võiksin luua uue diagnostikakoodi, kutsuksin seda tegelikult Unustatud Identiteediks. Ma arvan, et oleme tõepoolest unustanud, kes me päriselt oleme, milline vägi on tegelikult meie käsutuses ja milline on meie päris olemus.

Sinu tõeline identiteet on sinu süda – su hinge asupaik, sinu kõige ehtsam, kõige siiram ja kõige põhjalikum tuum. Sinu süda ja hing ongi su olemus. Sinu isiksus tuleb maailmas toime oma viie meele abil, aga nende meeltega pole võimalik hinge tajuda. Sinu hinge ei saa suruda mingite tähistuste maailma.

“Elamine lähtudes enesekuvandist, mida pead enda kohta tõeseks või mida peavad tõeseks teised, ei ole ehtne elamine.” – Eckhart Tolle, A New Earth

Kuid selles maailmas elamiseks kohandame oma käitumist siiski selleks, et toime tulla kõiksugu olukordadega: kodus, tööl, koolis, trennis. Seda tehes võime endast jätta kuvandi ehk kujutluspildi, mis on vastuolus meie tõelise olemusega. See isiksus võib tekitada meis kartust olla selline, nagu me tegelikult oleme, seega eitame mõnikord oma tõelist mina ja varjame end maski taha.

Deepak Chopra

Igaüks on lapsepõlves peitust mänginud. Ja sa tead, et peitust mängides ei taha üks osa sinust, et sind üles leitaks, aga teine osa tahab, et leitaks. Seega me esmalt kaotame ja lõpuks leiame end. See ongi elumäng.

Teatud mõttes veedad sa kogu elu peitust mängides. Ühest küljest loodad sa, et sind üles ei leitaks, sest tunned end koduselt selle endale võetud isiksusega. Teisest küljest tahad sa, et sind üles leitaks, sest sügaval sisimas käib see sinu isiksus su tõelise mina vastu. Selle lahknevuse lahendamiseks peadki oma isiksuse viima ühele lainele oma hingega.

Marianne Williamson

See üleminek kehaga samastamiselt vaimuga samastamisele ongi valgustatuse tähendus. Ja see on omakorda sama kui öelda: „Mõistuse arusaamad tuleb asendada südame teadmistega.”

Kui hakkad mõistuse asemel keskenduma oma südamele, lood ühenduse oma tõelise minaga ja leiad julguse olla see, kes sa päriselt oled.

Marci Shimoff

Kui me vaatame elu läbi armastuse ja südame silmade, siis muutub kõik. Maailm meie ümber ei pruugi küll teistsuguseks muutuda ega meile meelepärasena tunduda, aga kui me muudame seda, kuidas maailma näeme, ning asendame mõtted armastuse tunnetega, siis näib kõik maailmas leiduv meile teistsugusena.

Kui me vaatame maailma ainult oma mõtete ja mõistuse taustal, siis võib maailm meile tunduda rusuv ja vaenulik. Meile tuleb päevas pähe 60 000 mõtet ja 80% neist on negatiivsed, aga kui me suuname tähelepanu südamele ning hakkame elama rohkem südamest lähtuvalt, paistab elu meile teistsugune. Kogu maailm paistab teistsugune.

Marci Shimoff

Universumist saab negatiivse koha asemel heatahtlik paik. Einsteini sõnul ongi see tähtsaim küsimus, mida inimene endale esitada võib: “Kas universum on heatahtlik paik?” Kõige õnnelikumad on need inimesed, kes vastavad: “Jah, universum on heatahtlik paik.” See ei tähenda, et kõik peaks alati minema sinu tahtmist mööda. See tähendab, et vastavalt sinu uskumisele on universum sinu poolel.

“Miski ei ole iseenesest hea ega halb, üksnes mõtlemine teeb ta selleks.”- William Shakespeare, “Hamlet”

Avatud süda võimaldab sul säilitada ühenduse oma olemusega. Sinu tõeline mina on sisuliselt universaalne mina, su tõeline identiteet ja osa millestki palju suuremast, mida võiksime nimetada “maailma hingeks”. Oled eeskätt oma hing ja alles siis oma keha. Sinu keha on vaid ümbris, mis võimaldab sul füüsilises maailmas toime tulla, samas kui su hing ületab selle füüsilise maailma kõik sensoorsed tajud, mõõtmed ja teised elemendid.

“Üksnes iseendaks olemise teel kantakse meid saatuse poole, mis ületab kõik, mida võime ette kujutada. See Olend, keda ma enda sisimas kosutan, on sama Olend, mis läbib terve kosmose igat aatomit.” – Deepak Chopra, “Unconditional Life”

Oma südame ja hingega ühel lainel püsimine ühendab sind kogu universumiga.

“Inimolendid koosnevad kehast, mõistusest ja hingest. Nendest kolmest on tähtsaim hing, sest see ühendab meid kõige olemasoleva allikaga – Teadvuse igavese väljaga.” – Deepak Chopra, “The Seven Spiritual Laws for Parents”

Eckhart Tolle

Jumalani pole võimalik jõuda tema poole küünitades, mida enamik inimesi ongi Jumalast rääkides tuhandeid aastaid teha üritanud. Nad pööravad silmad taeva poole ja püüavad sealt kusagilt Jumalat leida, aga mitte keegi pole iialgi taevast Jumalat leidnud. Oli isegi üks vene kosmonaut, kes ütles pärast kosmosest naasmist: Ma ei näinud seal üleval mingit Jumalat.” Muidugi mõista ei näinud, sest Jumal on taevalik mõõde, mis on ühtlasi sinu olemuse tuum ja süda – universumi ja sinu olemuse süda.

Pole mingit erinevust sinu tõelise mina ja kellegi teise tõelise mina vahel. Me kõik oleme omavahel ühenduses. Nagu Tolle kirjutab oma raamatus “The Power of Now”: “Sa ise lihtsalt ei tunne seda, sest su mõistus teeb liiga palju müra.”

Neale Donald Walsch

Oma teadlikkuse ja sügava mõistmise alusel oleme kõik jumalikkuse maapealsed ilmingud. Teisisõnu öeldes on igaüks meist Jumala enda kehastus. Ja minu arvates kogeme seda siis, kui südame täielikult avame. Me näeme seda tehes oma tõelist identiteeti ja oma olemuse sügavaimat osa.

Alates siia ilma tuleku hetkest oled sa oma hingega üks. Sinu hing hoiab kõiki elutähtsaid funktsioone töös. Ja kuna su hing on kehatu, ei saa see ka surra. Sina ise küll sured, aga su hing elab edasi.

Kardiotorakaalkirurg dr Kathy Magliato, kes on kirjutanud raamatuid südame arvukate tähenduste kohta, näeb sageli pealt hetke, kui patsientide viimane südamelöök lõpetab nende elutee. “Kui inimeste süda peatub, lahkub nende kehast midagi väga konkreetset ja eripalgelist,” sõnab ta ja väljendab uskumust, et tegu on hingega. Ta usub ka seda, et “hing paikneb inimese südames,” sest pärast südame seiskumist lahkub ka hing.

“Hing on midagi sellist, mis antakse ainult indiviidile.” – Albert Einstein, “Science and Religion”

Sinu hing ehk universaalne mina võtab omaks maise isiksuse. Sinu isiksusel on harjumuseks rõhutada erinevusi sinu ja teiste vahel, aga kui sa mõistad, et oled sarnaselt kõigi teistega vaimne olend, kes on tulnud kogema inimelu, siis näed seda seotust ja mõistad, et oled eelkõige hing.

Gary Zukav

Selle asemel et tunda end tähtsusetu ja võimetuna, hakkad sa märkama midagi sellist, mis võib algul hirmutavana tunduda – oled kaastundlik, armastav, võimas ja loominguline hing.

Oled siia sündinud selleks, et südamest elada.

Mõtisklus: maapealse hinge tunnetamine

Avatud südame abil on sul võimalik näha maailma selle täies ilus – sõbraliku, avara ja elavana. Igal pisiasjal on oma koht ja tähendus, nagu kirjutab füüsik ja teadveloleku õpetaja Jeremy Hayward oma raamatus “Sacred World: The Shambhala Way to Gentleness, Bravery, and Power,” milles ta pakub välja ka järgneva mõtiskelu.

Kui soovid suurendada oma südame tajuvõimet, mõtle millelegi ilusale või vaata midagi ilusat, nagu näiteks lille. Haara oma pilguga tervet lille, selle värvi ja kuju. Vaata lähemalt ja märka ka väiksemaid detaile: õite ja lehtede roodusid, lille keskpunkti õrna tekstuuri. Sisene nende detailide ruumi ning tunneta kõigi sees ja ümber olevat avarust, loo ühendus lille sees ja ümber oleva ruumiga.

Nüüd loo ühendus enda ümber oleva ruumiga. Heida pikali põrandale või voodile ning vii keha kerra klassikalisse looteasendisse. Tõmba põlved rinna vastu, võta kätega nende ümbert kinni ja toeta pea põlvede kohale. Sulge silmad ja tunneta end ümbritsevat musta ruumi. Pinguta kõiki lihaseid oma kehas alates jalalabadest, liigu pingutades edasi läbi jalgade ja selja ning lõpuks kuni pealaeni välja. Hoia lihaseid pisut aega pinges. Hoia silmad suletud ja lõdvesta aeglaselt iga lihas, alates varbast kuni pealani. Usu, et maailm on hea paik. Hoia silmad kinni, lase endal sellest kerast väljuda ja aeglaselt lahti hargneda, kuni lihtsalt põrandal istud.

Nüüd ava silmad ja hinga välja. Tunneta õhu puudutust oma nahal ja seda ruumi enda ümber. Vaata enda ümber aeglaselt ringi, et näeksid üht asja korraga. Vaata hoolega ja ära pane lihtsalt tähele igat eset, vaid ka ümbritsevat ruumi ja valgust. Ära kiirusta end ümbritsevate esemete vaatamisega – tunneta selle vaatepildi headust.

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Babtist de Pape´i raamatust “Südame vägi”

Käes on aeg avastada oma südame vägi. Meie ajaarvamise algusest peale on maailma vaimsete tavade suurimad õpetajad kirjeldanud südant kui tõelise väe ja mõistmise allikat. Nüüd võid sa raamatus “Südame vägi” avastada, kuidas tänapäeva suurimate vaimsete õpetajate abiga ära kasutada oma tõelist potentsiaali. Kas elad sellist elu, mis on sulle elamiseks mõeldud? Kas järgid oma unistusi ja täidad oma elu ülesannet? Käesoleva vaimse teejuhi abil liitud sa enneolematu seltskonnaga, mis koosneb kaheksateistkümnest maailma suurimast spirituaalsest mõttetargast, kirjanikust ja teadlasest, kes avaldavad, kuidas sul on võimalik avastada ja täita oma suurimat potentsiaali. Raamatu autor Baptist de Pape oli noore juristina ärevusest vaevatud kuni tegi läbi erakordse kogemuse, mis ajendas teda uurima südame uskumatut väge. Seahulgas jõudis ta arusaamiseni, kuidas võib jõuda eluni, mis on meile elamiseks mõeldud. De Pape asus rännakule, mis viis ta reisile üle kogu maailma ning mille käigus ta küsitles kaheksatteist kuulsust, teiste hulgas olid Maya Angelou, Deepak Chopra, Paulo Coelho, Jane Goodall, Eckhart Tolle ja Gary Zukav. Nimetatud mõttetargad jagasid temaga oma isiklikke lugusid ja sügavaid teadmisi ning lõid üheskoos inspireeriva teejuhi, mis aitab ligi pääseda südame ammendamatule armastusele ja tarkusele ning võimaldab meil luua omaenda ehtsat väge. Süda on midagi enamat kui lihtsalt elund meie kehas. Selles peitub intelligentsus, mis ületab kaugelt meie mõistuse oma. Käesoleva raamatu lehtedelt leiad sa õpetusi, kuidas kasutada südame tarkust selleks, et muuta oma suhtumist rahasse ja edusse, tervisesse ja õnne, suhetesse ja ühiskonda. Teadveloleku harjutused ja mõtisklused aitavad sul aktiveerida oma südame erilist väge – sealhulgas ka intuitsiooni, kavatsust, tänutunnet, andestust ja heldust. Need unustamatud õppetunnid maailma suurimatelt õpetajatelt inspireerivad sind leidma oma varjatud andeid, kuulama oma sisehäält, leidma tähenduse kõigest juhtuvast ja täitma elus oma kõrgeimat ülesannet. Baptist de Pape on jurist, kellest sai kirjanik ja filmitegija ning kes rändas üle terve planeedi, et intervjueerida maailma suurimaid õpetajaid oma filmi ja raamatu “Südame vägi” tarvis. Lisainfo saamiseks filmi ja raamatu kohta külastage palun veebilehte www.thepoweroftheheart.com.Seotud