Ava oma süda: neli lauset endale armastuse jagamiseks

Budistliku õpetaja Maitreyabandhu raamat “Elu täie tähelepanuga” on täis toredaid ja lihtsaid harjutusi, mis on mõeldud igapäevases elus teadlikkuse kasvatamiseks.

Meie elu on väga kiire, tegeleme korraga mitme asjaga, et kõik päevaplaanis olev tehtud saaks. Kuid samal ajal tunneme ärevust ja pinget ning jätame väikesed kordaminekud tähelepanuta. Maitreyabandhu harjutused aitavad teadlikkust rakendades “elu kaotsiläinud hetki taasavastada”. Siin on üks lihtne harjutus, mis aitab südamega ühenduse saada ja endale armastust jagada.

Istu sirge seljaga või lama. Sulge silmad. Teadvusta oma keha ja tunne, kuidas hingad rahulikult ja loomulikult sisse ja välja. Hoia tähelepanu mõni aeg hingamise juures.

Too nüüd tähelepanu südame piirkonnale. Märka aistinguid rinnas ja südame ümber. Kuidas see paik su kehas tundub: avatud või suletud, kerge või raske? Lase tähelepanul puhata südame piirkonnas ning luba esile tõusta kõigil tunnetel, aistingutel, kujutluspiltidel või sõnadel. Uuri õrnalt, ilma end tagant sundimata, üritamata iga hinna eest midagi tunda. Kui sa ei tunne midagi erilist, ära muretse. Praegu lihtsalt on nii, nagu on.

Jättes tähelepanu südame piirkonda, ütle endale: “Mingu mul kõik hästi. Olgu ma õnnelik. Olgu ma vaba kannatusest. Tehku ma edusamme.” Ütle üks lause ja pea seejärel pausi. Ära kiirusta! Tunneta lauset öeldes aistinguid südame juures ja pane tähele, kas öeldule kõlab südames vastukaja. Võib-olla tunned soojust või kergust või hoopis raskustunnet või hirmu. Luba kõigel olla. Isegi, kui sa hetkel midagi ei tunne, hakkab neid lauseid korrates su süda vähehaaval avanema ja armastus kasvama.

Seda harjutust tehes on oluline, et sa mõtled neid lauseid tõsiselt ning hoiad samal ajal tähelepanu südame piirkonnas. Siis ei muutu see vaid intellektuaalseks kordamiseks.

Allikas: Joogateraapia.ee

Autor: Kadi Kütt

Loe lisa: Maitreyabandhu “Elu täie tähelepanuga. Praktiline kursus teadlikkuse arendamiseks”, kirjastus Pilgrim

Seotud