Atlandi hoovuste süsteem võib peagi kokku kukkuda

Elutähtis Atlandi ookeani hoovuste süsteem võib lähikümnenditel kokku kukkuda, kui maailm temperatuuri kergitava saaste õhku paiskamist ei lõpeta, hoiatavad Taani teadlased. Hoovuste kokkuvarisemine muudaks kogu maailma ilmastikku ja selle mõju jõuaks iga inimeseni maamunal, vahendab Novaator.err.ee.

Põhja-Euroopa ja sealhulgas Eesti kliimat mõjutab suuresti Põhja-Atlandi hoovus, mis on jätk Atlandi ookeanis liikuvale Golfi hoovusele. Golfi hoovus kuulub aga omakorda suuremasse süsteemi, mille nimi on Atlandi meridiaani pöördringlus (AMOC). Uus uuring osutab, et AMOC võib kas sajandi keskpaigaks või isegi juba paari aasta pärast kokku kukkuda, vahendab CNN.

Uuringuga mitte seotud teadlaste sõnul pole elutähtsa pöördringluse murdepunkt tegelikult nii täpselt teada. Samuti ei näita senised hoovuste mõõtmised nende sõnul mingit erilist muutustrendi. Siiski nõustuvad nemadki, et uuringu tulemus teeb valvsaks ja osutab, et süsteem võib kokku kukkuda arvatust varem.

Atlandi ookeani pöördringlus ehk AMOC on keerukas hoovuste võrgustik, mis meenutab hiiglaslikku konveierlinti. Viimane kannab troopikavöötme sooja vee Atlandi ookeani põhjaossa. Seal jahtub soe vesi maha, muutub soolasemaks ja vajub ookeanis sügavamale, et seejärel taas lõuna poole levida.

AMOC lööb oluliselt kaasa ka kliimasüsteemis, kus see aitab reguleerida üleilmseid ilmastikumustreid.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaator.err.ee.

Seotud