Astu ärevusele vastu. Arenda vaimset paindlikkust ja adu oma võimalusi

Ärevus on jäik ja nõudlik, lähenedes mõtetele, tunnetele ja tegudele kitsarinnalisel ja reeglitepõhisel moel. Sageli mõtleme, kasutades sõnu „peaks“ ja „tuleks“. Lisaks mõistame enda üle karmilt kohut ja kritiseerime end oma arvatavate vigade pärast. Aga ära hakka ärevusega vaidlema ega sellele alluma, vaid avarda oma mõtlemist ja arenda endas välja psühholoogilist paindlikkust, sest nii vingerdad ärevuse seatud lõksudest välja.

Psühholoogiline paindlikkus on oskus vabalt mõelda ja tegutseda. Kui sul leidub psühholoogilist paindlikkust, siis saad ärevaid mõtteid ja tundeid kogeda nendesse lõksu jäämata. Asi on võimalustes. Ärevad mõtted ja tunded muutuvad vaid üheks alternatiiviks paljude seas. Kui arendad endas välja psühholoogilist paindlikkust, siis küsid ärevuse loba peale: „Aga millised on muud tõlgendamisvõimalused?“ See protsess võib välja näha alljärgnev.

Ärevus: „Sa jäid tööle hiljaks, kuna sa oled vastutustundetu ja sind ei saa usaldada. Inimesed ei saa sinu peale loota ja nad põlgavad sind selle pärast.“

Sina: „See on tõsi. Ma ei saa selle tööga hakkama. Peaksin ise lahkuma, enne kui mind vallandatakse.“

Sina psühholoogiliselt paindlikuks jäädes: „Aga mis on muud tõlgendamisvõimalused? Ma jäin hiljaks, sest aitasin oma pojal kodus tehtud maketti klassituppa viia. Ja ma helistasin kolleegidele ja teatasin, et hilinen. Seega olen vastutustundlik.“

Ärevus: „Ei, sa oled vastutustundetu. Sa oleksid pidanud varem kodust lahkuma. Sa ei saa isegi oma isikliku aja haldamisega hakkama. Kuidas sa loodad veel selle ametikoha nõudmistega toime tulla?“

Sina: „See on tõsi. Ma ei saa millegagi hakkama. Ma ei tule toime koduste asjadega ega ka oma tööga. Kui ma isegi õigeks ajaks tööle ei jõua, mis lootust on mul siis keerulisemate ülesannetega hakkama saada?“

Sina psühholoogiliselt paindlikuks jäädes: „Aga mis on muud tõlgendamisvõimalused? Ma olen abivalmis ema. Ma jõudsin tööle. Ma hakkasin seal kohe oma ülesandega tegelema. Ma sain sellega isegi varem valmis. Tänane hilinemine oli lihtsalt üks asi, mis juhtus. Ma pole vastutustundetu, minu peale saab loota. Mind ei vallandata vaid tänase hilinemise pärast.“

Ärevus muudab selle protsessi keeruliseks, seega on tähtis seda harjutada. Võid sellest mõelda kui vaimutreeningust. Harjuta seda, et loetled üles oma ärevusmõtted ja mured ning otsid neile alternatiive. Kui küsid: „Ja mida see veel tähendada võiks?“, avab see su meele uutele ideedele ja võimalustele, et ärevuse taktikepi alt pääseda ja oma elu elama hakata.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tanya J. Petersoni raamatust „101 viisi, kuidas vähendada ärevust“.

Seotud