Arstide hoiatus: antibiootikumid ei ole mõeldud nohuse nina raviks

Nohune nina ja roheline röga ei tähenda arstide ning rahvatervise ekspertide kinnitusel tingimata seda, et haiged vajavad antibiootikume. Inimeste arvamust, et selliste haiguste raviks on vaja tugevaid ravimeid, kirjeldatakse kui “levinud müüti”.

Inglismaa riikliku tervishoiuameti ja perearstide kuningliku kolledži esindajad kinnitasid, et selliste sümptomite põhjuseks on sageli viirus. Lisaks ütlesid nad, et antibiootikumide kasutamine viib haiguse resistentsuse tekkeni.

Inglismaa riikliku tervishoiuameti läbiviidud uurimus näitas, et 40% vastanud inimestest uskusid antibiootikumide tõhususse köha ravimisel rohelise röga puhul, samas kui väga vähesed arvasid, et antibiootikumidest on abi ka läbipaistva röga puhul.

Asutuse liige dr Cliodna McNulty ütles: “Tegemist on levinud müüdiga, et rohelise röga või tati puhul peab tervenemiseks kasutama antibiootikume.”

“Enamik selliseid haigusi, mis põhjustavad suurel hulgal röga ja tatti, on olemuselt viiruslikud ning keha terveneb neist iseeneslikult, kuigi tõenäoliselt tunneb haige end paar nädalat sandisti.”

“Üha rohkem on hakanud levima probleemid, mis on seotud haiguste resistentsusega antibiootikumidele. Kõik inimesed võiksid aidata neid probleeme vähendada, kui väldiksid lihtsate haiguste raviks antibiootikumide kasutamist.”

Antibiootikumide kasutamine mõjutab triljoneid inimkehas elavaid baktereid ja võib viia haiguse resistentsuse tekkeni.

Perearstide kuningliku kolledži esinaine dr Maureen Baker ütles: “Antibiootikumide liigtarbimine on rahvatervise seisukohast tõsine probleem.”

“Haigused kohanevad samade antibiootikumidega, mida kasutatakse nende haiguste tõrjumiseks, ning lõpuks muutub see ravimeetod täiesti kasutuks. Seega on ülioluline, et antibiootikume kasutataks mõõdukalt.”

Rohelist värvi röga ja tatt on põhjustatud proteiinist, mida keha immuunsüsteem toodab nakkusega võitlemiseks.

Need uusimad nõuanded on rahvale esitatud Euroopa antibiootikumipäeval European Antibiotics Awareness Day.

Allikas: http://www.bbc.co.uk/news/health-24957090

Tõlkis: Joonas Orav

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.