Eeterlik õli, nagu inglisekeelne essential oil aimata laseb, on taime essents, olemus, tema südamenektar. Mõistagi on eeterlikul õlil ka maisemaid omadusi. Tema abil ahvatleb taim ligi tolmlejaid, peletab eemale tiivulisi ja roomavaid röövleid, püsib haigustest prii ning kaitseb end kuuma ja külma eest. Näiteks tuleb maailma ühe kalleima, Damaskuse roosi eeterliku õli saamiseks minna õisi noppima päikesetõusul, sest siis on neis külma eest hoidvat eeterlikku õli kõige rohkem. 2000-3000 m kõrgusel olgu Türgis, Bulgaarias või Etioopias, kus kasvavad parima kvaliteediga Damaskuse roosid, on varahommikul peletavalt jahe.
Eksootiliselt iidne Orient
Õigupoolest polegi eeterlik õli tegelikult õli, vaid hoopis tugeva lõhnaga lenduv aine. Vees ta ei lahustu, vaid jääb oma kerguse tõttu pinnale pärlendama. Küll aga seguneb hästi alkoholi ja rasvade, mee ja piimaga.
Et taimede hinges on sees tohutu vägi, teati juba aastatuhandeid tagasi. Küll on aga senini mõistatus, kus täpselt ja kuidas esimesed eeterlikud õlid saadi ning kelle käest tarkus ja oskus neid kasutada tuli. Osa õpetlasi arvab, et otsida tuleks Hiinast, teised eelistavad Orienti. Seegi, et maailma vanim seadeldis eeterliku õli saamiseks loodi tänapäeva Pakistani aladel 5000 aastat tagasi õitsenud Induse kultuuri ajal, on pigem hüpotees. Küll on aga eeterliku õli destilleerimist esmakordselt kirjeldatud praeguse Iraagi territooriumil aastal 3000 eKr laiunud Mesopotaamia ürikus. Esmakordselt suudeti eeterlikku õli, Damaskuse roosi oma, saada aurudestillatsiooni teel roosi algkodus Pärsias 9. sajandil.
Olgu eeterlike õlide päritoluga kuidas on, üks on kindel – oskused kasutada aromaatseid taimi ilu ja tervise edendamiseks, pühadeks toiminguteks, surnute palsameerimiseks ning ka pillavaks priiskamiseks jõudsid Egiptusesse just Idamaadest. Tõsi, nii mõnigi kord pruugiti essentside asemel küll pigem hullutavalt lõhnavaid veetõmmiseid. Kas Egiptuse viimane valitsejanna Kleopatra laskis oma uhke laeva purjed Rooma väejuhi Marcus Antoniuse võrgutamiseks tõepoolest piserdada üle roosi eeterliku õliga? Pigem ehk ikka roosiveega…
Kirjult tänapäevane Euroopa
Mõiste aroomteraapia sündis Euroopa parfüümitööstuse südames Prantsusmaal, kus Lyoni keemik Gattefossé 1936. aastal esmakordselt sõna aromathérapie kasutama hakkas. Erinevalt paljudest teistest riikidest tegelevad Prantsumaal aroomteraapiaga arstid, soovitades tarvitada eeterlikke õlisid füüsilise tervise parandamiseks seespidiselt. Ei, mitte puhtal kujul keelele tilgutades, vaid kapslitena alla neelates. Essentside mõjust psüühikale nad palju ei tea ega pea.
Inglased, vastupidi, eeterlike õlide seespidist tarvitamist ei poolda. Saareriigis on au sees aroomimassaaž, sest aroomid koos puudutusega on tõhusama toimega. Suurbritanniason aroomterapeut ametlikut tunnustatud eriala ning selle õppimiseks loodud sadakond spetsiaalset kooli.
Saksamaal seevastu aroomterapeudiks ennast kutsuda ei tohi. Küll on seal, nagu ka Austrias ja Šveitsis aga tavapärane, et eeterlikke õlisid kasutatakse haiglates ja hooldekodudes. Asi, mis jälle Hollandis ja Taanis keelatud on. Eestis annab aroomterapeudi kutset Eesti Täiendmeditsiini ja Loodusravi Nõukoda.
“Saksamaa haiglates pakutakse patsientidele unerohu asemel lavendlipatja või tehakse rinnale lavendlikompress – ja kõige rahutumadki on hiljemalt poole tunni pärast unedemaal. Eeterlike õlidega alandatakse palavikku, lastel leevendatakse kõhukrampe, vähihaigetel iiveldust,” kõneleb mullu sügisel Eestis käinud aroomterapeut ja koolitaja Anusati Thumm Saksa firmast Primavera Life.
1986. aastal Lõuna-Saksamaa Alpides rajatud Primavera on üks esimesi tunnustatud mahe- ja biodünaamilise kvaliteediga eeterlike õlide tootjaid Euroopas. Igal aastal peetakse firma peamajas traditsioonilist aroomteraapia konverentsi pea 350 osavõtjale, kellest lõviosa on meditsiiniõed ja arstid. Tavahuviline, kel puudub vastav haridus, sinna ei saagi. “Veel korraldame me kaheaastaseid aroomteraapiakursusi meditsiiniõdedele, loodusravi- ja tavameditsiini arstidele, kes eksamite eduka sooritamise järel end aroomieksperdiks kutsuda võivad,” valgustab ligi kolmkümmend aastat eeterlike õlidega sinasõprust pidanud Anusati.
Eeterlikud õlid ja allergia
Aga allergia? – “Saksamaal tehakse igas haiglas ja hooldekodus igale patsiendile enne eeterlike õlide kasutamist lihtne test: määritakse veidi baasõlis segatud eeterlikku õli kaheksaks tunniks küünarnuki siseküljele. Seda saab koduski teha. Allergiaga patsientidel ei kasutata aga ei testi ega ka eeterlikke õlisid,” selgitab Thumm.
“Siiski on mõnest haiglast kurdetud, et hommikustes pesemisprotseduurides nad sidruni eeterlikku õli ei kasuta, sest see on patsientidel tekitanud löövet. Asja lähemalt uurides on aga selgunud, et raha kokkuhoiu mõttes asendati mahekvaliteediga eeterlik õli tavalisega. Kui taas vanamoodi toimetama asuti, kadusid ka kaebused.”
Tsitruste puhul tarvitatakse eeterliku õli saamiseks külmpressimist ehk viljad pestakse ja purustatakse ning saadud massist pressitakse välja eeterlik õli.
Kuna tsitrused on haiguste ja putukate suhtes väga kapriissed, on tavapõllunduses kombeks pritsida neid kasvuperioodil taimemürkidega vähemalt 20 korda.
Mürgid jäävad aga koore sisse ning jõuavad sealt ka eeterlikku õlisse. Mahepõllunduses on sünteetilised taimekaitsevahendid ja kunstväetised keelatud. Sestap soovitabki aroomterapeut kasutada nahal üksnes ökokvaliteediga eeterlikku õli: “Puhtaid looduslikke eeterlikke õlisid tarvitades pole uue allergia tekkimine võimalik. Ma ei ole niisuguse asjaga oma karjääri jooksul veel kordagi kokku puutunud. Küll võib allergiline reaktsioon ilmneda aga tavakvaliteediga õlisid pruukides või sünteetiliste lõhnaainetega kokku puutudes.”
Looduslik versus sünteetiline
98% tänapäeva lõhnaainetest on sünteetilised ning vaid 2% ehedad ja looduslikud, taimedest kas aurudestillatsiooni, külmpressimise või ekstraheerimise teel saadud eeterlikud õlid.
Põhjus selleks on lihtne – kasumiahnus. On ju sünteetiliste lõhnade tööstus väga tulus äri ning toornaftast tehtud kunstlikud lõhnaained eeterlikest õlidest kordi odavamad. “Organism ei saa kunstlikult valmistatuga aga hakkama.
Vähemalt viiendik sünteetiliste lõhnaainete molekulidest jääb rasva- ja maksarakkudesse, sest keha ei suuda nende lagundamisega toime tulla.
Kuidas reageerib organism neile ladestustele aastate pärast või meie psüühika laboris tehtud lõhnadele, pole teada,” mõtiskleb Anusati Thumm. Looduslike lõhnaainetega tema sõnul seda muret pole. Katsetega on kindlaks tehtud, et juba 5 minutit pärast kasutamist, sõltumata sellest, kas hingasid õli sisse või hõõrusid nahale, on eeterliku õli molekulid veres ning 15 minuti pärast uriinis, valmis kehast lahkuma.
“Looduslikus essentsis on erinevaid komponente sadu. Roosi eeterlikus õlis, mida peetakse keemiliselt koostiselt üheks keerulisemaks, on neid ligi 500. Sünteetilisse lõhnaainesse pistetakse vaid mõned ja needki kunstlikult tehtud. Aga taime hing ja tema vägi? Neid ei olegi. Mitte piisakestki.”
Varesele valu, harakale haigus
Kui külmetus kimbutab:
- Hõõru nina alla ja rinnale segu 10 ml mandli baasõlist, 2 tilgast piparmündi, 2 tilgast sidruni ja 2 tilgast eukalüpti eeterlikust õlist.
- Tilguta segu 3 tilgast eukalüpti, 2 tilgast männi ja 3-5 tilgast sidruni eeterlikust õlist aroomilampi.
Kui peavalu piinab:
- Hõõru meelekohtadele lahjendamata piparmündi eeterlikku õli.
- Imeline abimees on Primavera pisike roll-on piparmündipulk Klarer Kopf, mida ülimugav käigu pealt kasutada, millega ma oma keskmise kangusega migreenist valuvaigistiteta jagu olen saanud ning mida Biomarketi kauplustes müüa on.
Kui väsimus vaevab:
- Tilguta taskurätinurgale 2-3 tilka sidrunheina eeterlikku õli ja hinga sisse.
Kui meeleolu masendab:
- Tilguta segu 3 tilgast apelsini ja 3 tilgast kaneeli eeterlikust õlist aroomilampi.
Kui stress susib:
- Tilguta segu 2 tilgast sidrunheina, 2 tilgast magusa mandariini ja 2 tilgast 10%-lisest neroli eeterlikust õlist aroomilampi.
Kui uni uimerdab:
- 1 tilk roosi eeterlikku õli padjapüüril toob roosad unenäod.Tilguta padjapüürile 3 tilka lavendli eeterlikku õli. Aga mitte rohkem, sest siis uni enam ei tule.
- Pane10-15 minutiks rinnale lavendlikompress, mis kata villase salliga – poole tunni pärast oled une hõlmas.Tilguta segu 3 tilgast sandli ja 3 tilgast lavendli eeterlikust õlist aroomilampi.
Kuidas kasutada?
Lahjendamine. 25-50 tilka eeterlikku õli 100 ml baasõlis. 1%-line segu tähendab 1 ml eeterlikku õli ehk 20-25 tilka 100 ml lahjendajas.
Segamine. Parim on segu 3-5 eeterlikust õlist.
Sissehingamine. Kasuta aroomilambis või lõhnaalusel sõltuvalt ruumi suurusest
2-10 tilka. Tilguta tasku- või salvrätile, vala õhuvärskendajasse. Auruvannis kasuta
1-3 tilka keevas või kuumas vees.
Kompress. 10 tilka eeterlikku õli 200 ml soojas või kuumas vees.
Vann. Lisa vette 30 ml piimas, koores, mees või soolas lahjendatud 10 tilka eeterlikku õli. Ära kasuta vannis piparmündi eeterlikku õli, sest pärast lõdised külmast tunde.
Mida milleks?
· Ergutavad ja tõstavad tuju: apelsin, bergamott, greip, laim, mandariin, sidrun, sidrunhein.
· Loovad harmooniat: geraanium, ilang-ilang, jasmiin, roos.
· Annavad elujõudu: eukalüpt, kadakas, küpress, mänd, piparmünt, rosmariin, salvei, teepuu.
· Lõõgastavad: lavandiin, lavendel, tüümian.
· Tasakaalustavad: nelk, patšuli, sandel, seeder, vanill, vetiveeria, viiruk.
· Sobivad kodusesse arstikappi: eukalüpt, lavendel, piparmünt, teepuu.
· Sobivad elutuppa: apelsin, greip, roos, roosipuu, seeder.
· Sobivad töötuppa: basiilik, greip, piparmünt, sidrun.
· Sobivad lastetuppa: apelsin, greip, vanill.
· Sobivad magamistuppa: jasmiin, lavendel, palmaroos, roos, sandel.
17 eeterliku õli minispikker
Apelsin – traditsiooniliselt kasutatakse põletike rahustamiseks ja tuju tõstmiseks. Turgutab immuunsust, tasakaalustab olemist, maandab emotsioone, silub kortse, rõõmustab toaõhku.
Bergamott – pimedaks ajaks, olgu pime õues või põues. Vaid nuusuta ning depressioon ja äng haihtuvad. Bergamotti kasutades ei tohi minna päikese kätte.
Eukalüpt – tohterdab grippi ja külmetushaigusi, haavu ja valutavaid lihaseid, turgutab vaimse väsimuse korral. Kasuta aroomilambis, auruvannina, määri baasõlis lahjendatuna rinnale.
Greip – teiste tsitrustega sarnaselt kergitab temagi meeleolu, turgutab aju, alandab vererõhku, peletab külmetust, ei lase haavadel põletikuliseks minna.
Ilang-ilang – alandab kõrget vererõhku. Kui vererõhk on madal, siis ninale see lõhn tavaliselt ei meeldi. Leevendab ka põletikku ja tõstab tuju.
Lavendel – rahustab ja uinutab. Parandab igasuguseid haavu ja arme, peatab verejooksu. Kellele lavendlilõhn ei meeldi, segagu seda apelsini või bergamotiga.
Muskaatsalvei – kehaõlina hea menopausi ajal ja depressiooni vastu. Rahustab ülekeevaid emotsioone ja ärevust. Saksamaal kasutatakse psühhiaatriahaiglates.
Neroli – esmaabiõli šoki, eksamipalaviku, lennuhirmu, südamepekslemise korral. Kiirendab haavade ja armide hajumist. On antidepressant ja tujutõstja.
Piparmünt – uimasuse, unisuse, peavalu, migreeni, külmetuse korral määri otse meelekohtadele, kaelale, õlgadele. Kieli ülikooli uuringu põhjal on see peavalu korral tõhusam kui paratsetamool.
Roos – vaigistab südant, rahustab meelt, on hea nahale ja igasugustele põletikele. 1 tilga Damaskuse roosi eeterliku õli saamiseks läheb vaja 30-60 roosiõit.
Roosipuu – hajutab kurbuse ja pettumuse, mõjub hästi ajule ja peavalule, parandab haavu, noorendab nahka, on suurepärane looduslik deodorant.
Rosmariin – kui kael ja õlad “kinni”, aseta neile 10-15 minutiks kompress, mis kata villase salliga. Soojendab ja lõdvestab kiiresti. Vaigistab ka pea- ja reumavalu.
Sidrun – aroomilambis põletades hävitab 10-90 minuti jooksul kõik bakterid. Aitab keskenduda nagu kõik tsitruselised, põlegu see aroomilambis lastel kodus või suurtel kontoris.
Teepuu – üks populaarsemaid õlisid maailmas, sest teeb paljut. Nahaseene puhul lisa teepuule lavendlit. Põiepõletiku korral kasuta kompressina, istevannis või massaažiõlis.
Tüümian – tapab viiruseid, kergendab lima väljaköhimist, teeb olemise kuumaks. Bronhiidi ja külmetuse korral määri lahjendatult rinnale. Mitte kasutada väikelastel ja rasedana.
Vanill – raske ja magus lõhn, mis lõdvestab ning annab mõnusa kaitstud tunde, kui koduigatsus, mahajäetus või üksindus kimbutavad. Vanilli ühte koostisainet leidub ka emapiimas.
Viiruk – toob rahu hinge ja mõtteisse, hoiab keha toonuses väljast ja seest, ergutab tervete rakkude moodustumist, ravib imeliselt haavu, rahustab põletikke, tohterdab köha ja külmetust.
Hea teada!
· Ära kasuta eeterlikke õlisid seespidiselt ega limaskestadel /välja arvatud mõned üksikud erandid/.
· Kasuta nahal vaid tugevalt lahjendatuna. Tsitruste õlisid ei tohi nahal mitte kunagi kasutada lahjendamata.
· Tundliku või allergiale kalduva naha puhul testi enne küünarvarre siseküljel: määri veidi baasõlis segatud eeterlikku õli 8 tunniks küünarnuki siseküljele.
· Piparmündi eeterlikku õli ei tohi kasutada koos homöopaatiliste ravimitega ega alla 6-aastastel lastel.
· Eeterlike õlide säilivusaeg on 2-3 aastat, tsitruseliste koorest pressitud õlidel 1-2 aastat.
· Hoia lastele kättesaamatus kohas ning eemal otsest päikesevalgusest ja küttekehadest.
· Ära priiska, pigem kasuta säästlikult.
· Kui tahad looduslikku eeterlikku õli, loe etiketti. Sellel peavad olema kirjas taime ladinakeelne nimi, päritoluriik ja õli saamise viis. Kui seda infot pole, ei pruugi tegu olla loodusliku ja eheda kraamiga.
Lugu eeterlikest õlidest – aromaatsetest lenduvatest ainetest, mis taimele hinge, elujõu ja energia annavad – ning intervjuu ligi kolm aastakümmet nendega sinasõprust pidanud Saksa aroomterapeudi ja koolitaja Anusati Thummiga ilmus aastal 2015 ajakirjas Sensa.
Autor: Marika Makarova
Allikas: Makarikamaa.wordpress.com