Armastus, mis ei pääse meist välja, ei pääse ka meisse sisse

Suuremeelsus tekitab avarustunde. Kuid jah, enamus meist on üsnagi ihnsad. Selle asemel et otsida inimestes positiivseid iseloomujooni, anname neile hinnangu läbi selle filtri, kuidas nad meie arvates peaksid või ei peaks käituma. Selle asemel et alustada oma suhteid avatud südamega, alustame enamikku neist reserveeritult ning suletuna. Sedasorti enese tagasihoidmine on nii levinud, et peame seda juba normaalseks. Kuid tegelikult on selline olemisviis lihtsalt reaktsioon hirmust läbi imbunud kultuurile. Sel pole eriti palju pistmist sellega, milleks inimolendid tegelikult loodud on ja mida nad vajavad, et end maailmas hästi tunda.

Kord küsiti dalai-laamalt, et kas ta tunneb end mõnikord üksildasena. “Ei,” vastasta lihtsalt. Kui talt küsiti, kuidas see õnnestub, siis ta vastas: “Ma arvan, et esmalt tänu sellele, et ma vaatan iga inimest positiivsest vaatenurgast; püüan leida kõigis positiivseid omadusi. Ja see suhtumine loob lähedustunde, ühendab.” Dalai-laamal on oskus suhelda teistega, olles “suuremeelne kuulaja”. Meile meeldivad inimesed, kes on meiega suuremeelsed, nad lubavad meil teha vigu ja olla ebatäiuslik, ilma et meie vastu viha peaksid. Kui inimesed on suuremeelsed, tekitab see tunde, et saame koos nendega vabalt hingata.

Osalesin kord ühel nädalalõpu seminaril, mille eesmärgiks oli arendada oskust armastada teisi kogu südamest. Enamus osalejaid pidas end selles küsimuses üsnagi arenenuks. Olime ju kõik maksnud korraliku summa ja loobunud tervest vabast nädalalõpust, et õppida, kuidas olla armastavam inimene. Kes siis veel selliseks asjaks valmis on kui mitte inimene, kes on sellel teel juba üsna kaugele jõudnud? Kuid kursuse juhendaja pani meie arusaama endast proovile, küsides: “Kui kaua hoiaksite oma südame avatud inimesele, kellele olete tunnistanud üles oma suure kire ja imetluse, aga tema ei kavatsegi teie armastusele samaga vastata? Kui kaua jagaksite suuremeelselt oma armastust edasi, arvestades sellist keeldumist?” Enamus meist tunnistas, et mitte eriti kaua. Meie kõige levinum automaatne kaitsemehhanism toob kaasa emotsionaalse vaakumi. Siis, kui me ükskõik mis põhjusel ei jaga oma armastust ja valgust teistega, jääme lõpuks ise armastusepuudusesse.

Marianne Williamson kirjutab oma raamatus “Imeline armastus”: “Kui armastus kuivas mu elus kokku, oli alati selle põhjuseks minu enese koonerdamine kaastundliku suhtumisega teistesse. Ja kui armastus lokkas mu elus, siis alati tänu sellele, et olin seda piiramatult väljendanud, meelitades selle justkui südamesopis kössitava lapse päikese kätte.”

Kui oleme tõrksad ja ei soovi armastust jagada, siis põhjustame niiviisi armastuse vaakumi oma südames. Meie soov leida seda “Õiget” muutub veelgi intensiivsemaks, kompenseerimaks üldist armastusepuudust meie elus. Igatseme meeletult ja sügavalt, et keegi meid armastaks. Januneme selle järele, et keegi meie eest hoolitseks – isegi tervendaks või annaks meile kõike seda, mida meil kunagi pole olnud.

Iyanla Vanzant tuletab meile oma raamatus “Vahepeal” meelde, et “Alustame suhet, otsides armastust, unustades ära, et peame ise selle kaasa tooma”. Selle asemel et otsida kedagi, kellelt armastust saada, peame pigem keskenduma sellele, et kellele meie ise saaksime armastust anda – kes inspireeriks meid ületama oma enesekeskseid ning nartsissistlikke piiranguid. Ja see nõuab, et oskaksime jagada armastust isegi siis, kui see ei ole lihtne.

Suuremeelsus tuleb küllusest, kuid iga eneseohverdus pole veel heasoovlik žest. Teinekord on meie “suuremeelsuse” taga varjatud soov manipuleerida teist inimest olema selline, nagu meie seda soovime. Ja me peidame oma isekuse altruistlike ning ohvrimeelsete žestide taha, püüdes end näidata sellisena, nagu me tegelikult pole. Teate küll. Kindlasti olete mõne sellise inimesega ka kohtingul käinud. Sellisega, kes andis teile, soovides midagi kindlasti vastu saada. Veelgi enam, olete kindlasti ka ise selline olnud. Selline armas … ja lahke … ja meeletult mõistev … kuni hetkeni, mil hakkate mõistma, et teie kaaslane ei suuda mingil moel anda teile seda, mida soovite.

Sageli pidin endale kohtamas käies meenutama, et kui see mees ei taha või ei soovi mulle anda seda, mida mina tahan, pole ta iseenesest halb inimene. Ta on lihtsalt minu jaoks halb variant.

Põlisameeriklastel oli tavaks otsustada inimeste rikkuse üle mitte selle põhjal, mis neil on, vaid selle põhjal, mida nad teistele annavad. Selleks, et anda ilma soovita midagi vastu saada, peab inimene olema heas ühenduses enda sisemise rikkuse ning heaoluga. Budistlik nunn Pema Chödrön on öelnud: “Teekond suuremeelsuse juurde seisneb selles, et oleme ühenduses oma sisemise rikkusega ja hindame seda niivõrd, et oleme valmis loobuma kõigest, mis meid sel teel takistab. Oleme valmis loobuma mustadest prillidest, pikkadest mantlitest ja kapuutsidest ja kõigist maskidest. Lühidalt, avame end ja laseme end puudutada.”

Kui avastame end mõtlemast selle üle, miks meie elus pole rohkem armastust, siis võiksime kaaluda, kuidas saakisme ise seda rohkem jagada. Armastus, mis ei pääse meist välja, ei pääse ka meisse sisse. Blokeeringud pole kunagi ühepoolsed, sest mingil tasandil on andmine ja saamine üks ja seesama kogemus.

Kuigi see võib tunduda vägagi ebaloogiline, et peame otsima viise armastust jagada ka siis, kui meil endalgi on seda vähe; kui aga otsustame seda teha, toob see otsus kaasa selle, et armastus hakkabki meie ellu kuuluma.

Khalil Gibran nimetab oma esseede kogumikus “Prohvet” neid, kel on vähe, aga kes vaatamata sellele annavad, “elluuskujateks”, kinnitades, et “nende varasalv pole kunagi tühi”. Sest elul on komme end ise tasakaalustada. Ralph Waldo Emerson julgustab meid oma essees “Kompenseerimine” andma sellise suuremeelsusega, et Universum ise on valmis siis kompenseerima meie pingutusi. Ta soovitab “armastada, ja siis armastatakse ka teid”, ja usub, et “armastus on alati matemaatiliselt õiglane, nii nagu matemaatilise võrrandi kaks poolt on võrdväärsed”. Seepärast utsitabki ta meid elama nii, et “Jumal oleks meile tänu võlgu”.

Suuremeelne inimene on suurepärane olla – andestada, esimesena vabandada, maskidest loobuda. Alati on alguses tunne, et me ei suuda või ei taha seda teha. Aga kui hingate sügavalt sisse ja ei aja enam oma õigust taga, ei karista kedagi sellepärast, et ta teile haiget tegi või ei anna enam hinnanguid, siis olete piisavalt vaba, et kogeda sügavat armastust, mis muutub eluviisiks ja mitte ainult eksklusiivseks kogemuseks kellegagi, kes hetkel veel te elust puudu on.

Suurmeelsus on vaimne distsipliin. Mida enam seda praktiseerite, seda paremaks selles muutute. Olla suuremeelne – see on midagi enamat kui lihtsalt üks hea mõte, see on armastuse loomises peamine omadus. Kui teile tundub, et oma “suuremeelsuse lihase” treenimine pole praeguses etapis oluline, siis tegelikult sõltub kogu teie tulevik oskusest end arendada niimoodi, et suudaksite armastada teist inimest.

Lahutuste arvukus näitab, et inimestel on raskusi armastuse leidmise ja hoidmisega. Ja selle põhjuseks on, et pikas perspektiivis – ehk peale seda, kui kurameerimisperiood on läbi saanud -nõuab kellegi armastamine väga sügavat ja suurt südant, ja me lihtsalt pole harjunud end sellisel moel pingutama. Loobumine oma õiguse taganõudmisest, loobumine teise eksimuse tõestamisest, loobumine vajadusest, et teile jääks viimane sõna, loobumine nõudmisest, et eelkõige peab teid mõistma – kui seda kõike suudame, siis oleme tõesti valmis ja suutelised looma sügavat suhet, mis jääb kestma ja õitseb.

Harjutus

Võtke välja oma päevik või paberileht ja kirjutage sinna vastus järgnevale küsimusele: Kes on need inimesed, kes on minu vastu eksinud? Nüüd valige sellest nimekirjast üks inimene ja vastake järgmisele küsimusele:

Millega ……….. (inimese nimi) eksis minu vastu?

Nüüd kujutlege, et olete ise selle inimese nahas. Vaadake kõike tema vaatenurgast. Kirjutage läbi allolevat lauset, nagu te ise oleksite see inimene. Kirjutage mõned minutid, uurides erinevaid põhjusi, miks teistest vaatenurkadest lähtuvalt võib temal õigus olla. Mul (= sellel teisel inimesel) on õigus, kuna ma ei mõista (teie nimi) puhul seda, et ……….

Praktiline ülesanne

Tehke täna vähemalt üks suuremeelne tegu. Näiteks kui tahate, võite rääkida inimesele, kellest täna hommikul kirjutasite, kuidas temal võib õigus olla. Suuremeelsed teod võivad olla näiteks kelleltki vabanduse palumine, kellelegi andestamine või vestluses oma õiguse taganõudmisest loobumine. Suuremeelne loobumine ei ole täis tõrksust, see on teiepoolne tahteavaldus avardada enda arusaamu. Kui olete tõesti suuremeelne, siis ei aseta te end teisest kõrgemale ega ei aja oma õigust taga, vaid tunnete, et teie hing on tõesti avardunud. Olete endas esile toonud parima. Tegutsege täna nii, et avardaksite end.

Allikas: Lase oma ellu armastus | Kuidas leida seda “õiget”?

Kuidas lasta minna mineviku valul ja negatiivsetel tunnetel, et teha ruumi uuele täiuslikule armastustele

6 viisi, kuidas partnerile oma armastust näidata ja suhet toimimas hoida

Jälgi mehe tegusid | 11 viisi, kuidas mehed oma armastust näitavad

Seitse imelist asja, mis juhtuvad su kehaga, kui sa armud

Miks me ei suuda armastada?

Rebides end teineteise ees lahti

Abielu lihtne tõde: romantiline armastus on vaid partnerluse esimene staadium