Anthony Robbins: kuus sammu emotsionaalse meisterlikkuseni

"Olen avastanud, et kui tunnen mistahes valuemotsiooni, siis on kuus sammu, mida tehes saan alati lõhkuda oma piiravad mustrid, leida üles selle emotsiooni kasuliku külje ja häälestada end õppetunnile - ning vabaneda võimalikult kiiresti valust. Vaatleme neid lühidalt", soovitab maailmakuulus finantsguru ja ülipopulaarne koolitaja Anthony Robbins.

Esimene samm – tee selgeks, mida sa tegelikult tunned

Inimesed tunnevad sageli, et on nii ülekoormatud, et isegi ei tea, mida tunnevad. Nad tunnevad vaid seda, et neid “ründavad” igasugused negatiivsed emotsioonid ja tunded. Selle asemel et tunda end ülekoormatuna, astu samm tagasi ja küsi endalt: “Kuidas ma end praegu tegelikult tunnen?” Kui mõtled kõigepealt, et oled vihane, siis küsi endalt: “Kas ma olen tõesti vihane? Või on see midagi muud? Võib-olla olen tegelikult haavunud. Või tunnen, nagu oleksin midagi kaotanud.

“Valu või kaotus pole nii intensiivsed tunded kui viha. Kui küsid endalt, mida sa tõeliselt tunned, ja mõtiskled oma emotsioonide üle, saad selle protsessi abil vähendada emotsionaalset intensiivsust ning seetõttu suudad tegeleda olukorraga kiiremini ja kergemini.

Kui tunned ennast mingil hetkel eemaletõugatuna, siis võiksid endalt kohe küsida: “Kas ma tunnen end eemaletõugatuna või tunnen, et olen eraldatud sellest inimesest, keda armastan? Kas tunnen end eemaletõugatuna või tunnen pettumust? Kas ma tunnen end eemaletõugatuna või tunnen end pisut ebamugavalt?”

Pea meeles, et sõnade muutmine võib otsekohe emotsiooni intensiivsust vähendada. Ja täpselt samamoodi – kui teed selgeks, mida sa tegelikult tunned, saad emotsiooni intensiivsust vähendada ja sul on palju kergem sellest emotsioonist õppida.

Teine samm – tunnusta oma emotsioone ja hinda neid, teades, et need sind toetavad

Kunagi pole su emotsioonid valed. Kui mõtled, et su emotsioonid on “valed”, ei leia sa teed ei enda ega teisteni. Ole tänulik, et tegelikult saadab su aju toetavaid signaale, kutsub sind midagi ette võtma, et muudaksid tajumisviisi, käituksid ja tegutseksid vastavas vallas teisiti. Kui usaldad oma emotsioone, teades, et isegi kui sa neid hetkel ei mõista, siis iga kogemus aitab teha sul positiivseid muutusi, siis lõpetad otsekohe endaga sõdimise. Selle asemel tunned, kuidas sa liigud lihtsate lahenduste poole. Mingi emotsiooni “valeks” pidamine ei tee seda vähem intensiivseks. See, millele sa vastu seisad, püsib. Väärtusta pidevalt kõiki oma emotsioone ning sa näed, et nagu lapsed, kes nõuavad tähelepanu, “rahunevad nad maha” peaaegu kohe.

Kolmas samm – uuri uudishimulikult, millist sõnumit see emotsioon sulle edastab

Kui otsustad, et tahad oma seisundist tõepoolest õppida, siis lõhub uus mõttemuster kohe mistahes emotsiooni ja see annab sulle võimaluse õppida enda kohta palju. Uudishimu aitab emotsiooniga toime tulla, väljakutsega hakkama saada, ja vältida sama probleemi ilmnemist tulevikus. Kui tunned mingit emotsiooni, siis suhtu sellesse uudishimuga ja püüa teada saada, mida on sellel tegelikult sulle öelda. Mida saaksid kohe praegu teha asja parandamiseks? Kui tunned end näiteks üksikuna, ole uudishimulik ja küsi: “Kas on võimalik, et ma tõlgendan praegust olukorda valesti, sest tegelikult on mul ju palju sõpru? Kui ma ütleks neile, et tahaksin kokku saada, siis nemad tahaksid ju ka? Kas mu üksindustunne edastab mulle sõnumit, et peaksin tegutsema, rohkem inimestega suhtlema?”

Järgnevalt pakun välja neli küsimust, mida endale oma emotsioone uudishimulikult uurides esitada. Mida ma tegelikult tahan tunda? Mida saan sellest järeldada, et mu tunded on olnud sellised, nagu need on? Mida ma saaksin kohe teha, et olukord lahendada ja kontrolli alla võtta? Mida ma võin sellest õppida? Kui muutud oma emotsioonide suhtes uudishimulikuks, siis õpid neid eristama ja mõistma, mitte ainult praegu, vaid ka tulevikus.

Neljas samm – ole enesekindel

Ole kindel, et saad selle emotsiooniga kohe hakkama. Kõige kiirem, lihtsam ja võimsam viis mistahes emotsiooniga hakkama saada on tuletada meelde, millal sul oli samasugune emotsioon, ja mõelda, kui edukalt sa sellega varem hakkama said. Kui oled seda minevikus teinud, siis saad sellega ka täna hakkama. Kui sul varem on olnud sellist tegutsemissignaali ja oled sellega toime tulnud, siis nüüd on sul olemas strateegia, kuidas oma emotsionaalseid seisundeid muuta.

Niisiis mõtle kohe praegu, millal sa tundsid samu emotsioone, mis siis toimus ja kuidas sa tookord olukorraga hakkama said. Koosta rollimudel või lihtsalt nimekiri, et mõista, mida saaksid praegu teha oma enesetunde muutmiseks. Mida sa siis tegid? Kas sa hakkasid millelegi muule keskenduma, püstitasid teistsuguseid küsimusi, tõlgendasid oma tajusid teistmoodi? Või tegutsesid uut moodi? Otsusta, et teed ka praegu sama, olles kindel, et see toimib sama hästi kui varem.

Kui tunned näiteks masendust ja oled suutnud sellega varem toime tulla, küsi endalt: “Mida ma siis tegin?” Kas sa tegid midagi uut, näiteks läksid jooksma või helistasid kellelegi? Kui oled tuvastanud, mida sa varem tegid, tee sedasama praegu, ja sa näed, et saad samasuguse tulemuse.

Viies samm – ole endas kindel, et saad sellega hakkama mitte ainult praegu, vaid ka tulevikus

Sa pead saavutama kindlustunde, et saad sellise emotsiooniga ka tulevikus kergesti hakkama, kui sul on hea meetod. Üks lihtsamaid viise ongi meelde tuletada, kuidas sa oled sellega minevikus hakkama saanud ja mõtteis läbi harjutada, kuidas sellise olukorraga tulevikus toime tulla, kui see peaks tekkima. Kujutle, visualiseeri ja tunneta end seda olukorda kergesti lahendamas. Kui kujutled seda situatsiooni intensiivselt ja emotsionaalselt palju kordi, kujunevad välja vastavad närvirajad, nii et saad selliste väljakutsetega tulevikus kergesti hakkama. Lisaks sellele kirjuta üles kolm-neli juhist, mille abil saaksid muuta oma taju, kui tegutsemissignaal ilmneb, või tõlgendada oma tundeid ja vajadusi, või muuta tegutsemist selles olukorras.

Kuues samm – ole elevil ja hakka tegutsema

Nüüd, kui oled astunud need viis esimest sammu – selgeks teinud, mida sa tegelikult tunned ning mitte ei võitle, vaid lepid selle emotsiooniga; tahad teada saada, mida see tegelikult tähendab ning mida see õppetund sulle pakub ja oled sellest õppinud; oskad teha muutusi, kasutades oma edukaid minevikustrateegiaid ning tundes ennast kindlalt – nüüd on viimane samm ilmselge: ole elevil ja hakka tegutsema! Ole elevil, et võid kergesti oma emotsiooniga hakkama saada ja tegutse kohe, et seda tõestada. Ära jää kinni oma piiravatesse emotsioonidesse. Väljenda end, kasutades seda, mida oled harjutanud, et tekitada muutust oma tajudes, tõlgendustes ja tegudes. Pea meeles, et see ei muuda mitte ainult su praeguseid tundeid, vaid ka seda, kuidas sa selle emotsiooniga tulevikus hakkama saad.

Nende kuue sammu abil võid hakkama saada peaaegu kõigi emotsioonidega, mis sul elus ette tulevad. Kui pidevalt kerkib esile üks ja sama emotsioon, siis see kuue sammu meetod aitab sul ära tunda selle avaldumismustri ja muuta seda väga lühikese aja jooksul.

Hakka seda süsteemi kasutama. Nagu kõik muugi, mis on uhiuus, võib see algul minna vaevaliselt. Aga mida enam sa sellega tegeled, seda kergemaks selle meetodi kasutamine muutub ning üsna varsti leiad, et su varasem mõtteviis oli nagu emotsionaalne miiniväli. Nüüd näed oma emotsioone kui isiklikke treenereid, kes juhendavad igat su sammu eluteel ning näitavad sulle, kuhu tuleb minna, saavutamaks oma eesmärke.

Pea meeles, et parim aeg emotsiooniga hakkama saada on siis, kui tajud, et see just hakkab pead tõstma. Palju raskem on emotsionaalset mustrit muuta, kui emotsioonid on täies jõus. Minu filosoofia on, et “tapa koletis, kui see on veel väike”. Kasuta seda süsteemi kiiresti – kohe, kui tegutsemissignaal on ilmunud, siis saad kiiresti hakkama peaaegu kõikide emotsioonidega.

Autor: Anthony Robbins

Allikas: 4 viisi, kuidas tulla toime vihaga

Mida teha siis, kui hirm kipub su elu kontrollima?

Kas sina kasutad rohkem ego või südame keelt?

Seotud