Eestlaste seas võib sageli kohata arvamust nagu sobiksid kuumutamata toormahlad vaid soojade ilmadega tarbimiseks, kuid sellega ei saa kuidagi nõustuda. Raskete diagnoosidega (nt. kasvajad, autoimmuuntõved, neurodegeneratiivsed haigused jms) suureneb keha detokseerimisvajadus tugevalt.
Toormahlades sisalduvad ensüümid ja kuumutamisele tundlikud toitained (C-vitamiin, folaat jt) on üliolulised organismi eluenergia tõstmiseks ja põletikukoorma langetamiseks.
Ühe edukaima vähivastase toitumisprotokolli autor dr Max Gerson pidas vajalikuks, et tema raskes konditsioonis patsiendid jooksid päevas lausa 13 ensüümidest pakatavat toormahla. Tema detoksi- ja toitumissoovituste järgijate tulemused vaimustasid inimesi nii tollal kui ka praegu.
Ei maksa unustada, et iga raske diagnoosiga kaasneb alati ka kaks fundamentaalset taustaprobleemi: ühest küljest organismi survestav põletikuainete ja toksiinide ülekoormus, ning teisest küljest, neid toksiine ja ainevahetusjääke väljutada aitavate toitainete puudus. Juhul kui arvasite, et vähk on geneetiline haigus, siis nii see kahtlemata ei ole. Teadusuuringute põhjal vallandub geneetiliste eelsoodumuste tõttu vaid ca 5-10% vähkkasvajatest, ülejäänud 90-95% juhtudest on laias laastus põhjustatud elustiilivalikutest ja keskkondlikest faktoritest.
Pakun välja soojendava toormahla, mis leevendab energeetilist madalseisu ning aitab ennetada/vähendada süsteemset põletikku. Just seda viimast seostatakse ka organismi suurenenud vähiriskiga.
Mahlaks läheb vaja:
- 1 suur kurk
- 2 sellerivart
- 1/4 tl mahedat kurkumijuurt
- tükike värsket ingverit
- 1 kooritud sidrun
Mahlastage kõik eelnimetatu ja nautige vaimustavate värvide pillerkaart. Seejärel jooge mahl väikeste lonksude kaupa. Tunnetage, kuidas looduse elustav energia Teie kehasse voolab! Kui mahla pisut järele jääb, hoiustage seda kaanega klaaspurgis, külmkapis. Joogi võiks siiski ära tarbida loetud tundide jooksul peale pressimist, vastasel juhul läheb suur osa kasulikust lihtsalt kaotsi.
Paar sõna mahlas sisalduvate viljade raviomadustest:
- Ananass on tuntud oma põletikuvastase toime poolest ning on võimas ensüümide allikas – bromelaiin aitab seedida nii rasvu kui valke ning on seega ka tõhus ainevahetuse stimuleerija. Ananass sisaldab hulgaliselt beeta-karoteeni ja C-vitamiini, mis on väekad vabade radikaalide (reaktiivsete hapniku osakeste) ja DNA kahjustuste pärssijad.
Autor: Liis Orav, integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja
Allikas: www.toitumistarkus.ee
Vaata ka kirjastuselt Pilgrim ilmunud Liis Orava raamatut „Toida oma tervist“.