Ananass pärsib põletikku, kutsub korrale vähirakud ja kaotab köha

Ananass on võrratu puuvili, seda mitte ainult maitse poolest, vaid ka tervist taastavate omaduste tõttu. Ananassil on tõhus põletiku- ja parasiitide vastane toime, lisaks leevendab see kõhukinnisust, vedeldab verd ja alandab seeläbi kõrget vererõhku. Ananass toimib pärssivalt vähirakkudele ning aitab kaalu kaotada. Eeltoodud väited ei põhine ainult müütidel, vaid on leidnud teadusliku tõestuse ka mitmetes uurimustes.

Värskes ananassis on võimas ensüüm nimega bromelaiin ning just seda ainet peetaksegi ananassi põletikuvastase toime tagajaks. Ananass sisaldab ka rohkelt võimsa antioksüdandina tuntud C-vitamiini ning K-vitamiini, mis reguleerib kehas muuhulgas ka kaltsiumi paigutamist õigetesse kohtadesse. Samuti sisaldub viljas ohtralt mangaani, mis on oluline mineraal nii sidekudede kui luude tervise tagamiseks. Mangaan soodustab kaltsiumi imendumist, aitab kaasa süsivesikute ja rasvade ainevahetusele ning tasakaalustab närvisüsteemi. Kuid mitte ainult!

Ananass leevendab valu

2006. aastal ajakirjas Clinical and Experimental Rheumatology avaldatud uurimuses tõdesid uurijad, et värskes ananassimahlas sisalduv bromelaiin toimib efektiivselt osteoartriidi leevendamisel. Teadustöös leiti, et bromelaiin vähendas valu paremini kui enamik mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid.

Värsket mahla tuleks kindlasti tarbida just söögikordade vahel ja tühja kõhuga, siis on tagatud, et ensümaatiline aktiivsus suunatakse just põletikutaseme vähendamisse.

Kui kannatate valulike liigesehaiguste käes, proovige juua 1 klaas värsket (kuumutamata) ananassimahla päevas. Paljude inimeste kogemus on näidanud, et tulemused ei lase end kaua oodata. Ühtlasi väldite nii valuvaigistitega kaasnevaid kahjulikke kõrvalnähtusid.

Ananass parandab seedimist

Bromelaiinist on abi ka seedimisel, kuna see aitab lagundada valke. 2012 a. ajakirjas Scholars Academic Journal of Pharmacy avaldatud uurimuses leiti, et toidu kõrvale joodud värske ananassimahl kiirendas valkude seedimist. See on ka loogiline, sest kindlasti olete kuulnud, et liha hoitakse vahest ananassimahlas, et see praadimisel pehmem oleks.

Kaasake ananass oma igapäevastesse liharoogadesse ja tomatikastmetesse ning tarvitage seda ka salatite sees. Oma magususega lisab ananass toitudele oivalise maitsenüansi.

Ananass kergendab hingamisteede haigusi

Paks lima kopsudes ja põskkoobastes ajab köhima, aevastama ja tekitab põletikku. 2010. aastal avaldati ajakirjas Der Pharma Chemica uuring, mis keskendus tuberkuloosi ravimisele looduslike vahenditega. Teadlased avastasid, et värskest ananassimahlast, piprast, soolast ja meest tehtud segu toimis efektiivselt Mycobacterium tuberculosis bakteri vastu ning aitas vähendada hingamisteedes olevat lima.

Seda, et ananassimahl toimib köha vastu tõhusamalt kui apteegipreparaadid, on arvatavasti paljud kuulnud. Ühes hiljutises uurimuses selgus, et bromelaiin aitab vähendada hingamisteedes olevat lima ligi 5 korda kiiremini kui tuntud köharavimid.

Siinkohal soovitab Toitumistarkus.ee tõhusalt toimivat köharohtu, mis paljusid kiirelt aidanud on:

1 tass värskelt pressitud ananassimahla
¼ tassi sidrunimahla
1 pikem jupp riivitud ingverit
1 spl kvaliteetset mett
½ tl Cayenne’i pipart

Segage kõik ained kokku ja võtke ¼ tassi 2-3 korda päevas. Tehke iga päev uus värske segu.

NB! Meeles tuleks pidada, et konserv- ja kuumtöödeldud ananassid on oma ravipotentsiaali kaotanud, samuti väheneb töötlemisel tunduvalt vilja C-vitamiini sisaldus. Kõige tõhusamalt toimib värskelt pressitud ja koheselt joodud mahl. Kõige rohkem bromelaiini sisaldab aga vilja puine keskosa (säsi).

Allikas: http://toitumistarkus.ee

Seotud