Amazonasest leitud plastmassi söövad seened võivad lahendada maailma jäätmeprobleemi

Maailma üheks suurimaks ja aina kasvavaks keskkonnaalaseks mureks on jäätmeprobleem. Yale'i ülikooli teadlased on avastanud võimaluse, mis võiks leevendust tuua ning aidata meil oma koduplaneeti puhtamana hoida.

Rühm Yale’i ülikooli tudengeid ja professoreid on avastanud Amazonase vihmametsast seene, mis suudab lagundada ja ära kasutada tavalist plastühendit polüuretaani. Ülikooli vihmametsade ekspeditsioonide ja laboratoorsete katsete haridusprogrammi raames, mille eesmärk on kasutada üliõpilasi avastuspõhistes uuringutes, otsis rühm loodusest taimi ja kasvatas nende kudedes mikroorganisme.

Tuvastati mitu aktiivset organismi, kaasa arvatud kaks erisugust Pestalotiopsis microspora isolaati, mis suudavad tõhusalt lagundada ja süsinikuallikana ära kasutada polüuretaani, kui seent anaeroobselt kasvatada. Tegu on esmakordse sellise täheldatud juhtumiga polüuretaani biolagundamisega seotud protsesside puhul.

Polüuretaan on tähtis osa maailmas üha kasvavast jäätmeprobleemist ja kõnealusel puhul on tegu uue võimaliku lahendusega selle probleemiga tegelemisel. Seened suudavad elada ainuüksi polüuretaani abil ja on ainulaadselt võimelised seda tegema ka hapnikuvabas keskkonnas. Yale’i ülikooli uurimisrühm on avaldanud oma leiud ajakirja “Applied and Environmental Microbiology” artiklis “Endofüütsetel seentel avastatud polüester-polüuretaani biolagundamisvõime”.

Allikas: www.mashable.com

Seotud