Amazonase hõimupealiku appihüüd: valge mees hävitab kõik!

Brasiilia hõimupealik, kes pöördus Amazonase vihmametsa päästmiseks ka Stingi poole, on süüdistanud arenenud maailma selle kavatsuses “kõike hävitada” ja kutsunud üles maailma elanikke oma mõtteviisi põhjalikult muutma.

Kakskümmend viis aastat tagasi tõusis pärismaiste kayapode hõimupealik Raoni Metuktire rahvusvahelisse huviorbiiti, kui tema kampaania Xingu jõele ehitatava hüdroelektrijaama vastu ärgitas tegutsema ka bändi The Police solisti.

Stingi ja tema naise Trudie Styleri abiga suutis pealik Raoni tekitada niivõrd suure avalikkuse huvi, et nurjas 90ndate aastate algul mitme tammi ehitamise Xingu jõele – Amazonase jõe suurele lisajõele, mille kaldal kõnealune hõim elab.

Kuid oht on taas pead kergitanud ja seekord palju suuremas mõõtmes, sest nüüdseks on juba esitatud eri järkudes ettepanekud ligi 60 hüdroelektrijaama tammi ehitamiseks terve Amazonase jõe ulatuses, neist vähemalt kuus tammi ka Xingu jõel.

Pealik Raoni lausus tõlgi vahendusel ajalehe The Independent poole pöördudes järgmist: “Valge mees hävitab pealtnäha kõik. Üritage muuta oma mõtteviisi ja öelge oma lastele juba noores eas, et looduse ja põliselanike austamine on väga tähtis ning kõike ei ole vaja hävitada ega tingimata valmis ehitada. Kõikjal maailmas on põliselanikel probleeme oma maa ja metsa hävimisega. Ükskõik kuhu ma ka ei vaataks, hakkab silma loodusliku tasakaalu hävitamine ja maade hõivamine. Me peaksime leidma üheskoos lahenduse, et säilitada mets meie laste, lapselaste ja lapselapselaste tuleviku jaoks. Mis saab siis, kui see kõik on kadunud ja hävitatud ning mitte midagi pole järele jäänud?”

Kayapo hõimu hulka kuulub umbes 8500 inimest, kellest enamik elab käputäies külades vihmametsa idaosas.

Lõviosa hõimlastest on aga alates 50ndatest aastatest üha tihedamalt kokku puutunud välismaailmaga, sest vihmametsa kasutatakse üha rohkem soja kasvatamiseks, karjamaade rajamiseks, kulla kaevandamiseks ja metsaraieks – ning nüüd ka hüdroelektrijaamade ehitamiseks.

Metsade hävimise kiirus on viimaste aastate jooksul tänu rahvusvahelisele survele küll vähenenud, aga möödunud aastal tõusis Imazoni uurimisinstituudi põhjal puude hävitamise määr tervelt 28%.

Pealik Raoni naasis käesoleval nädalal Londonisse koos oma vennapoja pealik Megaron Txucarramaega esimest korda pärast seda, kui ta koos Stingiga 1989. aastal seda linna külastas. Nad saatsid Inglismaa rahvuskoondise peatreenerile Roy Hodgsonile kirja, milles nad kutsusid tema meeskonda tulema kohe pärast jalgpalli maailmameistrivõistlusi kayapode territooriumile mängima nende meeskonnaga. “Inglismaa meeskonnale oleks kasulik näha pärismaalasi nõnda, nagu nad metsas elavad,” ütles pealik Raoni. Ta pole Hodgsonilt seni vastust saanud.

Pealik Raoni ütles: “Enne valgete inimestega kokku puutumist oli kõik korras ja kaunis. Ma käisin oma isaga metsas jahil. Nüüd on aga kõik muutunud. Meie territooriumi ümber on kõik hävitatud ning väikesed külad on muutunud suuremaks, nii et kõik on laienenud ja läheb üha hullemaks.”

“Valge mehe” mõju nõuab tema kinnitusel lõivu ka kayapode kultuurilt. “Noored lähevad ära linna. Neil kulub sinna minekuks kaua aega, kuid nad lähevad siiski, sest tahavad näha, mida valged seal teevad. Ja nad võivad valgete inimestega läbi käimise tõttu hüljata oma kultuuri.”

“Metsast ravimtaime otsimise asemel lähevad nad aspiriini ostma. Meie traditsiooniliste tantsude asemel lähevad nad linna ja kuulavad seal teistsugust muusikat,” ütles ta.

Osade tema hõimlaste jaoks ei ohusta selline asjade areng mitte ainult nende kultuuri, vaid ähvardab nad maa pealt pühkida. “Selle tammi ehitamine mõjuks kõige halvemini eraldatud kogukondadele, kes endiselt meie territooriumil elavad. Jõe ääres elavad teatud kohas paljud inimesed, kellel pole teistega mingit kokkupuudet. Kui jõevool sulgeda ja selle tulemusena üleujutused algavad, siis need inimesed surevad ja mitte keegi sellest ei kuuleks,” lausus pealik Raoni.

Allikas: www.independent.co.uk

Tõlkis: Joonas Orav

Loe lähemalt Amazonase vihmametsade põlisrahvaid ohustava Belo Monte tammi kohta lehelt amazonwatch.org ning siit survivalinternational.org, kustkaudu saad ka indiaanlaste toetuseks kirja saata. Võta minut ja anna oma allkiri looduse ja pärimuskultuuri toetuseks lehtedel change.org ja avaaz.org.

Seotud