Statistika maalib morni pildi
Statistikaameti andmetel kerkis möödunud aastal enesetappude arv hüppeliselt noorte ja keskealiste meeste vanusegrupis, mida võib rahvusvahelistele uuringutele tuginedes tõlgendada kui selja taha jäänud majandussurutise hilinenud mõju inimestele. “Mehed pahatihti pigem murduvad, kui otsivad abi. Nende sotsiaalne võrgustik on võrreldes naistega kitsam ning rasketel aegadel on vähem neid, kellele toetuda,” räägib Eesti-Rootsi suitsidoloogia ja vaimse tervise instituudi (ERSI) vanemteadur Merike Sisask.
Kogemusi jagavad tuntud mehed
Oma vaba mehe teest räägivad suurseminaril ettevõtja, tervisliku eluviisi praktiseerija ja toetaja Urmas Sõõrumaa; raamatu “Kõige tähtsam küsimus” autor Peep Vain; Motivaatori juhtide ja meeskondade koolitaja, meditatsioonide ja jooga praktiseerija Kaido Pajumaa; ettevõtja, koolitaja ja tasakaalus mees Ville Jehe; Rännaku meetodi Eesti juht, Synctuitioni rahvusvahelise müügi juht, meditatsiooni ja jooga õpetaja Joonas Saks; sisekujundaja, ettevõtja, Osho meditatsioonide juht, joogaõpetaja ja sidekoe massaaži terapeut Tiit Trofimov; mitmete restoranide osanik, Raadio 2 saatejuht, šamanistlike praktikate austaja ja mediteerija Rain Tunger ning ettevõtja, jooga ja meditatsioonide praktiseerija ning õpetaja ja enesearengu nõustaja Raivo Juhanson.
Mehed kannatavad edukuskultuse all
“Meil, meestel, on tihti teadmine, et me peame elus kõigega ise hakkama saama ja olema tugevad, vaprad, enesekindlad, edukad,” räägib enesearengu nõustaja Raivo Juhanson, kes esineb ka ise ettekandega. “Aga tihti see koormus kasvab ja muutub aina suuremaks. Elu sarnaneb teatriga, kus kantakse erinevaid maske ja mängitakse erinevaid rolle. Ja me jääme sinna rolli nii sisse, et unustame ära, kes me tegelikult oleme. Isegi kui välispidiselt on elus kõik hästi, meestel on pere, töökoht, karjäär, sõbrad, võime end sageli sisemiselt üksiku, kurva ja rahulolematuna tunda.” Meestel on tema hinnangul alateadlik hirm, häbitunne, et sisemistel hingeteemadel tegelemine on justkui nõrkuse märk.
Alustada võiks siiski iseendast
Tiit Trofimov ütleb, et meie ühiskonnas toimuvat vaadates tundub talle, et väga vähesed julgevad jääda iseendaks. Pigem läheb täna kahjuks veel rohkem tähelepanu välja- kui sissepoole. Tema jaoks on “vaba mehe tee” see, kui mees hakkab iseenda sisse vaatama, hakkab võtma vastutust oma tegude eest ja hakkab otsa vaatama oma tüüpilistele mustritele, mis tema seest tulevad. “Kui mees julgeb olla tema ise ja julgeb välja öelda asju, mida ta tegelikult mõtleb, mitte ei proovi kellelegi ja kõigile meeldida, nagu meil ühiskonnas tavaks on,” arvab ta. “Ma arvan, et see tunne on igas mehes olemas, et ta justkui tahab paremaks inimeseks, paremaks meheks saada. Iseenda jaoks eelkõige. Olla iseendaga paremas kontaktis ja läbi selle peegeldada oma lähedastele iseennast parema inimesena.”
Teistele saab rõõmu teha iseennast hoides
“Vabadus minu jaoks on olla vaba oma hirmudest ja kompleksidest,” ütleb suurseminari esineja Urmas Sõõrumaa. “Kui minul endal on sees hirmud ja muud emotsionaalsed kompleksid, siis ma hakkan neid väljapoole peegeldama ja nii ma näen kogu maailma,” selgitab Sõõrumaa sisemise teadlikkuse olulisust. Täisväärtusliku elu saavutamisel tuleks tema sõnul ka enda eest hoolitseda, lugeda, tegeleda enesearenguga, olla heas tervislikus seisus. Rain Tunger aga leiab, et pole eesti mehel viga midagi, nad lihtsalt tegelevad pärandiga, mille on saanud enda lapsepõlvest ja sellest, kuidas on neid tol ajal õpetatud. “Mina osalen sellel seminaril eesmärgiga midagi head korda saata,” lisab šamanistlike praktikate austaja, mediteerija ja Raadio 2 saatejuht Rain. “Me oleme meestega kõik omavahel ühenduses ja kui me ei konkureeri üksteisega, siis saame keskenduda hoopis olulisemale, milleks on enda perede, laste ja naiste hoidmine. Aga selleks, et me saaksime kellelegi head meelt valmistada, peame eelkõige oskama iseennast hoida. Elu on pidevas muutumises ja meil on vaja leida vastuseid, kuidas sellega hakkama saada.”
Seminar võiks saada meestele esimeseks julgustavaks sammuks
Koolitamist “Vaba Mehe teel” oodata pole, see on vaid kogemuste vahetamine ja teistelt õppimine. “Kui inimene juba sellisel kohtumisel ära käib ja kogemuse kätte saab, siis arvamus teistega jagamisest ja neilt õppimisest muutub kardinaalselt. Ehk siis, sügavam mõte ongi see, et pakkuda esmane samm meestele, kes tegelikult on sellest võib-olla mõelnud, aga ei ole julgenud seda esimest sammu teha,” võtab Tiit Trofimov kokku. “Läbi selliste inimeste, kes on sellel teel võib-olla kauem olnud, julgustame Eesti meest tegelikult kapist välja tulema ja mitte häbenema teadlikul teel käimist, vaid võtma seda lihtsalt kui elu osa. Meestel on esmaseks iseenda avamiseks julgustavaks sammuks see, kui ta saab seda teha meeste keskkonnas. Järgmine samm on meeste jaoks see, kui nad julgevad seda teha koos naistega.”