PODCAST | Kriis – mis siis?!

Mis siis, kui kriis ongi meie elu osa?! Pole hullu, meil on võimalik sellega hakkama saada, õppides uusi oskusi ja toimetuleku viise. Peaasi.ee autorite ühisloominguna on ilmunud kriisiga toimetuleku käsiraamat pealkirjaga „Kriis – mis siis? Vastuseid noorte inimeste küsimustele, kuidas isiklikus elus toimuvate kriiside ja vaimse tervise väljakutsetega toime tulla.“ (Pilgrim 2023). Saates annab häid nõuandeid raamatu kaasautor, koolipsühholoog ja superviseeritav pereterapeut Auli Andersalu-Targo.

Kriis tähistab olukorda, kus on vaja muutuda. Muutus võib olla seotud mõne elusündmuse, arengufaasi, haigestumisega või ühiskonnas aset leidvate protsessidega. Inimesed kogevad kriise eri viisidel. Kõigi jaoks ei pruugi arengulased muutused kriisi kaasa tuua, kuid paljud inimesed reageerivad tugevamalt või vajavad toimetulekuks rohkem vaimse tervise vitamiine ja teiste toetust.

Saates kuuleme, mis on vaimse tervise vitamiinid. Millised on vajalikud füüsilised, emotsionaalsed ja sotsiaalsed oskused ning toimetulekuoskused koolikeskkonnas ja nutimaailmas. Kuidas koostada kriisiplaani stressi ja vaimse tervise väljakutsetega toimetulekuks ja kuhu abi saamiseks pöörduda. Mida õpetatakse vaimse tervise esmaabi koolitusel ja kellele on see vajalik.

Oluline on meeles pidada, et iga kriis on ajutine ja abi küsimine ei ole häbiasi vaid tugevuse märk. See näitab, et väärtustame oma elu ja tervist. Ärgem unustagem, et ka kõige suuremas kriisis saame olla tänulikud kõige selle hea eest, mis meie elus täna on ning suhtuda endasse mõistvalt, leebelt ja lahkelt!

KUULA ALKEEMIA PODCASTI

Saatejuht Anneli Urge on õigustaustaga terapeut, storyteller ja põnevike „Jokk ehk juriidiliselt on kõik korrektne“ (Pilgrim 2019) ja „Šokiterapeut“ (Pilgrim 2021) autor.

Seotud