Alkeemia lugemisnurk | Tiit Trofimov: enesekindlad mehed kasvavad neist poistest, keda isa on toetanud, julgustanud oma teed käima ja vajalikul hetkel tunnustanud

Üks sagedasemaid teemasid, mis meeste ringis jutuks tuleb, on meeste suhted oma isadega. Alguse on see teema saanud enamasti lapsepõlvest, sarnastest olukordadest, mida ma eespool piisavustundest rääkides kirjeldasin – isad ei ole poegadega rahul, nõuavad neilt omaenda unistuste täitmist ja ei-tea-mida veel. Sageli elatakse lapse peal välja enda pettumusi ja tekitatakse lapsesse tohutu trots, mis jääb temaga nii kauaks, kuni ta sellega ise teadlikult tegelema hakkab, kirjutab Tiit Trofimov oma raamatus “Lõpp on algus”.

Katkend raamatust “Lõpp on algus”

Mõned mehed püüavad terve elu isale midagi tõestada ja pole harvad juhud, kus isa lihtsalt vihatakse. Enesekindlad mehed kasvavad neist poistest, keda isa on toetanud, julgustanud oma teed käima ja vajalikul hetkel tunnustanud. Isa-poja vahelise kontakti hoidmisel ja tugevdamisel on tunnustamine ülioluline.

Väga paljudel täiskasvanud meestel on raske oma isaga nendel teemadel rääkida. Kui on teada, et jutuajamine isaga ei viiks kuhugi ja vaid halvendaks suhteid, võib seda teha terapeudi abiga energeetilisel tasandil. Spetsialist aitab läbi viia dialoogi, kus saad isale välja öelda kõik, mida sa tunned, mida sa vajad ja millest sul on puudu olnud. Teraapia eesmärk on vabastada viha ja kurbus ning jõuda tänutundesse. Olen palju näinud, kuidas pärast teraapiaseansse hakkavad suhted ka füüsilisel tasandil paranema. (Selliseid vestlusi saab loomulikult teha ükskõik kelle vahel. Tean ühte last, keda koolis kiusati. Laps rääkis teraapias kujuteldava kiusajaga ja sai enda jaoks asjad lahendatud. Kaks tundi pärast teraapia lõppu kiusaja helistas, palus oma käitumise pärast vabandust ja ütles, et ta tunneb end juhtunu pärast väga halvasti.) Samasugusel seansil saab läbi lõigata ka köidikud (või kombitsad, ükskõik kuidas sa neid ette kujutad), mis sind su vanematega seovad ega lase sul oma elu vabalt elada.

Mõnikord on just ema see, kes täiskasvanud lapsi lahti ei lase ja energeetiliselt enda küljes hoiab. Köidikute läbilõikamist ei pea pelgama, sest armastust ei saa niimoodi läbi lõigata. Oluline on seda teha tänutundes. Täna ema või isa selle eest, mis ta sinu heaks on teinud, ka kõikide õppetundide eest, ja lõika nii visualiseerides kui oma füüsilist keha tunnetades need kombitsad läbi. Kui sa selle ära teed, muutub palju. Kui tunned, et esimese korraga ei õnnestunud, võib seda teha mitu korda. Sa tajud, kas see toimis või ei toiminud.

Et isa-poja suhted oleksid algusest peale head ja terved, tuleks isa initsiatiivil isa-poja vestlusi pidada kogu aeg, juba sellest ajast peale, kui laps sünnib. Tuleb rääkida ka tunnetest, soovidest ja vajadustest, et laps peaks selliseid vestlusi ja enda väljendamist normaalseks ja iseenesestmõistetavaks. Paraku ei julge isad oma tundeid poegadele sageli välja näidata, kui tegemist pole just vihaga, aga see on kõige lõhkuvam tunne. Näita ka sügavamaid tundeid. Muidu ei kasva sellest lapsest mees, vaid robot, kes peab hakkama ennast täiskasvanuna uuesti üles ehitama.

Teades, et isateema on meeste jaoks väga oluline, kutsusin ühte meeste laagrisse üksikisast sõbra Einar Tamme ja palusin tal oma 14-aastase poja kaasa võtta. Einaril on lastega ülimalt tugev side, ta on neid armastuse ja aktsepteerimisega kasvatanud. Nende omavaheline hea suhe paistis loomulikult kõigile silma ning need ülestunnistused ja peegeldused, mis teistelt meestelt laagri lõpuks tulid, olid tõesti väga liigutavad. Üks mees tänas neid, et nad näitasid, et selline isa-poja suhe on üldse võimalik – see muutis tema otsust ise mitte kunagi lapsi saada. Ka mul endal hakkasid seda ülestunnistust nähes pisarad jooksma, sest hingede laiali laotamine oli sel hetkel lihtsalt nii võimas.

Üks mees rääkis oma rängast lapsepõlvest ja karmist isast ning ütles, et tal endal pole õnnestunud lapsi saada. Raske lapsepõlv on muide üsna sage põhjus, miks mõned mehed lapsi ei saa. Võib juhtuda, et nad on endale lapsepõlves bloki peale pannud ja otsustanud, et nemad küll ühtegi last sellesse kohutavasse maailma ei too. Sellepärast soovitan meestel, kelle seeme ei ole aktiivne, minna rännakuterapeudi juurde ja tegeleda lapsepõlve teemadega. Sellise bloki saate maha võtta ainult teie ise, kui annate andeks oma vanematele või kellelegi teisele, kes teile lapsepõlves kannatusi põhjustas. Tavaliselt mehed sellist asja muidugi ei usu. Nemad arvavad ikka, et kui arst on öelnud, et nemad selles elus lapsi ei saa, siis nii on. Selline uskumus on programm, mis ei lasegi vastupidisel juhtuda ja nad ei saagi lapsi. Sama tulemuse annab ka ennustaja juures käimine, kui teda täielikult uskuma jääda. Ennustaja ju ütles… Mis ma siin ikka enam elan või teen. Ennustaja ütles midagi sinu selle hetke energia põhjal, aga kõik on muutumises. Kui sulle öeldakse, et sa võid aasta pärast ära surra, siis võib-olla on su immuunsüsteem sel ajal nii viletsas seisus ja eluenergia nii nõrk, et ta ei saagi sealt muud välja lugeda. Tegelikult helistab ennustaja sulle elukellukest: halloo, kui elada tahad, võta kiiresti midagi ette ja tee muudatusi. Kui sa jääd kinni sellesse, mida arst või ennustaja ütles ja kaotad lootuse, ei lase sa juhtuda neil asjadel, mis peaksid juhtuma.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgri poolt välja antud Tiit Trofimovi ja Jaana Malingu raamatust “Lõpp on algus”.

Oled oodatud ka raamatu esitlusele 12.10, kell 18.00 Solarise Apollos!


Seotud