Lugemisnurk | Osho: meditatsioon on teadlik mittetegemine
Oma raamatus "Vaikus" annab Osho meile hindamatuid töövahendeid elu müsteeriumite uurimiseks, mille abil tajuda vaikust endas ja ümbritsevas keskkonnas ning mõista tõelist reaalsust. Loe, milline on Osho nägemus mediteerimisest ja meditatsiooni olemusest.
Meditatsioonist rääkimine ei ole midagi muud kui ainult arutelu mittetegemise teemal. Te võite korrata “Rama, Rama” ja nimetada seda meditatsiooniks. Te võite lugeda palvehelmeid ja nimetada seda meditatsiooniks, te võite lausuda gayatri-mantrat ja nimetada seda meditatsiooniks, te võite korrata jaina-mantrat namokar’i ja nimetada seda meditatsiooniks. Neist ükski ei ole meditatsioon. Nii kaua, kui te midagi teete, ei saa te olla meditatsioonis. Võib-olla loendate te oma palvehelmeid, võib-olla kordate “Rama, Rama”, võib-olla gayatri‘t, võib-olla namokar’i, võib-olla midagi muud – igal juhul te ei viibi ealeski meditatsioonis. Kui te ei tee absoluutselt mitte midagi, kui kõik on vaikne ja rahulik, kui kõik on maha rahunenud, kui kogu olemine on vaikne – siis see ongi meditatsiooni sisenemise seisund. Meditatsioon on mittetegemine.
Nüüd, kui me me hakkame siin mediteerima, kuidas tuleks meil edasi minna? Esimene juhis mittetegmisseisundi saavutamiseks on ära tunda hetk, kui tajud, et sa ei tee mitte midagi. Teil tuleb saavutada väga selge tunne: “Ma ei tee absoluutselt mitte midagi. Ma sulan selle mittetegemistunde sisse.” Tunnete tasandil peate tajuma: “Ma olen end selles mittetegemises sisse seadnud. Ma olen lihtsalt vaikselt. Ma säilitan rahu, ma ei tee absoluutselt mitte midagi.” See on esimene asi, mille peate meelde jätma.
Nüüd teine asi. Kui te siis täiesti rahunenult istute, siis tuuleiil ei ole maha rahunenud, vaid puhub edasi. Linnud siristavad edasi. See vares, kes seal kraaksub, kraaksub edasi. Meri mühiseb edasi. Puulehed õõtsuvad edasi ja teevad sosistavat häält. Kõik need asjad toimuvad edasi. Sina ei tegutse, kuid kogu maailm on oma tegevustega edasi hõivatud. Kuidas sina peaksid kõigi nende tegevuste peale reageerima? Sa peaksid neid vaatlema, sa peaksid olema teadlik. Kui see vares teeb häält, siis lihtsalt kuula. Kui meri mühiseb, siis lihtsalt kuula. Kui tuuleiil puhub ja puid sasib, siis lihtsalt kuula neid helisid. Ole ärgas kõige suhtes, mis sinu ümber toimub. See peaks olema sinu tähelepaneliku meele kogemus. Sa ei tee mitte midagi, vaid kuulad.
Jäta meelde, et teadlikkus ei ole tegemine. Kui sa mingitesse tegevustesse laskud, siis jääb sinu sisemine teadlikkus alati lihtsalt magama. Kui sa oled täiesti tegevusetu, siis saab sinu teadlikkus ilmselgeks muutuda. Teadlikkus ei ole tegevus, see on sinu inimlik põhiloomus. See ei ole tegevus, see on inimese loomulik seisund. See on inimese vaim.
Lihtsalt istu nende puude kõrvale maha, täielikus vaikuses, sõnatuses, täielikus teadlikkuses, täielikus teadvuses. Sa hingad endiselt, koge vaikselt oma hingamist. Kuula oma hingamist. Lihtsalt kuula kõike seda, mis su ümber toimub. Kui sa kuulad, siis see võib sind üllatada. Kui sa tasakesi kasvõi mõned minutid kuulad, siis laskub su peale sügav vaikus. Mõne minutiga on kõik kadunud. Kogu sinu olemus saab täidetud sügava vaikuse ja rahuga. Kui selles sügavas vaikuses hakkab siristama lind, siis lihtsalt kuula seda. Kui heli kaob, siis muutub vaikus veelgi sügavamaks. Mitte miski ei saa seda häirida. Ükskõik, mis sinu ümber ka toimub, osutub see tegelikult abistavaks ja sõbralikuks.
Kui oled kord vaikne ja rahunenud, siis muutuvad sinu mõtted iseenesest rahumeelseks. Sul ei ole vaja neid rahustada. Sul ei ole vaja neid ka minema ajada. Inimene, kes istub vaikselt ja muutub teadlikuks kõigest, mis tema ümber toimub, tajub, kuidas tema mõtted iseenesest vaikselt ära kaovad. See saab juhtuda siin ja praegu.
Kui tunnete meditatsiooni ajal, et teie jalg valutab, võite seda vaikselt liigutada. Kui tunnete, et teie käsi on väsinud, vahetage vaikselt asendit. Ükskõik, mida te tunnete… Ärge kartke, et teie meditatsioon võiks saada sellest häiritud, kui te oma keha liigutate… Meditatsioonil ei ole keha liigutamisega mitte midagi pistmist. Laske kehal liikuda – kui meel on vaikne ja passiivne, siis ei mõjuta see meditatsiooni. Kuid kui teie jalg on muutunud raskeks ja te istute ilma liigutamata edasi ning püüate seda asendit jõuliselt säilitada, siis kogu teie tähelepanu saab olema suunatud jalale, mitte kuhugi mujale.
Lõdvestuge täielikult. Sulgege tasakesi oma silmad, nii tasakesi, et silmades ei oleks mitte mingit pinget. Laske laugudel lõdvestuda, nad sulguvad iseenesest, laske sel tasakesi juhtuda. Nüüd lõdvestuge. Mitte mingit pinget… Lõdvestuge täielikult.
Me ei tee mitte midagi, me puhkame. Meel ei ole mitte millegagi koormatud, laske sel täielikult minna. Justkui avaksite kokkusurutud rusika, lõdvestage kõik meeles olevad pinged. Meel ei ole mitte millegagi koormatud.
Nüüd vaikus… Tajuge mittetegemistunnet… Ma ei tee mitte midagi… Ma ei tee mitte midagi… Ma ei tee mitte midagi…Tajuge mittetegemistunnet… Ma ei tee mitte midagi…Nüüd kuulake vaikselt tuult, linde… Kuulake vaikselt. Lihtsalt kuulake, meel muutub vaikseks. Meel muutub vaikseks lihtsalt läbi kuulamise. Meie sees on sündimas sügav vaikus. Te unustate, et te siin viibite. Siin on tuul, siin on meri, linnud on siin, aga teid mitte. Kuulake… Lihtsalt kuulake kümme minutit…rahulikult, vaikselt. Muudkui kuulake vaikselt.
Meel jääb vaikseks… Meel jääb täiesti vaikseks… meel jääb vaikseks… Meel jääb vaikseks… Meel muutub täiesti vaikseks…Meel on jäänud vaikseks… Siin on tuul, siin on linnud, sina oled siit läinud. Lahustuge täielikult. Kõik on jäänud vaikseks. Meel on jäänud vaikseks… meel on jäänud täiesti vaikseks. Meel on jäänud vaikseks.
Nüüd teeme mõned sügavad sissehingamised… Hingake aeglaselt ja sügavalt sisse… Avage hästi tasakesi oma silmad. Nüüd, kui meie sees on kõik nii vaikne, siis on ka ümberringi kõik vaikseks jäänud. Avage tasapisi oma silmad, avage aeglaselt oma silmad…
Oshot võib pidada täiesti omaette nähtuseks, sest nagu ta ise enda kohta on öelnud: “Mina olen mitte keegi. Ma ei kuulu mitte ainsassegi rahvusesse, ma ei kuulu mitte ainsassegi religiooni ja ma ei kuulu mitte ainsassegi poliitilisse parteisse. Ma olen lihtsalt üks inimene, nii nagu eksistents mind on loonud. Ma pole end lasknud mõjutada absoluutselt mitte ühelgi idiootlikul ideoloogial – ei religioossel, poliitilisel, ühiskondlikul või majanduslikul. Ja juba see on ime, et kõik need prillid mu silmade ees ja kardinad mu akende ees ei ole olnud mulle koormaks, mistõttu suudan ma selgesti näha.”
Raamat “Vaikus” koosneb vestluselaadsetest loengutest, mille Osho pidas ühes meditatsioonilaagris. Osho annab nendes loengutes meile hindamatuid töövahendeid elu müsteeriumite uurimiseks. Vaimukaid ja elulähedasi mõistulugusid kasutades räägib ta eksistentsiga harmoonias ja täie intensiivsusega elamise väärtusest. Iga loengu lõpus on meditatsioon, mille abil tajuda vaikust endas ja ümbritsevas keskkonnas ning mõista tõelist reaalsust.
“Te olete kuulanud mu sõnu sellise armastuse ja vaikusega, et ma olen teile selle eest väga-väga tänulik. Sest enamik inimesi ei taha kuulata tõde. Inimesed teevad pikki reise, et kuulata valesid – palju neid ikka on, kes oleks valmis kuulama tõde? Mitte keegi ei ole valmis, lihtsalt sellepärast, et tõe kuulamine paneb inimest oma elus muutusi tegema. Kui sa kuulad valesid, siis ei ole oma elu muutmiseks mitte mingit vajadust. Tõe kuulamine on uue rännaku alguseks.” Osho
“Ainult need, kes teavad, mis on vaikus, saavad läheneda ülimale tõele. Mitte keegi ei ole kedagi teist tõe juurde toonud ja mitte keegi ei saa ülima tõeni jõuda, kui ta ei tea seda, mis on vaikus.” Osho
“Kõik ühendused, kõik suhted elus toimuvad vaid vaikuses. Sõnad lahutavad, vaikus ühendab.” Osho