Lugemisnurk | Milline on sinu ja su partneri armastuskeel?

„Kui sa püüad selgusele jõuda oma armastuskeele suhtes, siis aitab see, kui sa vaatad tagasi oma abielule ja küsid: „Mida ma olen oma abikaasalt kõige enam palunud?“ Mida iganes sa kõige rohkem palunud oled, see näitab ära sinu armastuskeele. Sinu abikaasa võib olla tõlgendanud seda kui näägutamist, aga tegelikult on need olnud sinu katsed abikaasalt turvalist armastust saada,“ kirjutab Gary Chapman oma raamatus „Armastuse viis keelt“.

Mida sa palud?

Brittany, naine, kes arutles selle üle, kas tema esmane armastuskeel on kvaliteetaeg või teenimine, mõtles nii: „Ma arvan, et selle mõõdupuu järgi kaldun ma rohkem teenimise poole, sest ma tunnen, et palun alati oma mehel midagi teha.“

Tõenäoliselt teed sa temale seda, mida sa soovid, et tema sinule teeks. Kui sa pidevalt teda teenid, siis ilmselt (aga siiski mitte alati) ongi see sinu armastuskeel. Kui tunnustussõnad sinule armastust kõnelevad, siis ilmselt kasutad sa neid ka temale armastuse väljendamiseks. Niisiis võid sa avastada oma armastuskeele, küsides: „Kuidas mina teadlikult talle armastust avaldan?“Aga tuleb meeles pidada, et selline lähenemine võib osutuda vaid üheks võimalikuks võtmeks sinu armastuskeele teadvustamisel – see ei ole absoluutne näitaja.

Võib näiteks olla, et poeg käitub vastavalt oma isa eeskujule ja teeb naisele sageli kingitusi, aga sellele vaatamata ei ole see tema esmane armastuskeel. Ta käitub vaid vastavalt sellele eeskujule, mille ta kodust kaasa on saanud.

Olen välja pakkunud oma esmase armastuskeele avastamiseks need kolm võimalust:

Milline abikaasa tegevus või tegemata jätmine sind kõige enam haavab? Selle tegevuse vastand on: ilmselt sinu esmane armastuskeel.

Mida sa oled oma abikaasalt kõige sagedamini palunud? See, mida sa palud on see, mis sind ennast armastatuna tundma paneb.

Kuidas sa tavaliselt oma abikaasale armastust avaldad? See meetod võib olla näitajaks, et see paneb ka sind end armastatuna tundma.

Nende kolme meetodi kasutamine võimaldab sul ilmselt oma esmase armastuskeele äratunda. Kui kaks keelt sulle võrdväärselt tähtsad tunduvad, kui mõlemad sulle valjult kõnelevad, siis räägid ilmselt mitut keelt. Kui see nii on, siis teed sa abikaasa elu märksa kergemaks. Nüüd on tal võimalus mitmes keeles sulle armastust avaldada.

Kaht liiki inimestel võib tekkida raskusi oma armastuskeele avastamisega. Ühed on need, kelle armastusanum pikka aega täis on olnud. Nende abikaasa on väljendanud neile mitmel moel armastust ja ta ei ole kindel, milline neist viisidest teda end kõige enam armastatuna tundma pani. Nad lihtsalt teavad, et neid armastatakse. Teised on need, kelle armastusanum nii pikka aega tühi on olnud, et nad ei mäletagi, mis neid end armastatuna tundma paneb. Mõlemal puhul tuleks minna tagasi armumise aegadesse ja küsida: „Mida ma oma abikaasa juures sel ajal kõige enam hindasin? Mida ta tegi või ütles, et ma soovisin nii väga temaga koos olla?“ Kui suudad mälestustes nendesse aegadesse tagasi minna, siis heidavad vastused neile küsimustele valgust sinu armastuskeelele.

Sa peaksid endalt ka küsima: „Milline võiks olla minu ideaalne abikaasa? Kui mul võiks olla ideaalne kaasa, milline ta siis oleks?“ Sinu pilt ideaalsest abikaasast peaks andma sulle ettekujutuse oma esmasest armastuskeelest.

Olles kõike seda nüüd rääkinud, tahaksin ma soovitada, et veedaksite pisut aega kirjutades välja oma arvatav armastuskeel, seejärel järjestage ülejäänud neli tähtsuse järjekorras. Nüüd kirjutage välja oma abikaasa arvatav esmane armastuskeel ja kui soovite, siis lisage ka teised neli keelt tähtsuse järjekorras. Tehke seda üheskoos ja arutlege selle üle, mille te arvate kaasa esmase armastuskeele olevat.

Seejärel rääkige oma armastuskeelest. Kui te olete seda infot omavahel jaganud, siis soovitan kolmel korral nädalas kolme nädala vältel mängida järgnevat mängu, mida kutsutakse Armastusanuma testimine. Seda mängitakse nii, et kui te koju tulete, siis küsib üks teiselt: „Nullist kümneni – milline on sinu anuma tase täna?“ Null tähendab tühi ja kümme pilgeni täis ja voolab üle ääre. Otsusta skaala põhjal, milline sinu armastusanuma tase on ja kui ühel teist skaala nullile läheneb, küsib teine mängija: „Mida ma saan teha, et anum jälle täis saaks.“ Seejärel ütle oma abikaasale, mida ta võiks teha või öelda sellel õhtul. Ja tema annab oma parima, et sinu soovi täita. Seejärel korrake sedasama vastupidiselt, nii et mõlemad saaksid oma anuma täituvust hinnata ja teha ettepaneku selle täitmiseks.

Kui te oleteseda mängu kolmel nädalal järjest mänginud, siis olete te sellest sõltuvuses ja sellest on saanud harjumus mängleval moel oma abikaasale armastust väljendada.

Üks abielumees rääkis: „Mulle ei meeldi see Armastusanuma mäng. Mängisin seda oma naisega. Tulin koju ja küsisin, millisel määral tema armastusanum täidetud on. Sain vastuseks, et umbes seitsme palli ulatuses. Küsisin: „Mida ma saaksin teha, et seda täita?“ Tema vastas: „Parim, mis sa teha saaksid, on see, kui sa pesu masinasse ja hiljem kappi paneksid.“ Pesupesemine ja armastus! Kuidas need küll kokku käivad?“ Selgitasin talle: „Selles asi ongi! Tundub, et sa ei mõista oma naise armastuskeelt. Mis on sinu esmane armastuskeel?“ Ta vastas pikemalt kõhklemata: „Füüsiline puudutus ja eriti selle intiimne pool.“ „Kuula mind nüüd tähelepanelikult,“ ütlesin mina, „armastus, mida sina tunned siis, kui abikaasa seda füüsilise puudutuse keeles väljendab, kõneleb sinule sama valjusti, kui pesupesemine sinu abikaasale.“ „Oleks siis vaid rohkem pesu, mida pesta. Ma olen nõus seda igal õhtul tegema, kui see teda end hästi tundma paneb,“ vastas see abielumees.

Nii et, kui sa ei ole oma esmast armastuskeelt veel avastanud, jälgi Armastusanuma mängu tulemusi. Kui su abikaasa küsib: „Mida ma saaksin teha, et aidata sul anumat täita?“, siis sinu palved kasvavad välja sinu esmasest armastuskeelest. Sa võid paluda asju, mis kuuluvad kõigi viie keele valdkonda, kuid kõige enam on need inspireeritud siiski sinu esmasest armastuskeelest.

Kui sinu armastusanum on täiesti tühi või väga täis, kas sa tead, mis on sinu armastuskeel või ei tea, mängi Armastusanuma testimise mängu järgmisel kuul. Hinnake täituvust pallides ja võtke kuulda oma abikaasa palveid, et seda numbrit suurendada. Kui su abikaasa armastusanuma täituvuse näit on pidevalt kümne peal, võid pisut tagasi tõmbuda, aga ära lõpeta armastamist.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Gary Chapmani raamatust „Armastuse viis keelt“.

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.