Alkeemia lugemisnurk | Millest sõltub vastastikune külgetõmme?

Maailmakuulus suhteekspert John Gottman selgitab oma raamatus “Mida naised tahavad”, mis on see maagiline miski, mis paneb inimesi üksteise suunas vastupandamatut tõmmet tundma. Samuti saad teada, kuidas esimene suudlus mõjutab suhte arengut.

Võrgutamiskunst

Üht meeste habemeajamisvedelikku reklaamitakse lubadusega, et see on “maailma kõige mõjusam”. Selle tootjafirma lubab, et kui sa seda odekolonni kasutad, tõmbad sa naisi ligi nagu võluväel. Et siis kuulab naine januselt iga su sõna ega suuda vastu panna ihale sind puudutada. Et naine nõrkeb niipea, kui sa talle mõne komplimendi teed. Et seda lõhna kasutades “paned ta end vabalt tundma” ning see aitab sul teda võrgutada.

Mis on ühes lõhnas see maagiline miski, mis naisi sõna otseses mõttes hüpnotiseerib? Vastus on: need on feromoonid. Suguferomoonid, kui täpne olla. Me ei saa kinnitada pudelist tulevate feromoonide mõju, kuid looduses esinevad feromoonid on nii loomade kui inimeste nahast ja higinäärmetest erituvad keemilised signaalid ja väga võimsad sealjuures. Tänu neile mõni inimene lõhnabki “nii õigesti”, ja need suudavad naise panna end vabalt tundma ja sinu suhtes külgetõmmet kogema.

Teisalt aga on iga inimese jaoks ainult teatud hulk neid, kes tema feromoonidega tõmbuvad ja ülejäänuid need ei mõjuta. Ja sinna ei saa midagi parata, see on keemia. Pane tähele: me ütlesime, et feromoonid panevad naist sinu suhtes külgetõmmet tundma, mitte sind silmates end kontrollimatus ihapalangus paljaks kiskuma ja sulle otsa ronima. Mida reklaamid ka ei lubaks, inimese feromoonid puudutavad külgetõmmet ja sensuaalsust, mitte ei põhjusta kompulsiivset seksuaalkäitumist. Kui sa oleks metssiga, oleks lood muidugi teised. Isase metssea süljes sisalduvad feromoonid androstenoon ja androstenool panevad emised lausa hulluma. Kui emane metssiga on valmis viljastuma, jookseb ta isasele peale nagu … nagu metssiga. Mõnel ikka veab.

Naiste lõhnatunnetus on paremini arenenud kui meestel (tänu östrogeenile) ja seetõttu tunnevad naised lõhnu palju teravamalt. Mees, keda iga naine tahab, ei lõhna nagu võimlakappi higiste sokkide kõrvale jäetud märg koer. See, kuidas sa lõhnad, on oluline. Osa lõhnu allub sinu kontrollile: pesemine, deodorant, puhtad sokid. Need aspektid on kõik olulised. Kuid oma feromoone sa kontrollida ei saa. Need on, nagu need on, ning need mõjutavad naise aju ja närvisüsteemi ninaõõnes asuvate haistmisretseptorite kaudu. Need retseptorid tunnetavad feromoone alateadlikult ning naine reageerib nende lõhnale nii füüsiliselt kui emotsionaalselt.

Kas sa oled näinud tite juukseid nuusutavat naist? Beebi pea eritab feromoone, mis põhjustavad naise ajus oksütotsiini – armastuse-, mõnu- ja heaoluhormooni – vallandumise. Unustage igasugused pudeldatud seksihormoonid. Kui keegi suudaks pudelisse panna beebi pea lõhna, siis tema valduses oleks maailma võimsaim naisi ligitõmbav vahend.

Feromoonid on võimsad, need tõukavad meid nende inimeste poole, kes meile paljunemiseks kõige enam geneetiliselt sobivad. Seepärast õde jälestab oma venna lõhna, mis sest, et viimase kallimale võib see vägagi külgetõmbav olla. Feromoonid on vastastikused ning mitte kõigile ei istu sinu lõhn ühtemoodi: mõnedele on see meeldiv, teistele mitte. Selles pole midagi isiklikku, see on bioloogia.

2005. aastal viisid Stockholmis asuva Karolinska Instituudi teadlased läbi katse, mille käigus nad testisid heteromeeste, geide ja heteronaiste peal mees- ja naissuguhormoonides leiduvaid aineid. Üks oli meeste higis leiduv testosteroon ning teine naise uriinis leiduv östrogeeni derivaat. Ajupildi abil tegid nad kindlaks, et meeste higis leiduvale kemikaalile reageerisid nii naiste kui homode hüpotalamused. (Hüpotalamus on ajupiirkond, mis vastutab reproduktiivse käitumise eest.) Naiste uriinis leiduvale östrogeenile reageeris vaid heteromeeste aju.

Monelli keemiliste meelte uurimiskeskuse teadlased Philadelphias võtsid inimkehalt loomuliku lõhna proove nii hetero kui homoseksuaalsetelt meestelt ja naistelt. (Ära küsi, kuidas nad seda tegid. Sa ei taha teada.) Nende uurimus jõudis samadele järeldustele: geid eelistasid geimeeste lõhna, kuid heteroseksuaalsed mehed eelistasid naiste lõhna. Ka uuringus osalenud naised eelistasid heteroseksuaalsete meeste lõhna homoseksuaalsete meeste omale. Mis veelkord tõestab, et lõhnataju on võimas paljunemisvahend. Sa võid täiusliku naise otsingul käia kõigil tutvusmissaitidel, kuid ükski neist veebilehtedest ei suuda tagada seda, kuidas sinu lõhn su kaaslasele mõjub ja kuidas sulle tema lõhn meeldib.

“Feromoonipeod” said alguse 2010. aastal, mil New Yorgi kunstnik Judith Prays, olles hakanud mõtlema, miks mõnede meeste lõhn talle nii vastupandamatuna mõjus ning teiste oma mitte, otsustas katsetada, mis juhtub, kui inimesed saaks teineteist valida vaid lõhna põhjal. Ta palus neljakümnel vallalisel inimesel magada ühe särgiga kolm ööd järjest ning võtta see siis plastkotis peole kaasa. Ta nummerdas kõik kotid ja jagas need soo põhjal erinevatesse hunnikutesse. Peol inimesed nuusutasid kotte ja valisid välja need, mille lõhn neile kõige enam meeldis. Tulemused? Kaksteist paari “leidsid peol teineteist” ning tervelt pooled neist jäid püsisuhtesse. Sellest ajast on feromoonipeod muutunud popiks paljudes suurlinnades üle kogu maailma.

Kuid vastastikune külgetõmme ei sõltu vaid lõhnast. Üks teine huvitav asi on filematoloogia – uus teadusharu, mis uurib suudlusi.

Esimene suudlus

Me ei taha sind hirmutada ega sulle kuidagi lisasurvet avaldada, kuid on fakt, et ükski naine ei unusta esimest suudlust. Vahet pole, kas see on kohmakas või kirglik, õrn või agressiivne, märg või kuiv. Sõltumata sellest, kas te lööte laubad või ninad valusalt kokku, kelle nägu oli pööratud paremale, kelle oma vasakule, millised olid kaasnevad lõhnad või hääled. Naisele jääb see kõik meelde. Ja esimene suudlus on väga oluline. Väga oluline.

Butleri ülikooli psühholoog ja teadusdoktor John Bohannon uuris 500 inimest selleks, et võrrelda mälestusi elu tähtsündmustest (kaasa arvatud süütuse kaotamine) ning esimene suudlus osutus kaugelt kõige olulisemaks. See oli “uurimuses osalevate inimeste kõige eredam mälestus”. Ta väidab, et inimestel oli meeles 90 protsenti pisiasju, sõltumata sellest, kui ammu see sündmus inimese elus aset leidis.

Et asja veel hullemaks teha,võib lisada, et evolutsioonipsühholoog Gordon Gallup Albany ülikoolist leidis oma töös, et 66 protsenti naistest väidab, et on mõne suhte eos lõpetanud, kuna esimene suudlus ei olnud hea.

Mis on siis see, mis ühes suudluses nii olulist on? Vaatame asjale sellise nurga alt: huultel on tohutult palju närvilõpmeid ning seetõttu oodatust suurem ühendus aistinguid ja taju määrava ajukoorega. Õige suudlus stimuleerib neid närvilõpmeid ja vallandab naise ajusse suure hulga heaoluhormoone. Kui sa suudad närvilõpmeid sütitada, tunneb naine, nagu ta oleks joonud klaasi ülikallist šampanjat. Kui sul see ei õnnestu,võid samahästi nägemist öelda.

Mis suudlust puudutab, on asi vaid keemias, ning nagu feromoonide puhulgi, on vaid kaks võimalust: te kas sobite või mitte. Küll on aga olemas viise, kuidas suurendada tõenäosust, et teie esimene suudlus vastastikuse sädeme süütab.

Suuhügieen. Kui sa oled äsja söönud karbi sardiine küüslauguleiva ja Brie’ juustuga, ehk ei tasu kohe suudlema tormata? Naiste lõhnataju on väga terav ja see pole üldse nummi, kui sa haised millegi ebameeldiva järele.

Ole enesekindel. Kas Rhett Butler kõhkles, kui ta filmis “Tulest viidud” Scarlett O’Harat suudles? Mitte hetkekski. Ta hoopis ütles, et “sind tuleks suudelda sageli ja seda peaks tegema keegi, kes teab, mida ta teeb”. Ning tõestas, et just tema on mees, kellele see ülesanne kontimööda on. Kirglikku suudlusesse haaratud naine on sageli armastusromaanide kaanel ühel kindlal põhjusel. Mitte miski pole hullem kui mees, kes küsib suudluseks luba. “Kas ma võin sind suudelda?” Nii on viisakas, kuid see ei sütita naise ajus mingeid keemilisi reaktsioone.

Loe mitteverbaalseid märguandeid ja taba õiget momenti. Loe märke. Sa saad kohe aru, kui naine tahab, et sa teda suudleksid. Kui ta on huvitatud, pöörab ta suure osa oma tähelepanust su silmadele ja huultele. Ta võib ka oma huuli niisutada või hammastega oma alumist huult pureda. Vaata talle silma sisse. Jälgi ta huuli. Vaata, kas ta naeratab. Ta ei pruugi ise seda sammu astuda (pole ju ühegi raamatu kaanel naist, kes ise suudluse järele küünitab), kuid ta saadab sulle signaale, et sina seda teeks.

Ära kiirusta. Ära torma nagu sööstaks sa näljaselt aurava pitsa poole. Pea meeles, uuringud tõestavad, et naised mäletavad väga kaua esimese suudluse igat detaili (või vähemalt 90 protsenti neist). Sa ju ei taha, et ta meenutaks, kuidas sa teda marutaudis koerana puresid. Lähene talle aeglaselt ja vaata, kas ta tõmbab oma näo eest ära või jääb paigale. Kui ta eemale tõmbub,oled sa ilmselt signaale valesti tõlgendanud. Kui ta jääb samasse asendisse või naaldub veidi sinu poole, on õige hetk käes.

Kasvata ootusärevust. Puuduta ta nägu. Silita ta juukseid. Puuduta õrnalt huultega tema huuli ja lase tal tunda su hingeõhku (loe lõiku suuhügieenist). Las kasvab ta iha ja las temas kasvab soov su huuli puudutada. Eesmärk on, et ta tahaks sind suudelda. Ootusärevus, et kohe-kohe juhtub midagi imelist, vabastab dopamiini ja muudab sündmuse enda veelgi nauditavamaks. Ülim eesmärk on, et ta tahaks sind suudelda rohkem kui hingata.

Suudle teda. Suru oma huuled aeglaselt ta huulte vastu ja lihtsalt oota. Tunneta. Naudi hetke. Ära kiirusta ega suru keelt talle kurku. Tegu on suudluse, mitte rünnakuga. Suurenda survet ja reageeri tema liigutustele. Kui ta oma suu avab, lase keeltel õrnalt üksteise vastu puutuda. Meeste sülg sisaldab testosterooni ning testosteroon kasvatab naise iha. See ei tähenda, et sa peaks püüdma talle võimalikult palju sülge suhu pumbata, see ei ole üldse erutav. Ka pole sülje määrimine ta suu ümber tore. Veidi märg suudlus on okei, aga sa pole bernhardiin. Ila ei ole seksikas.

Usalda oma instinkte. Suudlus on nagu tants ja iga kahe inimese vaheline tants on ainulaadne. Ta järgneb sinule ja sina pead järgnema talle. Kui ta tagasi tõmbub, lõpeta suudlemine. Kui su tunne ütleb, et ta närvilõpmed erutuvad, jätka suudlemist. Pikad suudlused on imelised. Puuduta teda. Suudeldakse huultega, kuid käed lisavad tunnet juurde. Silita ta nägu ja juukseid. Emba teda. Toeta käega ta kaela. Tee mida iganes oma kätega, ära neid vaid rippu jäta. Kui sa suudad tekitada temas tunde, et sinu käte vahel on turvaline olla, tahab ta seal sagedamini viibida.

Esimene suudlus pole ilmselt hetk, mil sa peaks ta rindu katsuma. Nüüd on te feromoonid sünkroonis ning teie esimene suudlus pani teda nägema vikerkaari ja tantsivaid ükssarvikuid. Mis edasi? Filmides (sõltuvalt reitingust) nüüd kas kaader vahetub või te kisute teineteiselt riided seljast ja seksite hullunult ja kirglikult, pannes isegi mettsead punastama. Meie ei saa ette kirjutada, mida sa edasi peaks tegema. Või siiski. Kuid enne kui me selle peatüki juurde jõuame, tahaksime veidi pidurit tõmmata. See, kas esimene suudlus areneb seksiks või püsisuhteks, sõltub teist kahest, kuid enne kui hakata arutlema selle üle, mis ühest mehest hea armastaja teeb, tahame aidata sul selgusele jõuda, kas kõnealusel naisel on potentsiaali monogaamseks ja tõsiseks suhteks. Raske on ratsionaalseid otsuseid vastu võtta, kui oksütotsiin veres möllab ja sa ei kasuta kehaosa, mis on otsuste vastuvõtmiseks kõige sihipärasem. Seetõttu tasub end ehk kokku võtta. Võib-olla on suudlus ta hulluks ajanud või äkki ta ongi hull. Järgmises peatükis aitame sul neil kahel vahet teha.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud John Gottmani ja Julie Schwartz Gottmani raamatust “Mida naised tahavad. Käsiraamat meestele”.

Seotud