Alkeemia lugemisnurk | Miks naise käed enam ei tõuse

Mirjam Hakkaja, Kristina Paškeviciuse ja Katrin Saali Sauli raamat”Elu puudutus” on sündinud mõttest, et toetada ja inspireerida naise õidepuhkemist ja enda avastamist, väärikat vananemist ja enese eest hoolitsemist pehmel ja tervislikul moel läbi ajurvedalike nõuannete, retseptide ja nippide, tervendava intiimmassaaži ja tantsurännaku, lüüriliste mõtiskluste ning paariteraapia prisma. Pakume teile lugemiseks katkendi, kus pereterapeut ja Vikerraadio “Peresaate” autor ja saatejuht Katrin Saali Saul mõtiskleb selle üle, miks kipub paljude paaride seksuaalne iha kustuma.

Oma igapäevases terapeuditöös kogen ikka ja jälle, et paljudele paaridele saab saatuslikuks seksuaalse iha kustumine. Tõsi on küll see, et seksuaalsus muutub läbi vanuse, seda nii meestel kui naistel, aga pole mitte mingit kindlat vanust, millal seksuaalsus hääbuma hakkab. On inimesi, kelle seksuaalelu on vilgas ka veel kõrges eas, ja on paare, keda seksuaalsus ei köida juba noores vanuses.

Mis juhtub naises, et tal libiido väheneb? Meeste puhul on asi suhteliselt lihtne: kui ta tunneb naise suhtes iha, siis tal tõuseb suguorgan. Aga ega naisedki siin kehvemad ole, ka neil tõuseb midagi. Kui naine tunneb mehe suhtes iha, siis tal tõusevad esimesena käed – kallistuseks. Naise sisemine energia käib üldiselt sedapidi, et kõigepealt avab naine oma südame. Käed, mis asuvad südamega samal kõrgusel, tõusevad iha tundval, armastaval naisel iseenesest. Kui tõusevad käed ja naine ihkab ligi liibuda, on ta nõus enamakski.

Miks siis ikkagi mõnel naisel püsisuhtes käed enam ei tõuse? Naised jagunevad laias laastus kaheks. Ühtedel on hea kontakt oma seksuaalsusega, neile meeldib seks, nad tunnevad end sensuaalsetena ja seksuaalsus on nende igapäevaelu osa. Teistel pole head kontakti oma seksuaalsusega kunagi olnudki. Nad pole enda sees kontakti selle ürgse naiseliku väega üles leidnud. Sellised naised elavad justkui nunna mentaliteediga, kelle elus seksi teatavasti pole, või kui isegi on, siis nad seda tegelikult ei naudi. Nende tähelepanu on mingitel muudel ilmalikel tegevustel. Aga ka naisel, kellel on kontakt oma seksuaalsusega olemas – selle nii raskesti kirjeldatava, ent ometi väga selgelt tajutava sensuaalse energiaga -, võib siiski juhtuda, et ta kaotab suhtes kontakti oma seksuaalsusega.

Tavaliselt on selleks kolm põhjuste gruppi:

  • füüsilised põhjused, mis on seotud tervisega
  • seksuaalakti endaga seonduvad põhjused
  • psühholoogilised põhjused

/…/

Seksuaalaktiga seonduvad põhjused

Teine põhjuste grupp, miks naisel libiido paarisuhtes kaob, on seotud seksuaalakti enesega. Naine võib olla hea tervise juures ja seksuaalne, aga tal on kadunud iha, kuna seks on väga mehe naudingu keskne. Naisele lihtsalt see seks ei meeldi. Kahjuks kõik paarid ei räägi seksist, sellest, mis neile meeldib ja mis mitte. Mehed pole selgeltnägijad, mees ei saa naisega intiimelu alustades teada, mis naisele meeldib ja mis mitte. Don Juani tüüpi mees on küll väga kogenud, aga isegi tema ei tea, mis just seda konkreetset naist erutab.

Paljudele naistele tundub võõrastav ja ebavajalik oma seksuaalvajadustest rääkida, see tundub neile isegi labane. Nad arvavad, et algus peabki pisut kohmakas olema, küll seejärel aeg aitab, õpitakse üksteist tundma ja kõik loksub paika. Mõnikord loksubki ja mõlemad on rahul. Mõnikord loksub aga rahulolu asemele harjumus ja rutiin. Mõnikord on naine ise täiesti kogenematu ega teagi, mis talle meeldib ja mis mitte. Koos vabalt seksi nautides õpitakse nii iseenda kui teise kohta, ent siiski ei pruugi see, mida sa läbi mõnukogemuse või ebamugavuse enda kohta teada saad, su partneri teadvusesse telepaatiliselt jõuda. Mõningaid asju on vaja öelda.

Vähesed mehed oskavad naise soove lugeda, seda eriti veel suletud silmilt. Kui sõnad kuidagi üle huulte tulla ei taha, võiks kasvõi kehakeeles anda mingeid arusaadavaid märke, kust on puudutamine hea või mida pole mehel mõtet teha. Aga ükski inimene ei saa kellelegi midagi õpetada, kui ta seda ise ei tea.

Seksi puhul kehtib sama seaduspära. Kogenud armastaja tunneb end juba ja juhendab meest delikaatsel viisil endale meelepärase mõnu suunas. Paraku on naisi õpetatud läbi aegade olema kena ja mitte seisma oma vajaduste eest. Paljudele naistele on väljend “ma vajan” täiesti tundmatu sõnapaar, seda eriti seksis.

Õnnetu suhte retsept on selline: mees ei küsi ja naine ise ei räägi. See kehtib nii tava- kui seksuaalelus. Muidugi on tore, kui mees ise küsib: “Kallis, kas ma võin sulle veel midagi teha, mis sulle veel suuremat mõnu valmistab?”, aga isegi kui mees seda ei küsi, võiks naine ise võtta vastutuse oma mõnu eest ja jutustada mehele oma soovidest. Ja muidugi vastupidi ka, küsida mehe käest sama.

/…/

Naise seksuaalenergia allikateks on ilu ja elu oma andidega. Mehe elujõu allikaks peetakse aga juba iidsetest aegadest naist.

Oma seksuaalsusega heas kontaktis oleval naisel on oma kehaga sõlmitud rahu.

Mida stereotüüpsem paar – ja ma ei mõtle siinkohal stereotüüpsuse all mitte midagi negatiivset, vaid pigem heas mõttes loomulikku arhailisust -, seda rohkem elab ta mustri järgi, kus naise põhiülesandeks on luua nõndanimetatud armastuse ruum, see nähtamatu, ent tunnetatav soe, mõnus energeetiline väli. Mida stereotüüpsem mees, seda enam vajab ta armastuse ruumi, et sealt minna mammutijahile. See mees soovib naasta saagiga armastuse ruumi.

Uudne pilk hoiab Erose elus ja kire üleval. Kirg on alles sellises suhtes, mille kohta saame öelda, et see suhe on elus. Üks kõige olulisem komponent, mis annab nii üksikinimesele kui ka paarisuhtele elususe, on mängulisus.

Autor: Katrin Saali Saul, pereterapeut ja Vikerraadio “Peresaate” autor ja saatejuht

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Mirjam Hakkaja, Kristina Paškeviciuse ja Katrin Saali Sauli raamatust “Elu puudutus”.

Oled oodatud ka raamatu esitlusele, mis toimub 7. märtsil kell 18.00, T1 Mall of Tallinn Raamatukodu raamatupoes.

See kaunilt kujundatud ja väga mitmekülgne raamat on sündinud mõttest, et toetada ja inspireerida naise õidepuhkemist ja enda avastamist, väärikat vananemist ja enese eest hoolitsemist pehmel ja tervislikul moel. Aga sama hästi sobib huvitavaks lugemiseks ka meestele, kes austavad ja hoolivad ning kelles peitub eluterve uudishimu ja sügavam huvi avastada naiseliku maailma müsteeriumi.
Olgu läbi ajurvedalike nõuannete, retseptide ja nippide, tervendava intiimmassaaži või tantsurännaku, lüüriliste mõtiskluste või paariteraapia prisma, on see raamat eriline ja hea kink igas eas naisele, olgu ta kallim, ema, vanaema, õde või sõbranna.

Väärtuslik raamat, mis vääristab nii kinkijat kui kingi saajat.

******

Kallis Naine
Innustagu ja hoidku see raamat sind su rännakuil, pakkugu seiklust ja avastamisrõõmu.
Hoidku sul käest, kui julgust vajad.
Süvendagu elutervet uudishimu ja naerukurde su kaunite silmade ümber.
Kõik trumbid on sinu käes, sest sa oled Naine, intuitsiooni jumalanna. Ainult sina tead, mis on sinu jaoks parim.
Loo endale kõige ilusam elu!

Kallis Mees
Aidaku see raamat sul naist paremini mõista, ilma et peaksid iseennast kaotama.
Naine on lõputu looming. Iga pisimgi püüd tabada naise müsteeriumi teeb sinust suurema meistri ja parema mehe.
Aitäh, et austad ja hoolid.

******


Seotud