Totaalne ülemõtlemine
Ärevus on nagu rikkiläinud teabeedastussüsteem hädaolukordade jaoks. See toob su pähe mõtteid, mis valjul häälel häda kuulutavad: mured, eeldused, spekulatsioonid, kõige mustemad stsenaariumid ja negatiivsed uskumused. Neil hädakuulutustel ei paista lõppu olevat. Ärevad mõtted üha tulevad peale – pidevalt. Raamatu esimeses osas õpid tundma viise, kuidas ärevuse teavitussüsteemi summutada, et suudaksid ärevale ülemõtlemisele lõpu teha ja tekitada oma meeles ruumi rõõmsamatele mõtetele.
Ma mõtlen, et …
Ärevusele meeldib end mõistuses sisse seada, nagu see paik kuuluks talle. Võid üheaegselt heietada isegi mitut ärevat mõtet, seega nad valitsevad su mõtlemissuuna üle. Su ärevad mõtted tunduvad väga tõelised ning kerge on nendega kaasa minna. Aga kui suudad nendega luua veidi distantsi, siis võid ärevuse juba eos peatada.
Inimmeel on lausa hämmastav. Võid mõelda paljudest asjadest, sealhulgas sellistest, mis pole üldse tõelised. Sule korraks silmad ja mõtle näiteks oravale akna taga. Kujuta ette, et see orav on kaks meetrit pikk. Ja lillat värvi. Ta kannab su lemmikmagustoitu ja tuleb akna taha, et seda sinuga jagada. Nüüd ava silmad. Su meel muutis selle orava tõeliseks. Kuid tegelikult sa muidugi ei uskunud, et säärane orav on olemas, kuna sa ju teadsid, et see on vaid mõtteharjutus. Sa andsid endale aru, et mõtled hiiglaslikust lillast oravast, kes toob magustoitu. Seda tõdemust saab kasutada ka ärevuse peatamiseks, kui märkad, et sind vaevab ülemõtlemine.
Kui mõtted on palavikuliselt ametis kõiksugu murede ja muude negatiivsete uskumustega, ning sul tekib tunne, et oled lausa hulluks minemas, siis võta neilt jõud, kinnitades endale: “Ma vaid mõtlen, et …” Kui sa pisielukaid kardad ja hakkad muretsema, et su aeda võib ilmuda maiustusi kandev hiigelorav, siis tuleta endale meelde: “Mul kummitab peas mõte, et koletu magusat kandev orav ilmub mu aeda. Aga see on vaid mõte.” Siis suuna oma tähelepanu asjadele, millega tegelikult ametis oled.
Sinu ja su ärevate mõtete vahel on tühi ruum, kus valitseb rahu. Kui sa mõtet vaid mõttena tunnistad, siis saad naasta elamise juurde praeguses hetkes. Kui sa seda korduvalt teed, siis see ruum üha avardub ja aitab sul ärevust peatada.
KOHE TEGEMISEKS
Pane kirja kolm ärevat mõtet, mis sind sageli vaevavad. Kirjuta need kõik üles vormis: “Ma mõtlen, et …” Kas oma mõtete selline kirjapanek aitab ärevust vähendada?
Aga kui …? Kujuta vaid ette kõiki neid võimalusi!
Mõnikord võib ärevus su üle võimust võtta vaid kahe lühikese sõnaga: “Aga kui … ?” Need sõnad pole küll iseenesest probleemiks ja võivad väljendada põnevaid võimalusi (“Hei, vaata neid linde. Aga kui ka inimesed suudaks nõnda lennata?”) Nii et “Aga kui …?” pole paha küsimus. Küsimus ise polegi üldse probleemiks. Küsimused väljendavad uudishimu, aitavad õppida ja areneda. Probleem on aga selles, et ärevus toodab neile ärevaid vastuseid. Ärevus vastab sellistele küsimustele viisil, mis paneb sind veel rohkem muretsema. Küsimus “Aga kui ma registreeruksin sellele kunstikursusele?” võib kohe tekitada mõtteid katastroofilistest võimalustest ja luua põhjuseid, miks sa ei peaks suurt kursusetasu maksma, et istuda ühes ruumis koos teiste inimestega, kes soovivad loovad olla. Ärevus kärbib su unistustel tiibu.
Saa taas oma mõtete isandaks, asetades ärevusele vastukaaluks omad võimalused. Järgmine kord, kui ärevus hakkab sulle muresid pähe istutama, esitades küsimusi ja andes neile kohe negatiivseid vastuseid, võta kätte pliiats ja märkmik ja ürita ärevatele mõtetele piir panna. Näiteks sa ei jõudnud oma tütre spordivõistlusele, kuna koosolek venis pikale. Ärevad mõtted algavad. “Kas ma vedasin teda alt ja ta on nüüd pettunud? Äkki ma rikkusin meie omavahelise läbisaamise?”
Esiteks vasta ülekeevale ärevusele oma võimalustega. Need ei pea realistlikud olema. Tegelikult on isegi parem, kui sinu leiutatud variandid on jaburad. Huumor ja absurd annavad su mõtetele teise suuna ja juhivad neid ärevusest eemale. Võid näiteks kirja panna, et su tütar põgeneb koos tsirkusega või siis ütleb sinust lahti ja viskab su majast välja, ning muud sellist, mis su ärevad mõtted laiali hajutab.
Seejärel kujuta ette tegelikke võimalusi. Mis head asjad võivad sellises olukorras juhtuda? Aga kui su pühendumine tööasjadele viib viimaks palga- või ametikõrgenduseni? Aga kui viiksid tütre õhtust sööma ja kuulaksid tema muljeid spordivõistlusest? Aga kui sa oled talle hea eeskuju? Kujuta neid võimalusi ette ja pane need kirja.
Kui siis ärevus küsib oma “Aga kui …?” küsimusi, siis saa taas oma mõtete isandaks, kujutades ette muid võimalusi ja andes julgeid vastuseid. Kujuta ette, mida kõike saad oma mõtete lõuendile maalida, kui ärevus sind ei koorma.
Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tanya J. Petersoni raamatust “101 viisi, kuidas vähendada ärevust”.
Ärevus ja paanika on viimasel ajal jõudsalt kasvanud probleem seoses maailmas toimuvate muutustega. Mure ja teadmatus tuleviku pärast, töökaotus, pingestunud suhted kodus või oskamatus üksi olla on soodne pinnas selle teema kerkimiseks. Praeguse aja võtmeküsimuseks ongi, kuidas muutustega toime tulla sel äreval ajal. Kuidas ennast aidata ja milliseid praktilisi nippe ärevuse või paanikahoogude ajal ise või kogenud terapeudi abiga rakendada, seda kõike pakub see raamat kuhjaga.
101 erinevat meetodit ärevusega tegelemiseks.
Kuidas vabaneda ülemõtlemisest ja muretsemisest?
Kuidas aidata ennast öiste ärevushoogude korral?
Kuidas ärevusega toime tulla tööl või koolis?
Kuidas vabaneda ärevusest oma lähedastes suhetes?
Olgu ajad millised tahes, sul on võimalik lõpetada ärevusega maadlemine ja võtta ette tulemuslikke samme sellest vabanemiseks.
PILGRIMI ERAKORRALINE VEEBIBUUM! 💥
Eriline aeg loob erilised hinnad – aprillikuus leiab püsiklient PILGRIMI E-POEST väärt lugemist KUNI -80% SOODSAMALT!
Telli koju mugavalt ja kontaktivabalt: https://pilgrim.ee/raamatud.html