Alkeemia lugemisnurk | Ärge otsige mind massidest, vaid leidke vaikusest

Vaikus on alahinnatud elukomponent. Ja ma ei räägi vaikusest selle traditsioonilises mõttes, vaid vaikusest, mis asub kõigest eemal. Kõik need teated telefonis, mis tulevad päeva jooksul, kõik need inimesed, kellega kontaktis püsida, kõik need uued albumid, mida kuulata, lemmiksarjade uued osad, mida vaadata. Kõik need reklaamid, mida näeme, need allahindlused, mis kohe-kohe algavad, ja inimesed, kes elavad oma elu meie ümber. Nüüd rohkem kui iial varem osaleme passiivselt teiste inimeste eludes ning vaatame, mida nad jagavad, loeme, mida nad kirjutavad, ja kuulame, mida nad arvavad. Ja siis me vaatame uudiseid, kuulame uudiseid ja loeme uudiseid, kirjutab Kaisa Lattu oma raamatus”Asjadest lahtilaskmise kunst”.

Me teame kohtadest, inimestest, lugudest, üritustest, tragöödiatest ja paljust muust ning pole ime, et sinna vahele ei mahu aega, mil iseennast kuulata. Just kõige selle pärast vajame vaikust. Hetke, mil oled kõigest välja lülitatud ja naudid hetkes olemist iseenda mõtetega. Tekita selline hetk endale iga päev. Mis on kõige hullem, mis saab juhtuda, kui proovid aeg-ajalt olla ilma telefoni ja meediakärata? Aga mis on kõige parem, mis saab juhtuda? “Me ei tohi lasta ennast määratleda teiste inimeste piiratud arusaamadel” – Virginia Satir.

Elu lihtsustamiseks soovitan ma iseendale silte mitte külge panna. Kuulutades kõigile, et oled vegan, lasub sul kohustus pidevalt olla 100% pühendunud ja igasugune kõrvalekalle toob ebavajalikke märkusi või ebamugavustunnet. Loome sel viisil endale liigset stressi ja rahuolematust endaga. Sama on ka minimalismiga. Jagades kõigiga, et oled minimalist, jälgivad tuttavad sinu asjade koguseid kullipilguga. Lisaks endale pead hakkama sel juhul ka teistele oma oste põhjendama. Selle tõttu olen ise pidanud lihtsamaks kõigile sellest mitte rääkida, vaid jagada ainult nendega, kes tunnevad huvi.

On ka teist sorti sildistamine, sisendamine ja määratlemine. Selline, kus inimesed panevad meile pähe ideid sellest, kes me oleme ja mis meil justkui viga on. Sellist sorti sildistamine tundub küll ohutu nöökimisena, ent mõjub laastavalt enesehinnangule.

Mõned näited:

– “Sina oleksid kindlasti kohe närvi läinud!”

– “Vanasti olid sa palju lõbusam.”

– “Oled kindel, et see töökoht sulle liiga suur amps pole?”

– “Mis sul sellest ettevõttest sai? Jätsid jälle pooleli?”

-“Äkki sa peaksid mõnda praktilisemat eriala õppima?”

– “Sellise väikese asja pärast nutadki või?”

– “Tõelised mehed ei nuta!”

Olgugi et ehk mitte mõeldud halvaga, ei teeni sellised kommentaarid kunagi head. Eriti halvasti mõjuvad need kasvavale ja arenevale lapsele ning noorukile. Need võivad panna inimest enda väärtuses kahtlema ning mõjuda halvasti vaimsele heaolule. Kui keegi jagab sinule lahkelt taoliseid kommentaare, siis saad asja parandada nii, et räägid sõbralikult. Ütle, et sina tunned, et sellised kommentaarid on mürgised ja ebavajalikud. Sa ütled seda kommenteerijale, sest hoolid temast ja tervisliku suhte hoidmiseks palud edaspidi toetavamat ja inspireerivamat tooni hoida. Haara endal ka sõnasabast kinni, kui märkad selliseid kommentaare suust väljumas. Viska teadlikult need oma tekstist välja ja proovi asendada millegi innustava ja toetavaga. Käi minimalistlike vaadetega ka see osa üle ja jäta alles vaid see, mis on kvaliteetne.

Teised inimesed meie ümber mõjutavad meie päeva enamasti nii palju, kui me neil seda teha laseme. Mõned inimesed mõjuvad meile inspireerivalt, tuju tõstvalt ja innustavalt. Mõned aga toovad meis esile halvima. Hakka märkama enda tundeid ja energiataset, kui oled teiste inimestega koos, ja tee omad valikud.

Minul näiteks on raske olla koos inimestega, kes:

■ on alati negatiivsed, kurdavad pidevalt ning on tujukad

■ on ignorantsed

■ on igavad ega huvitu millestki

■ räägivad ainult endast ja ilma sinu lauset lõpuni kuulamata alustavad juba taas lausega “Aga minul …”

■ ei oma unistusi, ootusi ja on elust tüdinenud

■ räägivad pidevalt asjadest ja nende ostmisest

■ räägivad halvustavalt teistest inimestest (sest palju parem on pista oma nina raamatusse kui teiste inimeste asjadesse)

Vali hoolega, kellele sa oma aga annad. Sa ei saa muuta inimesi enda ümber, aga sa saad muuta inimesi enda ümber. – The Minimalists

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Kaisa Lattu raamatust “Asjadest lahtilaskmise kunst”.

PILGRIMI ERAKORRALINE VEEBIBUUM! 💥

Eriline aeg loob erilised hinnad – aprillikuus leiab püsiklient PILGRIMI E-POEST väärt lugemist KUNI -80% SOODSAMALT!

Telli koju mugavalt ja kontaktivabalt: https://pilgrim.ee/raamatud.html

Asjadest lahti laskmine on väga raske, aga nendest vaba olemine nii ilus. See raamat räägib sellest, kuidas mina tarbimist näen. Sa ei pea veetma nädalaid oma kappe sorteerides. Sa ei pea müüma oma kodu ega kolima põllule telki. Sa ei pea hakkama elama nagu munk, süües oma õhtusööki püstijalu, sest sa müüsid oma köögilaua koos toolidega. Me saame kasutada minimalismi vahendi ja tööriistana. Ilma sildistamata ja ilma ennast piitsutamata, et “see pole ju piisavalt minimalistlik”. Me saame seda kasutada, et elada teadlikumalt. Me saame tarbida vähem, raisata vähem, stressata vähem. Saame teha ruumi nendele tegevustele ja inimestele, mis ja kes tähendavad meile kõige rohkem. Minimalism võib olla osa su elust, aga see ei pea defineerima su elu.


Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.