Alkeemia lugemisnurk | Anthony Robbins: nõuanded, kuidas saavutada majanduslik sõltumatus kogu eluks

Maailmakuulus finantsguru ja ülipopulaarne koolitaja Anthony Robbins selgitab oma uues raamatus "Raha valitseb mängu", millised on need muutused, mida tehes saavutad endale ja oma perele majandusliku vabaduse ja sõltumatuse kogu eluks.

Sinu raha! Sinu elu! Valitse seda

Raha on hea teener, aga halb isand. Sir Francis Bacon

Raha. Vähestel sõnadel on võime esile kutsuda nõnda äärmuslikke tundeid. Paljud meist ei soovi rahast kõneldagi! Nii nagu religioon, seks või poliitika, on ka see teema õhtusöögilauas tabuks kuulutatud ning töö juureski eelistatakse sellest mitte rääkida. Sobivas seltskonnas võime küll vestelda jõukusest, aga mitte rahast. See on liiga toores. Liiga räige. Väga isiklik ja pingetest laetud teema. Isegi kui inimestel seda on, võivad nad seda häbeneda – just nii, nagu ka selle puudumist.

Aga mida see tegelikult tähendab? Mõne inimese jaoks on raha tähtis ja oluline, kuid mitte ülim asi elus. See on vaid vahend, võimu allikas, mida kasutada teiste hüvanguks ja hea elu tagamiseks. Ent teised on haaratud sellisest rahanäljast, et see kujuneb nii nende kui lähedaste hävinguks. Paljud on selle hankimiseks lausa valmis loobuma asjadest, mis on palju enam väärt: tervisest, ajast, perekonnast, enesehinnangust ja mõnel juhul ka ausast nimest.

Kuid eelkõige on raha seotud võimuga. Me kõik oleme märganud, et rahal on võim luua ja hävitada. See võib unistusi tõeks teha ja sõdu algatada. Raha saab kinkida, ent ka relvana kasutada. See võib saada sinu vaimsuse, loovuse ja ideede väljenduseks, kuid ka täitumata lootuste, kibestumise ja viha allikaks. Seda saab kasutada valitsuste ja üksikisikute mõjutamiseks. Mõned ka abielluvad selle nimel, ja õpivad nii tundma selle tegelikku hinda.

Me kõik teame, et mingil tasandil on see kõik vaid illusioon. Tänapäeval ei seisne raha kullas ega paberis, vaid nullides ja ühtedes, mis asuvad panga arvutites. Mis see siis on? See näib võtvat mitmesuguseid vorme, olles nagu lõuend, millele kanda tähendusi ja tundeid, mis meis peituvad. Lõppude lõpuks ei jahi me ju ainult raha. Kas pole nii? Tegelikult igatseme me sellega kaasnevaid tundeid ja emotsioone, mida usume rahas peituvat: võimu, vabadust, turvatunnet, võimalust aidata kalleid inimesi ja abivajajaid, valikuvabadust, elus olemise tunnet.

Raha on kahtlemata üks viis, kuidas muuta oma unistused tegelikkuseks. Aga isegi kui raha on vaid üks viis, kuidas elule läheneda – mingi abstraktne kontseptsioon -, ei arva sa nõnda siis, kui sul pole seda piisavalt! Üks asi on kindel: sa kas kasutad seda või kasutab see sind. Sa kas saad raha isandaks või saab see isandaks sinu üle, vähemalt mingil moel.

Rahaga toimetulemine annab märku ka sellest, kuidas saad hakkama võimuga. Kas see on häda või õnnistus? Mäng või kohustus? Kui pidin otsustama, mis pealkiri raamatule panna, leidus inimesi, kes lausa solvusid mõttest, et rahaga seonduv on mäng. Kas nii tõsisele teemale võib läheneda nõnda kergemeelselt? Aga jääme reaalsuse pinnale. Parim viis oma elu muuta on õppida inimestelt, kes on juba saavutanud sinu ihaldatu, ning kopeerida nende käitumist. Tahad oma finantsasjad joonde saada? Leia mõni finantsekspert, imiteeri tema viisi rahaga ümber käia ja oledki leidnud tee võimuni.

Olen intervjueerinud mõningaid kõige jõukamaid inimesi maailmas ja võin sulle kohe kinnitada, et enamik neist näib arvavat, et raha ongi mäng. Miks muidu peaks keegi töötama 10 või 12 tundi päevas isegi veel siis, kui ta on juba teeninud miljardeid dollareid? Ei tasu arvata, et kõik mängud on sisult tühised. Mängud peegeldavad elu. Mõned mängivad võidu nimel, teised vaatavad ainult pealt. Kuidas sina mängida tahad? Kuid ma tuletan siinkohal meelde, et see on mäng, kus sina ja su pere ei saa endale lubada kaotajaks jäämist.

Luban sulle järgmist: kui edasi loed ja järgid siin toodud 7 lihtsat sammu, mis pärinevad maailma edukaimate finantsmängurite nõuannetest, siis jääb su pere selles mängus võitjaks. Ning sa võid lausa suurelt võita! Ent võitmiseks pead reeglid ära õppima ning omandama parimad strateegiad neilt, kes on selles mängus juba meistrid. Heaks uudiseks on see, et sa võid kokku hoida aastaid katsetamist ning vaid mõne minutiga ära õppida, milliseid ohte vältida ja millised otseteed viivad kestva eduni.

Finantstööstus on selle teema teadlikult väga keeruliseks ajanud, aga kui erialaterminitest läbi närida, siis on asja olemus üpris lihtne. Tänu sellele raamatule ei pea sa jääma etturiks, vaid sinust võib saada nupuliigutaja rahamängus. Usun, et sulle tuleb see üllatusena, aga siseringi info abil võid sinagi üsna hõlpsalt oma finantsseisu muuta ning nautida vabadust, mida sa väärid.

Hakkame siis pihta. Kujuta ette, milline oleks su elu siis, kui oled juba selle mängu isandaks saanud. Mis saab siis, kui raha pole enam oluline? Kuidas sa tunneksid ennast siis, kui pole enam vaja muretseda igal hommikul tööle minemise, arvete maksmise või pensionipõlve rahalise poole pärast? Kui saaksid elada nii, nagu ise soovid? Mida see tähendaks, kui tead, et sul on võimalus oma äri käima panna; et jaksad osta oma vanematele maja ja saata lapsed ülikooli või et sul on täielik vabadus maailmas ringi reisida? Kuidas sa elaksid oma elu siis, kui võid ärgata igal hommikul teadmisega, et sul jätkub piisavalt raha mitte ainult põhivajaduste katmiseks, vaid ka oma eesmärkide ja unistuste elluviimiseks?

Tõde on siiski selline, et paljud meist töötaksid edasi, kuna nii me oleme kord juba loodud. Aga me teeksime seda siis rõõmsalt ja rahulolevalt. Töö jätkuks, kuid me ei jookseks enam nagu orav rattas. Töötame siis, kui tahame, sest me ei pea seda tegema. See on rahaline vabadus. Aga kas see unistus võib ka tõeks saada? Kas keskmine inimene või, mis kõige tähtsam, kas sina suudaks selle unistuse ellu viia? Vahest tahad elada nagu kõige rikkam üks protsent või siis soovid vaid meelerahu, mis tuleneb teadmisest, et su säästudest jätkub kuni surmani – tõde on selline, et alati on võimalik leida viise, kuidas teenida raha, mida vajad. Kuidas?

Rikkuse saladus on lihtne: leia võimalus, kuidas teha teiste heaks rohkem kui keegi teine. Saa väärtuslikumaks. Tee rohkem. Anna rohkem. Ole rohkem. Teeni üha enam teiste huve. Ja nii tekib sul ka võimalus rohkem teenida – näiteks on sul parim kiirsöögikoht kogu linnas või saab sinust parim müügimees firmas või sa rajad koguni midagi sellist nagu Instagram.

Aga see raamat ei räägi üksnes väärtuse lisamisest, vaid ka sellest, kuidas liikuda oma tänase olukorra juurest selleni, mida sa tõeliselt tahad, seisnegu see siis rahalises kindlustatuses, sõltumatuses või vabaduses. See räägib elukvaliteedi parandamisest juba täna, arendades üht ülitähtsat oskust, mis paljudel inimestel puudub – raha üle valitsemise oskust. Tegelikult tunnistab lausa 77% ameeriklastest (mis on kolm neljast) rahaliste murede olemasolu, kuid vaid 40% ütleb, et neil on olemas väljaminekute- või investeerimisplaan. Ühel igast kolmest beebibuumi ajal sündinust on sääste alla 1000 dollari! Küsitlused kinnitavad, et vähem kui üks igast neljast usaldab finantssüsteemi – ja selleks ongi palju põhjusi! Aktsiate omamine on rekordiliselt madal, eriti noorte seas. Kuid tõde on selles, et sa ei teeni endale teed vabadusse. Nagu hiljem siin raamatus näed, on isegi miljoneid dollareid teeninud inimesed, nagu “Ristiisa” lavastaja Francis Ford Coppola, poksija Mike Tyson ja näitlejanna Kim Basinger, kõigest ilma jäänud, kuna nad ei rakendanud põhitõdesid, mida sa peagi tundma õpid. Nende abil saad säästa osa teenitust pere heaks, kuid mis veel tähtsam, oma teenistust mitmekordistada – sa teenid raha ka magades. Sa pead majandussüsteemis muutuma tarbijast omanikuks – sa teed seda, saades investoriks.

Õigupoolest on paljud meie seast juba niigi investorid. Vahest astusid mängu juba siis, kui vanaema ostis sulle mõned oma lemmikaktsiad, kui sa sündisid, või su tööandja lisas sind automaatselt firma 401(k) pensioniplaani või muutusid investoriks siis, kui sõber ütles, et unusta Kindle ja osta parem Amazoni aktsiaid. Aga kas sellest piisab? Kui sa seda praegu loed, siis arvan, et tead juba vastust: mitte mingil juhul! Mul pole vaja sulle öelda, et me ei ela enam sinu vanemate ja vanavanemate investeerimismaailmas. Tollal oli plaan lihtne: mine ülikooli, leia töökoht, raba seal nii, et naba paigast ära, ja siis saad ehk töökoha mõnes suuremas firmas. Seejärel tuli leida viise, kuidas endale väärtust lisada, liikuda ametiredelil ülespoole, investeerida firma aktsiatesse ning viimaks pensionile jääda. Mäletad, mida pension tähendab? Kas lubadust, et sul on kogu eluks lõppematu sissetulek?

Ent kogu see käsitlus on nüüd vananenud. Me mõlemad teame, et see maailm on kadumas. Elame üha kauem, raha aga on aina vähem. Internetiga kaasnevad uued tehnoloogiad ja see näib põlistavat süsteemi, mis justkui eraldaks meid meie rahast, aitamata meil seda kasvatada. Kui ma neid sõnu kirjutan, püsivad meie säästude intressid nulli lähedal, samas kui turg kõigub nagu kork ookeanilainetel. Kõigele lisaks seisame silmitsi finantssüsteemiga, kus on lõputult valikuid ning mis on uskumatult keerukas. Tänapäeval leidub üle 10 000 investeerimisfondi, 1400 börsil kaubeldavat fondi (ETF – exchange-traded fund) ja sadu globaalseid väärtpaberibörse, mille vahel valida. Iga päev reklaamitakse meile üha keerukamaid investeerimisinstrumente, mille lühendites on esindatud kogu tähestik: CDO, REIT, MBS, MLP, CDS, CETF… Mida põrgut?

Näiteks HFT. See on lühend terminist high-frequency trading, kõrgsagedusega kauplemine, kus 50-70% neist kümnetest miljonitest tehingutest, mis iga päev turgu ummistavad, toodavad ülikiired arvutid. Mida see sinu jaoks tähendab? See võtab vaid pool sekundit ehk umbes 500 millisekundit, et klikkida ja kinnitada e-kauplemistehing. Kuid selle lühikese aja jooksul on suured tegijad oma superarvutiga juba ostnud ja müünud tuhandeid samu aktsiaid ja seda sadu kordi, saades igast tehingust oma mikrokasumi kätte.

Michael Lewis, kes paljastas kõrgsagedusega kauplemise telgitagused oma bestselleris “Flash Boys: A Wall Street Revolt”, rääkis telesaatele “60 minutit”: “USA väärtpaberiturg, globaalse kapitalismi ikoon, on manipuleeritud… väärtpaberibörside, suurte Wall Streeti pankade ja kõrgsagedusega kauplejate poolt… Nemad näevad su soovi osta osakuid Microsoftis, nad ostavad need enne sind ja müüvad sulle kõrgema hinnaga!” Kui kiirelt need sellid tegutsevad? Üks HFT-firma kulutas veerand miljardit dollarit, et paigaldada sirgemad fiiberoptilised kaablid Chicago ja New Yorgi vahele, kujundades sõna otsese mõttes maastikku ümber vaid selleks, et kasvatada oma tehingute kiirust 1,4 millisekundi võrra! Ja isegi see pole piisavalt kiire. Mõned tehingud toimuvad mikrosekunditega – see on miljondik sekundist! Peagi võimaldab HFT-tehnoloogia seda teha nanosekunditega – see on miljardik sekundist. Samal ajal paigutavad nad kaableid ookeani põhja ning räägitakse isegi päikeseenergial töötavatest droonidest, mis võiks tegutseda mikrolainesaatjatena, ühendades New Yorgi ja Londoni börse. Kui see sind vihast keema ajab, olen ma sinuga täiesti nõus. Mis lootust sul on konkureerida lendavate robotitega, mis kauplevad valguskiirusel? Kuhu pöörduda, et leida oma tee selles kõrgtehnoloogilises ja ülimalt riskantses valikute labürindis?

Ekspert on tavaline mees, kes annab nõu kodust kaugemal. Oscar Wilde

Probleem on selles, et kui asi puudutab raha (ja investeerimist), siis on igaühel oma arvamus. Igaühel on mõni nõuanne. Igaühel on vastus. Aga ma annan väikese vihje: harva on neil öelda midagi sellist, millest sulle kasu tõuseks.

Kas oled märganud, et raha puudutavad tõekspidamised meenutavad poliitika ja religiooniga seonduvaid? Vestlused muutuvad intensiivseks ja emotsionaalseks. Eriti internetis, kus inimesed, kel puuduvad tegelikud teadmised ja oskused, asuvad suure innuga kiitma oma teooriaid ja kritiseerima kõigi teiste strateegiat, kuigi neil pole oma edukust millegagi kinnitada. Just nagu mõni antidepressante võttev psühholoog annaks sulle nõu, kuidas elada täisväärtuslikku elu. Või rasvunud inimene soovitaks, kuidas saavutada peenikest pihta ja head vormi. Minul on kombeks kõiksugu arvamusavaldajad kaheks jagada: need, kes räägivad, ja need, kes teevad.

Ma ei tea, kuidas on lugu sinuga, aga minul on kõrini saanud nende “ekspertide” kuulamisest, kes räägivad meile, mida teha, suutmata tulemusi oma elu najal tõestada. Kui arvad, et siin on veel üks investeerimisguru, kes annab hulle lubadusi, siis tulid valesse kohta. Jätan selle rahandusmaailma meelelahutajatele, kes kisavad, milline aktsia on kõige kuumem, või veenavad sind oma raha säästma, et paigutada see mõnda müütilisse investeerimisfondi. Ikka sellisesse, kus sa kasvatad nende lubaduste kohaselt oma raha kähku, 12% aastas. Nad jagavad soovitusi, millel puudub tegelikus maailmas sageli igasugune alus, ning nad ise tihtilugu ei investeerigi toodetesse, mida reklaamivad. Mõned neist on ehk siiralt veendunud, et aitavad kõiki, kuid inimesed võivad olla siirad ka oma eksimustes. Tahan, et teaksid: mina pole üks neist “positiivsetest mõtlejatest”, kes õhutab sinus väärvaateid maailma kohta. Ma usun intelligentsusesse. Asju tuleb näha nii, nagu need tegelikult on, aga mitte hullemana, kui need on – see vaade oleks vaid vabanduseks mitte midagi teha.

Vahest tunned mind telekast kui “seda naeratavat tüüpi, kel on suured hambad”, kuid ma pole siin selleks, et öelda, et sa vajad vaid enesesisendust – ma aitan sul teemadesse sügavamalt sisse minna, lahendada tõelisi probleeme ning jõuda nii elus uuele tasemele. Olen juba 38 aastat tegelenud strateegiate ja vahendite leidmisega, mille abil inimesed saaksid oma elukvaliteeti kohe muuta. Olen tõestanud nende efektiivsust, pakkudes mõõdetavaid tulemusi seal, kus teistel pole see õnnestunud. Seni olen oma raamatute, videote ja audioprogrammidega jõudnud rohkem kui 50 miljoni inimeseni 100 riigist ning esinenud isiklikult 4 miljoni ees.

Olen algusest peale teadnud, et edust jääb märke. Kõige kõrgemal tasemel edu saavutanud inimesed pole lihtsalt õnnesärgis sündinud – nad teevad midagi teistmoodi kui teised. Need inimesed mind huvitavadki – need, kellel on vaibumatu nälg õppida, kasvada ja saavutada.

Ära mõista mind valesti. Ma pole illusioonide kütkes. Ma tean küll, et maailmas pole kuigi palju inimesi, kes püsiksid heas vormis ja terved teab kui kaua aega. Enamikul meist pole ka intiimsuhetes kümnendeid kestvat armastust ja kirge ning samuti ei koge me pidevat rõõmu- ja tänutunnet. Ka selliseid inimesi on väga vähe, kes kasutavad oma ärivõimalusi maksimaalselt. Ja veel vähem on neid, kes alustavad sisuliselt tühjade taskutega, aga jõuavad rahalise sõltumatuseni. Ent mõned siiski suudavad seda! Neil vähestel on suurepärased suhted, nad on väga rõõmsad, väga jõukad ja selle kõige eest lõpmatult tänulikud. Olen tundma õppinud neid väheseid, kes on seda suutnud, vastandudes nii neile paljudele, kes sellest vaid räägivad.

Kui tahad takistusi otsida, siis alati leiab midagi, mis on pahasti. Aga nii palju asju on ka õigesti! Ma jahin inimesi, kel leidub silmapaistvaid omadusi. Otsin neid indiviide, kes lõhuvad norme ja näitavad meile kõigile, mis on tegelikult võimalik. Üritan õppida, mida need vähesed erakordsed inimesed teistmoodi teevad, ning proovin neid järele aimata. Ma teen selgeks, mis töötab, ning sõnastan selle selgemini, lihtsustan seda ning süstematiseerin viisil, millest on inimestel abi edasi jõudmisel.

Alates 2008. aasta tumedatest päevadest, mil globaalne rahandussüsteem peaaegu kokku kukkus, on mu kinnisidee aidata tavainimestel oma raha üle kontroll saada, et anda vastulöök süsteemile, mis näib sageli olevat nende vastu seatud. Nendega on juba aastaid manipuleeritud ning ka Kapitooliumi künkal vastu võetud nõndanimetatud reformid pole asju eriti parandanud. Mõnes valdkonnas on asi isegi hullemaks läinud.

Leidmaks vastuseid, intervjueerisin 50 väga mõjukat mängurit rahamaailmas. Selles raamatus pole suvalisi rääkivaid päid ning ma ei hiilga siin ka oma arvamustega. Kuulete kõike otse rahamängumeistrite suust – neilt, kes on saanud omal jõul miljardäriks, Nobeli preemia laureaadiks ja finants­hiiglaseks.

Siin on vaid mõned näited raha isandatest, kellelt sa järgnevatel lehekülgedel õpid: John C. Bogle, 85-aastane tark mees, kellel on väärtpaberiturul 64-aastane kogemus ning kes rajas Vanguard Groupi, mis on number üks investeerimisfondifirma maailmas. Ray Dalio, kes rajas maailma suurima riskimaandusfondi, millel on varasid 160 miljardi dollari väärtuses. David Swensen, üks kõigi aegade suuremaid institutsionaalseid investoreid, kes kasvatas Yale’i ülikooli toetusfondi 1 miljardilt rohkem kui 23,9 miljardi dollarini vähem kui kahe kümnendiga. Kyle Bass, kes kasvatas hüpoteeklaenude kriisi ajal 30 miljoni dollari väärtuses investeeringuid vaid kahe aastaga 2 miljardini. Carl Icahn, kes on viimase aasta, viie aasta ja kümne aasta lõikes olnud edukam nii Warren Buffetist, turust kui kõigist teistest. Mary Callahan Erdoes, keda paljud peavad kõige mõjukamaks naiseks rahandusmaailmas. Ta valitseb JPMorgani varahalduse tegevdirektorina rohkem kui 2,5 triljoni dollari üle. Ja Charles Schwab, kes juhtis revolutsiooni, millega Wall Street avati üksikinvestoritele, ning kelle kuulus firma haldab nüüd 2,38 triljoni dollari väärtuses varasid.

Autor: Anthony Robbins

Katkend pärineb kirjastuselt Pilgrim ilmunud Anthony Robbinsi raamatust “Raha – valitse mängu”.

Oma esimeses raamatus pärast kahe aastakümne pikkust vaheaega käsitleb Anthony Robbins teemat, mis huvitab väga meid kõiki: kuidas kindlustada endale ja oma perekonnale rahaline sõltumatus. “Kui investeerimisraamatutel oleks oma Pulitzeri auhind, siis see raamat võidaks kindlasti.” (Forbes.com). Tony Robbins on meie aja üks lugupeetavamaid kirjanikke ja mõtlejaid. Inimesed üle kogu maailma – olgu nad edukad või mitte, kahekümneaastased noored või pensionärid – hindavad teda selle eest, et ta annab neile inspiratsiooni ja vahendid nende elu muutmiseks. Tema raamatud, mis tegelevad dieedi ja vormisolekuga, äri ja juhtimisega, suhete ja eneseväärtustamisega, on muutnud inimeste elu sügavalt ja kestvalt. Nüüd, esimest korda, on Tony Robbins kokku kogunud hindamatu “destillaadi viimase neljakümne aasta headest ideedest, mis on seotud isikliku eelarvega.” (The New York Times). Tony Robbins, kes tugineb laiaulatuslikule uurimistööle ja intervjuudele kõige legendaarsemate tänapäeva investoritega (John Bogle, Warren Buffett, Paul Tudor Jones, Ray Dalio, Carl Icahn ja paljud teised), on rajanud seitsmeastmelise tee finantsvabaduse kindlustamiseks. Raamatus annab ta nõu, kuidas võtta kontroll oma finantsotsuste üle ning kuidas koostada säästu- ja investeerimiskava; ta purustab müüte kokkuhoiu ja investeerimise kohta ning annab “eluaegse sissetulekuplaani”. Siin on praktilised nõuanded, kuidas saavutada finantsvabadus kogu ülejäänud eluks. “Pane “Raha” nende raamatute nimekirja, mida hakkad varsti lugema … See on väga hea raamat.” (Marketwatch.com).


Seotud