Alkeemia intervjuu! Müstik Sadhguru: Metsade ekspluateerimisest maailmas peab saama ajalugu

Alkeemial avanes haruldane võimalus esitada mõned küsimused Sadhgurule, kes on India joogi, visionäär, vaimne teejuht ja poeet. Olles põhjatu elutarkusega müstik India pühameeste traditsioonist, on ta ometi väga modernne guru. Tundes end ühtviisi mugavalt nii pühamehe niudevöös kui ka tavalistes sinistes teksades, paljajalu Himaalajas matkates või BMW tsikliga kiirteel kihutades, on Sadhguru üks ebatavalisematest müstikutest, keda kohata võid.

Sadhguru esineb sageli ka suurtel ülemaailmsetel juhtimiskonverentsidel ja rahukongressidel, ta on astunud korduvalt üles Maailma Majandusfoorumil ettekannetega diplomaatiast ja majandusarengust kuni hariduse ja keskkonna teemadeni, mida ta oskab väga lihtsalt ja arusaadavalt tuua iga inimeseni. Ja keskkonna teemadele me sel korral suuresti keskendumegi.

Metsade poolest tuntud Eesti on liigse metsaraie tõttu suure osa oma rohelisest olemusest kaotanud. Metsade rahaks muutmist ei käsitleta säästvalt, kuna see ei saa tagasi kasvada nii kiiresti kui peaks. On inimrühmi, kes töötavad meie metsade kaitsmise nimel, kuid nende jaoks on olnud väljakutse näidata, et metsad pole lihtsalt puit, vaid elukeskkond ja terve ökosüsteem. Olete alustanud mitu keskkonnaprojekti sihtasutusega Isha, sealhulgas projekti Greenhands, mille käigus on muude tegevuste hulgas siiani istutatud peamiselt Lõuna-Indiasse 35 miljonit puud, mis ületab esialgse plaani 14 miljoni puu istutamise näol. Kuidas soovitaksite seda probleemi lahendada, arvestades meie riigi keskkonda, asukohta ja suurust?

Sadhguru: Metsade ekspluateerimisest maailmas peab saama ajalugu. Puidust peab saama põllumajandustoodang agrometsanduse kaudu. Agrometsanduses kasvatatakse puid tavapäraste põllusaadustega kõrvuti. See on põllumajandustootjale majanduslikult väga kasumlik ning sellel on tohutu ökoloogiline kasu pinnase elavdamise ja jõgede taaselustamise näol. See võib olla mängumuutja terves troopilises maailmas.

Oleme käivitanud suure ülemaailmse liikumise nimega “Conscious Planet” (eesti k. teadlik planeet). Sellel liikumisel on palju erinevaid aspekte, kuid üks olulisem neist on see, et on umbes 5,26 miljardit inimest, kellel on valimisõigus – nemad saavad hääletada ja valida valitsusi.

Me vaatleme planeeti kui erinevaid laiuskraadisektsioone ja tahame olla veendunud, et vähemalt 60% sellest 5,26 miljardist inimesest teab, mis nendes piirkondades ökoloogilises plaanis juhtuma peab. Kui teie riik asub selles piirkonnas, siis mis on need viis asja, mis peavad juhtuma, ja kaks asja, mida teie riigis kunagi juhtuda ei tohiks. Kui iga kodanik sellest aru saab, saab ökoloogiast tavapärane teema valimistel. Kohe kui sellest saab teema valimistel, kaasnevad ka eelarved ja valitsuse masinavärk selle saavutamiseks.

Seda liikumist nimetatakse “Teadlikuks planeediks”, sest kõige olulisem asi, mida me vajame, on teadlik inimkond, vastasel juhul pole lahendust loota.

Tänapäeva maailmas on keskkond ja ökoloogia kahjuks ainult õpikutes, koolides ja ülikoolides. Ameerika põlisrahvaste kultuur (Sadhguru käis eelmise aasta lõpus mootorrattaga ringreisil, et uurida spirituaalset Ameerikat, puutudes kokku erinevate põlisameeriklaste kultuuride ja rahvastega Põhja-Ameerikas – toim.) on aga terve tsivilisatsioon, kelle jaoks keskkond ei olnud teadus ega ka teema õpikutes, see elas nende südames. Nad eksisteerisid siin mitte kui maa ekspluateerijad, vaid kui maa ise.

Keskkonnamured peaksid elama meie südames. Sellest peab saama elav protsess. Nagu me hingame: mida ma välja hingan, seda puu sisse hingab; mida puu välja hingab, seda mina sisse hingan. Kui sa kord seda koged, siis on see sinu südames. See, kuidas sa ise elad, on samamoodi. Selle tagasi toomine ja uutele põlvkondadele sellise eluviisi tutvustamine on väga oluline, kui oleme huvitatud selle planeedi hoidmisest mingis mõistlikus vormis.

Käivitasite oma sünnipäeval, 3. septembril 2017 liikumise “Rally For Rivers”, et taaselustada India kiiresti vähenevaid jõgesid. Tänaseks on sellest kasvanud suurim ökoloogiline liikumine maailmas. Praegu seisab umbes veerand maailma elanikkonnast silmitsi veekriisiga. Milline on väljapääs ja kas see on üldse olemas?

Sadhguru: Kõik arvavad, et jõed, tiigid ja kaevud on veeallikad. Nad ei ole vee allikad, nad on vee sihtkohad. Indias ja tõenäoliselt paljudes selle laiuskraadi riikides on peamiseks veeallikaks sademed. Vaid väike protsent pärineb jääsulast. Indias kallab mussoonvihmasid 50-60 päeva aastas. Me peaksime kogu seda vett hoidma terveks 365 päevaks aastas.

Kui tahame seda vett hoida, ei tööta pikas perspektiivis kunstlikud meetodid, nagu näiteks tammid. Ainus jätkusuutlik viis on panna maha piisavalt taimestikku. Kui pinnas on viljakas taimsetest ja loomsetest jäätmetest pärinevast orgaanilisest ainest, hoiab see kinni vett, mis valgub põhjavette ja seejärel jõkke. See, kui aeglaselt see jõeni jõuab, määrab, mitu päeva aastas meil jões vett on.

Kui ma käisin ÜRO-s, küsisid mõned sealsed agentuurid minult: “Sadhguru, mis on teie arvates need kolm asja, mille eest peame hoolt kandma?” Ma ütlesin “Need kolm asja on pinnas, pinnas ja pinnas”, sest üle 80% maismaal olevast elust on esimese ühe meetri sügavusel pinnamullas.

Kui tahame, et pinnas oleks rikkalik, peab meil olema orgaanilist ainet, mis mulda läheb. Seda saab teha agrometsandusega. Indias oleme Cauvery jõe elustamiseks käivitanud ”Cauvery Calling”. Tahame katta vähemalt ühe kolmandiku sellest 83 000 ruutkilomeetri suurusest jõgikonnast puudega. Puud istutatakse põllumeeste poolt nende enda maale. See ei ole kuulutatud välja ökoloogilise liikumisena, see on kuulutatud välja majandusliku lahendusena põllumeeste jaoks. Oleme muutnud juba 69 760 põllumeest agrometsa usku ja nende sissetulek on viie kuni seitsme aasta jooksul tõusnud 300-800%.

Põhimõtteliselt on see majanduskava, millel on märkimisväärne ökoloogiline mõju. Ma jõudsin selleni, et ütlesin, et tahan läbi viia abielu majanduse ja ökoloogia vahel, sest kui need kaks ei ole koos, võidab majandus suurema pingutuseta ning ökoloogia lendab prügikasti.

Selle projekti eesmärk on näidata, et ökoloogia ja majandus ei pea olema üksteise vastu. Ökoloogia taaselustamine võib maaomanikule väga tulus olla. Seda me üritamegi saavutada.

Foto: Isha Foundation

Olete astunud üles ka suurtel ülemaailmsetel juhtimiskonverentsidel ja rahukongressidel (nt Maailma Majandusfoorumil ettekannetega nii diplomaatiast ja majandusarengust kui ka hariduse ja keskkonna teemadel). Teie ampluaa on tohutu. Mis on see miski, mis teid innustab maailma otsustajaid toetama. On see soov luua rahu? Armastust? Ühtsust?

Sadhguru: Kui inimesed jõuavad võimu ja vastutuse positsioonile, on väga oluline, et nad kogeksid endas pidevat rahu ja rõõmu. Oletame, et sa oled praegu väga rõõmsameelne, teeksid ilmselgelt inimestele ja ümbritsevale maailmale meeldivaid asju. Kui oled õnnetu, vilets ja pettunud, teed sa alati inimestele teadlikult või teadmatult ebameeldivaid asju. Maailmas pole häid ega halbu inimesi. On lihtsalt rõõmsameelsed või õnnetud inimesed.

Kui sa oled juht, mõjutab iga sinu mõte, emotsioon ja tegevus miljoneid inimesi. Kui juhid on rõõmsameelsed inimesed, teevad nad kõigile meeldivaid asju – see on loomulik tagajärg. Nii et minu töö on nad üles otsida ja anda neile töövahendid nende sisemiseks heaoluks. Kui juhtkonnas viiakse läbi selline ümberkujundamine, on sellel ülejäänud elanikkonnale oluline mõju.

Kui teatud protsent maailmast muutub tõepoolest meditatiivseks ja eriti kui juhtkond seda kogeb, toimub maailma toimimises dramaatiline muutus. Praegu on meil olemas vajalik tehnoloogia, ressursid ja võimekus kõigi põhiliste inimprobleemide lahendamiseks planeedil. Kunagi varem inimkonna ajaloos pole selline asi võimalik olnud. Ainus asi, mis puudu on, on kõikehõlmav teadlikkus. Lahendus on inimese elutaju laiendamine individuaalsusest universaalsuseni. Seda saab teha jooga.

Mis on elu mõte teie jaoks? Kas see on aja jooksul muutunud?

Sadhguru: Tähendus (ingl k meaning – toim.) on probleem, mis eksisteerib ainult inimese meeles. Kusagil mujal looduses pole tähendust. Mis on õitsva lille või lendava linnu tähendus? Mis on tõusva või loojuva päikese tähendus? Sellel pole mingit tähendust.

Kui sa küsid elu tähenduse kohta, proovid ainult järeldust teha. Järelduse tegemise hetkel aga sinu intelligentsus uinub. Mida rohkem sa järeldad, seda vähem saad kogeda. Sa saad kõike teadma, kuid sa ei koge midagi.

Su mõistus tahab küll tähendust, kuid elu sinus ei otsi tähendust. Ta vajab kogemuste üleküllust. Kui sa selle lood, siis kõik need küsimused aurustuvad, sest elu olemus on selline, et mida rohkem lähemalt ja lähemalt sa seda vaatad, seda rohkem see sind segadusse ajab. Kui sa elad siin ka miljon aastat, siis see ikka erutab sind ja saad endiselt olla kaasatud.

Toimetuse märkus: Sadhguru on joogi, müstik, visionäär ja New York Timesi enimmüüdud autor. India 50 kõige mõjukama inimese hulka nimetatud Sadhguru töö on tema transformatiivsete programmide kaudu puudutanud miljonite inimeste elu kogu maailmas. Tema lähenemisviis ei toetu ühelegi uskumuste süsteemile, kuid pakub võimsaid ja tõestatud meetodeid enese-transformatsiooniks. Sadhguru juhtiv programm kannab nimetust “Inner Engineering Online”.

Lisateabe saamiseks külastage palun: https://ishaeu.org/IEO-Alkeemia

Kõikide päringute korral saatke palun e-kiri: communications.eu@ishafoundation.org

Koduleht: isha.sadhguru.org

Küsitles ja tõlkis Anneli Joonas

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.