Ajurveeda praktik Mirjam Hakkaja: kastoorõlist saab abi nii hõredate juuste, kõhuvalude kui ka nahaprobleemide korral

Kastoorõli või teisiti öeldes riitsinusõli saadakse kastoorubade (Ricinus communis) pressimisel õliks ja see on üks enam kasutatavaid traditsioonilisi ravimeid ajurveedas. Ajurveeda praktik ja psühholoog Mirjam Hakkaja tutvustab, millised ravitoimed on sellel imelisel õli ning milleks ja kuidas teha kastoorõli kompresse.

Milleks võib kastoorõlist sügisel abi olla?

Sellel suvel meie armsal Eestimaal ringi sõites märkan ma sellel aastal vaatepilti, mis mulle tavapäraselt on jäänud silma lõunamaades. Koduhoov on erakordselt kollane, puulehed varaselt kuivetanud ja murugi on kasvanud vaevaliselt. Suve lõpuks on kõik loodus ära kõrbenud. Isegi muruplatsid keset linna, mida ometi on kastetud.

Päike on olnud erakordselt kuivatav. Sama lugu, mis mu koduse muruplatsiga, juhtus suve lõpks ka minu juustega. Juuksed muutusid kuivaks, elutuks, juukseotsad kuivusest hargnenud, värv maha kulunud. Kuidas anda juustele tagasi nende elujõud, on küllap paljude naiste küsimus sügisel. Mina võtan sellisel puhul appi kastoorõli.

Kastoorõli maskid teevad juustele lausa imet! Kannan kastoorõli paksult juustele, -otstele ja peanahale, mähin pea ümber toidukile ja jätan maski pähe paariks kolmeks tunniks või rohkemakski. Veel parem on kastoorõli maski ööseks pähe jätta, kellele see ei tundu liiga ebamugav.

Kastoorõli on hästi paks ja tihke ning mahapesemiseks tuleks juuksed tiheda kammiga läbi kammida ning šampoonitada paar-kolm korda. Juba pärast esimest korda on juuksed oluliselt siledamad ja läikivamad. Peale mitmeid pea õliprotseduure olen ma märganud, et minu muidu hallinevas peas on uued noored juuksed taas minu loomulikku värvi. Olen lugenud, et pea õlitamine aitab juuste hallinemise vastu ja olen seda siiani pidanud ulmevaldkonda kuuluvaks, kuid nüüd pean selles osas ümber mõtlema…see võib olla täitsa tõsi.

Sügisel, kui lapsed jälle koolis käivad, levivad laste juustest ebamugavad kutsumata külalised – täid. Kastoorõli juuksemaskiga olen saand lahti täidest laste peas ilma keemiat kasutamata. Et parasiitidest lahti saada, tuleb peanahk ja juuksed paksult kastoorõliga kokku määrida, toidukile ümber pea tõmmata ja maski peas hoida vähemalt kolm tundi, protseduuri korrata kolmel järjestikusel päeval ja nii õlised kui ka hiljem puhtaks pestud juuksed täikammiga korralikult läbi kammida. Ilusad, terved ja läikivad juuksed saab pealekauba.

Kastoorõli suurendab karvakasvu. Juba lapsepõlvest mäletan ilunõuandeid, et kastoorõli tihendab ja pikendab ripsmeid ja kulme. Meestele, kes on murelikud oma paljaneva pea pärast, on soovitav samuti probleemseid kohti kastoorõliga igapäevaselt määrida. Kastoorõlist võib abi olla ka sissekasvanud karva korral – hõõru probleemset kohta kastoorõliga õhtul enne magamaminemist ja hommikuks võib olla probleem lahenenud.

Tuntud on ka kastoorõli seenevastane toime. Jalaseene raviks määri jalg kastoorõliga kokku ja jäta ööseks mähisesse. Soolatüügaste raviks pane kastoorõli iga päev soolatüükale ja mõne nädalaga peaks see vaikselt kaduma hakkama.

Ajalooliselt on kastoorõli kasutatud nii sees- kui välispidiselt. Ajurveeda näidustustest on traditsiooniliselt ära toodud kõhukinnisus, sisemise kuivus, epilepsia, halvatus, issias, närvide probleemid, kasvajad, kanalite ummistused, erinevad nahaprobleemid, närvi- ja lihasvalud, reumatoid artriit, kasvajad. Väikestes kogustes on kastoorõli kasutatud isegi viljatuse raviks. Ise olen kastoorõli korduvalt sisse võtnud ingveritee sees ajurveeda puhastuse panchakarma purgatiivse osana. Kastoorõli kutsub esile pehme kõhulahtisuse puhastades jämesoolt. Ajurveeda järgi on see ainuke õli, mis väljutab organismist tõhusalt mürkaineid.

Naiste tervise edendajana on kastoorõli tõeline kangelane ja toetab alakeha verevarustust. Kastoorõli kompresse on lihtne valmistada ja kasutada ning neist on abi endometrioosi, polütsüstiliste munasarjade, müoomide, tsüstide puhul, menstruatsiooni- ja alaselja- ja liigesevalude korral. Kastoorõli imendub soojendusega sügavamatesse kudedesse ja on väga lõdvestava toimega ning tervendab tõhusalt õõnsaid organeid nagu emakas, munajuhad, lümfiteed, soolestik, sapipõis ja veresooned. Raseduse, menstruatsiooni ja palaviku korral ajal pole vaja aga kastoorõlikompressi kasutada.

Kasuta kastoorõli kompressi alaseljal, õlal pingepeavalude puhul ja puusal, kaelal või suurtel liigestel kroonilise valu korral; kõhul, kui sul on krooniline kõhukinnisus või ärritunud soole sündroom; paremal küljel, maksa kohal maksaprobleemide korral ja sapipõie kohal, kui sul on sapikivid; lümfiteede puhastamiseks; valuliku menstruatsiooni ja günekoloogiliste probleemide puhul nagu endometrioos, polütsüstilised munasarjad, müoomid ja tsüstid.

Kui tihti kastada kastoorõli kompressi? Kroonilise valu, lümfiteede puhastamise või menstruaalhäirete korral tee endale kompressi kolm korda nädalas poolteist tundi, vähemalt kuue nädala jooksul. Seedimise toetamiseks või maksa, neerude või jämesoole puhastamiseks kaks korda nädalas poolteist tundi, kahe-kolme nädala jooksul.

Kuidas teha kastoorõli kompressi? Valmista ette sobiv tükk pehmet riiet. Selleks sobib flanell, mitmekordne marli või väike käterätt. Pane riidetükile kolm supilusikatäit soojendatud kastoorõli. Seejärel aseta kastoorõliga riidetükk probleemsele kohale ja kata kilega. Pane peale veel üks käterätt ning soojaveekott. Leia endale kompressi ajaks meeldiv meditatiivne tegevus – lugemine, kudumine või teleka vaatamine ning naudi aja mahavõtmise luksust tänulikkuses.

Veelkord, kastoorõli on väga kleepuv, võta kasutusele abinõud, et sa oma diivanit kogemata ära ei määri. Mõnusat kastoorõliga möllamist! Kastoorõli või riitsinusõli on saadaval apteekides.

Loo autor Mirjam Hakkaja on ajurveeda praktik ja psühholoog. Ajurveedani on Mirjamit juhatanud enda ja pereliikmete terviseteemad. Mirjamil on neli last, kellest vanim on tänaseks iseseisev. Ajurveeda lihtsad praktikad on andnud terviseprobleemidele lahenduse, õpetanud elama hetkes ja nautima elu kogu selle mitmekesisuses. Ajurveedat ja taimeravi on Mirjam õppinud Šveitsis ja praktiseerinud Indias. Varasemalt on ta lõpetanud Tartu Ülikooli filoloogi- ja psühholoogina ning läbinud EMBA programmi EBS-is. Viimastel aastatel on Mirjam pühendunud tervisenõustamisele, kus kliendi kehalistele ja psühholoogilistele probleemidele leitakse lahendused läbi väikeste muudatuste kliendi elustiilis ja toitumises. Mirjam kasutan oma praktikas ka taimeravi, massaaži, hingamisharjutusi, meditatsiooni ja joogat.

 

Seotud