Ajurveeda praktik Mirjam Hakkaja: ajurveeda ja homöopaatia, millal mida kasutada?

Homöopaatilised terakesed tegid oma tööd suurepäraselt, võtsid ära pea- ja kõhuvalu, ärevuse ja muudki. Saime nende abil lahti isegi kutsika merehaigusest ja hirmust autosõidu ees. Tundus uskumatu ja imeline, kuid ühel hetkel sain aru, et homöopaatia on efektiivne väikelastel ja vähem täiskasvanute puhul. Miks?

Minu teadlik kokkupuude täiend- ja alternatiivmeditsiiniga, rahvusvaheliselt tuntud lühendi all CAM, sai alguse siis, kui mu lapsed olid väikesed. Minuni jõudsid kuuldused imelistest ja salapärastest tervendavatest terakestest. Tol ajal raskesti kättesaadavad homöopaatilised terakesed tulid meie pere ellu ja muud kodused ravivõtted jäid tagaplaanile. Reisil käies otsisin alati üles loodusraviapteegi ja täiendasin oma terakeste varu. Terad tegid oma tööd suurepäraselt, võtsid ära pea- ja kõhuvalu, ärevuse ja muudki. Saime nende abil lahti isegi kutsika merehaigusest ja hirmust autosõidu ees. Tundus uskumatu ja imeline.

Siis juhtus minuga see, mida küllap kogevad paljud emad, kui perre saabub beebi või lausa mitu järjest. Mul tekkisid erinevad veidrad tervisehädad. Võtsin terakesi, aga sellist imelist mõju nagu lastel ma enda peal ei kogenud. Samuti ei mõjunud need mu mehele. Tundus, et täiskasvanute puhul ei ole terakesed nii tõhusad. Otsisin oma terviseteemadele loomulikku, looduslikku ja mõistuspärast leevendust ning jõudsin ajurveedani. Ajurveeda mõjul hakkasid mu probleemid tasapisi lahenema ja ärevus tervise pärast taanduma. Minu jaoks sai selgeks, kuidas erinevad CAM-i ravipõhimõtted toimivad. Muu hulgas see, miks homöopaatia on efektiivne väikelastel ja vähem täiskasvanute puhul.

Ajurveeda ja homöopaatia mõjuvad erinevate kanalite kaudu

Täna küsitakse minu kui ajurveeda praktiku käest tihti, kas ajurveedat ja homöopaatiat tohib koos kasutada. Võtangi selles artiklis teema natuke laiemalt vaatluse alla.

Homöopaatilised ravimid saadakse taimsete, loomsete ja mineraalsete ainete potentseerimise teel. Selliselt saadud ülimalt lahjendatud ained mõjuvad ajurveeda järgi peenenergeetilisel tasandil läbi praanakanalite ja eeterkeha (pranamayakosha) ning meelekanalite ja mentaalkeha (manomayakosha). Ajurveeda kõige olulisem “teraapia” on loomulik toitumine ja loomulik elurütm ning seejärel taimeravi. Ajurveeda toitumine ja taimed toimivad läbi materiaalse keha (annamayakosha), seedesüsteemi ja seedimistule, mõjutades seega otseselt füüsilist organismi. Seega mõjuvad ajurveeda ja homöopaatia erinevate kanalite kaudu.

Homöopaatilised ravimid on efektiivsed, kui haiguse või ebakõla põhjus asub meeles või mentaalkehas. Füüsilist laadi probleemide korral, mille põhjus on seedimata toidujääkide ladestumine seedetraktis ja sellest tingitud immuunsuse üldine langus, aitab hästi ajurveeda. Enamasti aga ongi haiguste põhjused just seedimises.

Beebide ja väikelaste seedetrakt on “uus ja puhas”. Nad on tundlikud neid ümbritsevale energiaväljale ja vastuvõtlikud homöopaatilistele terakestele. Täiskasvanud inimese seedesüsteemis ladestuvad elu jooksul seedimata toidujäägid – mürgid ja immuunsüsteem nõrgeneb ebasobivate harjumuste ja intensiivse meele-elu tulemusena. Probleemid levivad seedetraktist väljapoole ja organismi nõrgad kohad saavad kahjustatud. Tunda annavad erinevate haiguste sümptomid, mis materialiseeruvad füüsilises organismis. Inertset ja kõva mateeriat – materiaalset keha – on väga raske mõjutada energeetiliselt. See pole võimatu, kuid võtab väga kaua aega. Sellisel juhul tuleb kasutada füüsilisi kanaleid, mõjutada organismi läbi seedesüsteemi ning kaasata kehalisi teraapiaid nagu massaaž, kompress, nõelravi vms.

Ajurveeda vähendab vajadust tableti järele

Loomulik toitumine ajurveeda järgi on keemiavaba kohalik hooajaline värskelt valmistatud enamasti soe toit. Loomulik elurütm tähendab kindlaid söögiaegu, igapäevast kõhu läbikäimist enne hommikusööki, mõõdukat liikumist ning ööund hiljemalt kell kümme. Lisaks toitumisele, elurütmile ja taimedele on ajurveedas kasutusel väga tõhusad peenenergeetiliselt mõjuvad ning hangunud mõtte- ja käitumismustreid pehmendavad teraapiad nagu näiteks massaaž, jooga, mantra ja meditatsioon. Lisaks neile ka metoodika, mida tänapäeval tunneme homöopaatiana. “Sarnane ravib sarnast” põhimõtet tuntakse aastatuhandeid ning potentseerimise teel saadud ravimeid käsitletakse ajurveedas osana ainetega tervendamise õpetusest.

Ajurveeda aitab inimestel võtta aktiivset rolli oma tervisekäitumise kujundamises ja vähendab vajadust tableti või terakese järgi. Kui ma esimese lapsega 27 aastat tagasi võtsin pea- või muu valu korral paratsetamooli ja andsin seda ka lapsele, siis teine ja kolmas laps said leevendust belladonna terakestest. Neljanda lapsega, kes praegu on kümneaastane, pole vaja olnud muud kui pai ja kalli.

Meie pere igapäevane ja kõige kindlam haiguste ennetamise praktika on toidukorrad kindlatel kellaaegadel, täisväärtuslik soe toit kolm korda päevas ja korralik ööuni, mis algab hiljemalt kell kümme nii lastel kui täiskasvanutel. Heast tervisest annab märku see, kui kõht käib läbi iga päev enne hommikusööki ja potti kukub küpse banaani konsistentsiga väljaheide. Loomulikult esineb ka kõrvalekaldeid, kuid nendega tuleb keha toime, kui rutiin on üldiselt paigas.

Lapse tervise edu pant on rahulolev ema

Nii ajuveedas kui homöopaatias on kesksel kohal elujõu mõiste. Ajurveedas nimetatakse seda praanaks. Elujõud on seotud immuunsusega. Väikelaste emade immuunsus langeb seetõttu, et nad annavad raseduse, sünnitamise ja imetamisega osa oma elujõudu lastele. Igal emal on erinev elujõuvaru ja kui karikas hakkab piltlikult öeldes tühjaks saama, muutub meel ebastabiilseks, kaob rahulolu ja tunda annavad erinevad tervisehädad.

Kuni seitsmeaastased lapsed on ema infoväljas. Ema ülitundlikkus, meeleoluhäired või tervisehädad toovad kaasa selle, et ka lapsed muutuvad rahutuks ja haiglaseks. Ema ja lapse tervise seisukohalt on kõige olulisem rahulolev ja rahulik ema. Väga tähtis on tugisüsteemi olemasolu, mis võimaldaks emal kohe pärast sünnitust puhata, taastuda ja korralikult süüa muretsemata olmemurede pärast. Öeldakse, et lapse kasvatamiseks läheb vaja tervet küla. Ajurveeda järgi on hea värskele emale ja lapsele esimesed 40 päeva peale sünnitust teha iga päev sooja õliga õrna massaaži, et aidata neil uue olukorraga kohaneda, immuunsust tugevdada ja ema elujõudu taastada. Lisaks stabiliseerivad massaaž ja soe õli meelt ja rahustavad närvisüsteemi, aidates vältida sünnitusjärgset depressiooni. 40 päeva massaaži võib küll täna tunduda utoopilisena, kuid alustada võiks mõnest korrastki.

Igaühele sobivat imepilli ei ole olemas

On hea, et mõttemuster on muutumas ja haigussümptomitele leevendust otsides ei haarata enam esimese asjana antibiootikumide või valuvaigisti järele, vaid otsitakse abi terakestest või toidulisanditest. Üldjuhul ei ole neil kõrvalmõjusid või on need väga väikesed. Endiseks on jäänud siiski see, et haaratakse millegi järele väljastpoolt. Meel tegutseb suunaga väljapoole, et vaigistada sümptomeid, vaagimata probleemide sügavamaid põjuseid. Esmajärjekorras võiks jääda rahulikuks, suunata meel sissepoole ning vaadata üle elukorraldus. Kas kõht on korras ja elurütm korrapärane? Või on elu muutunud liiga kiirustavaks, kasvanud on väline surve ja stress ning meelerahu ja und on jäänud vähemaks? Kas on palju reisimist vms?

Inimesed on ikka tahtnud uskuda imeravimitesse, mis kõik hädad käega pühib. Pole vist vaja öeldagi, et igaühele sobivat imepilli ei ole olemas. Rohi võib küll leevendada sümptomeid, kuid ei võta ära terviseprobleemide põhjuseid, mis enamikel juhtudel peituvad ebakohastes harjumustes ja mõttemustrites, aja ja sisemise rahu puuduses. Lastehaiguste puhul saab ajurveeda järgi abi vanaemade kodustest ravivõtetest, nagu aurud, kompressid, vannid jne. Need nõuavad aega, järjekindlust ja tähelepanu. Sinna, kuhu suunad tähelepanu, läheb elujõud ehk praana ja armastus. Ja armastus parandab kõik haavad. Harakale haigus, varesele valu, mustale linnule muu tõbi …

Kodune turvatunne läheb kaasa lasteaeda, kooli ja tööle

Minu jaoks on ajurveeda aidanud seletada ja demüstifitseerida omal ajal imemeetodina tundunud homöopaatia ning aru saada, kuidas toimib täiend- ja alternatiivmeditsiin. Vastuseks küsimusele, kas ajurveedat ja homöopaatiat võib koos kasutada, on vastus “jah”. Homöopaatilisi ravimeid on lihtne kasutada ja need on üldiselt tõhusad ning ohutud lastele, kuid kindlasti tuleks üle vaadata ka toitumine ja elurütm ning leida laste jaoks aega.

Ajurveeda on suunatud väikestele pikaajalistele muutustele inimese käitumises ja meeles ning aitab kujundada armastuse tunnet suurendavaid harjumusi. Ühise rahuliku elutempoga luuakse peresiseselt suuremat rahulolu. Koos vanematega söögilaua ääres istudes kogevad lapsed turvatunnet. Nad võtavad sisemise rahutunde kaasa lasteaeda või kooli ja lapsevanemad tööle ning loovad nii suuremat harmooniat kogukondades väljaspool kodu. Jäädes ise igas olukorras rahulikuks ja aeglustades elutempot, anname tänapäevases liiga rahutus maailmas oma panuse rahu suurendamisse üldiselt.

Autor: Mirjam Hakkaja, psühholoog ja ajurveeda praktik

“Ajurveedani on mind juhatanud enda ja pereliikmete terviseprobleemid. Meie peres on neli last, kellest vanim on tänaseks iseseisev. Ajurveeda lihtsad praktikad on andnud terviseprobleemidele lahenduse, õpetanud elama hetkes ja nautima elu kogu selle mitmekesisuses. Ajurveedat ja taimeravi olen õppinud Šveitsis ja praktiseerinud Indias. Viimastel aastatel olen pühendunud tervisenõustamisele, kus kliendi kehalistele ja psühholoogilistele probleemidele leiame lahenduse läbi väikeste muudatuste kliendi elustiilis ja toitumises. Kasutan oma praktikas ka taimeravi, massaaži, hingamisharjutusi, mantraid, meditatsiooni ja joogat.”

Vaata lisaks: Ajurveeda.ee

Seotud