Aita mõmmikuid! Tallinna Loomaaia polaarium: jääkarude uus kodu on jätkuvalt murekoht

Tallinna loomaaia jääkarude elutingimuste parandamiseks algatatud projekt “Jääkaru uus kodu” viib läbi kampaaniat, mille eesmärgiks on aidata loomaaial leida raha, rajamaks uut, umbes 4 miljonit eurot maksvat polaariumi. Nii korraldatakse koostöös kunstirestoraniga Art Priori kolmapäeval, 18. novembril õhtusöök jääkarude toetuseks, mille eesmärgiks on probleemi tõsidus uuesti päevakorda tõsta.

Praegu on projekti kaudu kogutud umbes 100 000 eurot ning koostatud on eelprojekt ja valminud on makett. Tallinna Loomaaia direktori Mati Kaalu sõnul alustatakse polaariumi ehitamisega niipea kui rahastuse probleem on lahendatud ja siis kulub tema hinnangul tänapäevaseid võimalusi arvestades umbes 12 kuud hetkeni, kui arktilised asukad uude elupaika kolivad. Rahastamine on paraku lahtine, Euroopa Liidu fondidest poole ei ole leitud seda õiget meedet, mis vastaks antud projekti kriteeriumitele ning algus on tehtud annetustega.

Ehkki prioriteet on jääkarudel, rajatakse polaarium kõigi põhjamaiste liikide tarvis ja päris kaugemas perspektiivis saavad sinna kodu ka antarktilise päritoluga loomad. Ehitus peaks lahti minema loomaaia põhjavärava juures, kohas, kus praegu kalpsavad miilud ehk Davidi hirved.
Mati Kaal räägib, et kui 33 aasta eest kolis loomaaed praegusesse asukohta, oli plaanis sõjaväelaod lammutada ja paik loomade tarvis korrastada ning praeguseks on kõige kehvematesse tingimustesse jäänudki jääkarud ja amuuri tiigrid. Rahvusvahelised loomakaitseorganisatsioonid hoiavad loomaaedadel silma peal ja kui asukatele ei suudeta normaalseid tingimusi tagada, siis on oht neist ilma jääda, nagu juhtuski Riia loomaaia elevantidega.
Direktori sõnul pole probleem selles, et jääkarudel on aed ümber, vaid tegevuses puudumises. “Looduses läheb neil kogu aeg selle peale, et toitu leida. Meil siin on toit olemas, meelelahutuseks näevad nad külastajaid, aga neile on vaja rohkem tegevust,” selgitab Mati Kaal. “Polaarium ei tähenda mitte ainult avaramaid ruume, vaid ka seda, et seal saavad nad elada oma elu, sealhulgas ka ujuda, sest jääkarud veedavadki suure osa oma elust ujudes. Uus ekspositsioon võimaldaks neile seda.”

Mõmmikutele on uut kodu vaja

Hetkel on Tallinna loomaaias isakaru Nord, emane Friida ja imearmas kaheaastane karutüdruk Nora, kes on juba ema kasvu. Jääkarud on evolutsioonis lihatoidulistest üks nooremaid liike.
Mati Kaal selgitab, et loomaaed loetakse rahvusvaheliselt aktsepteeritavaks, kui ta täidab nelja funktsiooni: need on loodushariduslik, teaduslik, ohus olevate liikide päästmine kunstlikes tingimustes elava asurkonna kaudu ja võimalus linnalikus keskkonnas puhata.
Kultuuriasutuslikus aspektis on Tallinna loomaaed naabrite seas kõige külastatavam: aasta lõpuks eeldatakse külastajate arvuks üle 370 000. Uue polaariumi rajamine oleks samm, mis tõstaks Tallinna Loomaaia mainet ja positsiooni, kuid ennekõike muudaks see suurte valgete mõmmikute elu looduslähedasemaks ja annaks võimaluse jälgida platvormidelt neid kauneid loomi neile omases keskkonnas.

Projekt “Jääkaru uus kodu” sai alguse septembris 2012. aastal eraisikute initsiatiivil ning läbi viidi mitmeid üritusi, meediakajastusi ja kampaaniaid. Annetusrahadega õnnestus koostada eelprojekt, kus abiks olid Innopolise arhitektid. Tänaseks päevaks on projekti algatajatel valminud polaariumist ka makett, mida tutvustati ka sellel suvel Kaubandustööstuskoja üritusel. Korduvalt on pöördutud abi saamiseks ka Euroopa Liidu fondide poole, kuid paraku ei ole leitud seda õiget meedet, mis vastaks antud projekti kriteeriumitele.

“Tänaseks oleme heade inimeste abiga kokku korjanud üle 100 000 euro, aga jääkarude polaariumi ehituseks läheb vaja hinnanguliselt 4 miljonit eurot,” räägib projekti eestvedaja Veronika Padar. “Tallinna Loomaaias on käinud erinevad loomakaitse organisatsioonid, kes on andnud oma arvamuse, et kui midagi ei muutu, viiakse meie karud siit lihtsalt minema. Riia Loomaaiast viidigi nii minema elevant, kaelkirjak.” Loodame, et isakaru Nord, emane Friida ja imearmas pojake Nora ei pea Tallinna Loomaaiast ära kolima.

Vaata pilte jääkarude uuest planeeritavast kodust SIIT ja loe lähemalt projekti kohta.

Toeta jääkarude kodu Tallinna Loomaaia Sõprade Seltsi kodulehel ja helista annetustelefonidel:
900 9007 annetad 5 eurot
900 9008 annetad 10 eurot
900 9009 annetad 20 eurot

Seotud