Seedeensüümid aitavad lõhustada toidu vajalikeks toitaineteks, mis omakorda aitavad kaasa rakkude ja kudede moodustumisele. Tinglikult võib ainevahetuse jaotada katabolismiks ja anabolismiks (lõhustamis- ja sünteesimisprotsessiks). See tähendab, et toit lagundatakse seedimise käigus molekulideks, millest saab hakata uuesti üles ehitama vajalikke ühendeid või anda organismile vajalikku energiat.
Ainevahetus täidab organismis toitainete lõhustamise, seedimise, imendumise ja kasutamise (toodetakse energiat ja ehitatakse rakke) ning jääkainete ja kehavõõraste ühendite väljutamise ülesannet. “Põhiainevahetuses kasutab keha energiat ainuüksi selleks, et meie organism elus püsiks – toimiks hingamine, südametöö, rakkude uuendamine, vere liikumine, refleksid, mõtlemine, temperatuuri reguleerimine ja lihaste töö,” selgitas Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse liige ja funktsionaalse toitumise nõustaja Riinu Rätsep.
Ainevahetuse ülesanded ja kiirus
Ainevahetuse põhilised ülesanded on:
- Toitainete lõhustamine
- Seedimine
- Vajaliku ehitusmaterjali tootmine
- Energia tootmine
- Jääkainete väljutamine organismist
Ainevahetuse põhiprotsessid toimivad kõigil inimestel ühtemoodi, kuid erineda võib ensüümide aktiivsus. Seetõttu ongi mõnel metabolism veidi kiirem, teisel jälle aeglasem. See on täiesti normaalne ja loomulik.
Erinevusi ainevahetuse n-ö töökiiruses põhjustab ka lihasmass. Treenitud inimene põletab tõenäoliselt ka istudes rohkem kaloreid kui väiksema lihasmassi ja suurema rasvaprotsendiga inimene. Samas kui toitumine on paigast ära, siis puuduvad ensüümidel neid ergutavad vitamiinid ja mineraalained.
Lisaks trennitegijatele võivad parema ainevahetusega hoobelda ka mehed, kes on üldiselt naistest füüsiliselt tugevamad. Kuna ainuüksi nende organismi funktsioneerimiseks kulub rohkem energiat, siis on ka metabolism neil tavaliselt naiste omast kiirem. Lisaks kulutavad mehed ka puhkeolekus rohkem kaloreid.
Korras metabolism tähendab head seedimist ja tugevat immuunsüsteemi
Hästi valitud söök, sellele järgnev seedimine on korras, enesetunne hea, nahk klaar, energiat on piisavalt ning tervisemured ei kimbuta.
Aeglane ainevahetus pole kaalutõusu vabandus
Liiga suureks paisunud kehakaalus süüdistatakse sageli aeglast ainevahetust, kuid nii lihtne see siiski pole. Halvasti valitud toit, vähene uni, tugev stress ja liigne töökoormus annavad kaalutõusule paraja tõuke. Kui ennast ka piisavalt ei liigutata, ongi ülekaal kiire tulema.
“Ainevahetust ei saa tuua vabanduseks, et seetõttu on kehakaal suur,” on Riinu Rätsep resoluutne. “Ainevahetust mõjutab ebapiisav toiduvalik – kui selles tehakse muudatus, siis toetatakse ka ainevahetuse normaliseerumist. Ülekaalus võivad olla ka inimesed, kellel on normaalne ainevahetus. Normaalseks peetakse, kui soole tühjenemine toimub vähemalt üks kord päevas ilma pingutusteta ehk ka väljaheite konsistents on pehme. Ideaalne on soole tühjendamine nii mitu korda, kui mitu põhitoidukorda on meil päevas ehk hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök,” selgitas ta.
Üldiselt mõjutab ülekaalu tekkimist üldine elustiil. Pidev istumine näiteks kulutab vähem kaloreid ja aitab energiat kergemini talletada. Kasutamata jäänud energiavarud talletatakse organismis, mis viib omakorda suurema kehakaaluni. Kehaline koormus aitab hoogu anda ainevahetusele ning seega ka kahjutuks teha ja eemaldada organismile mittesobivaid toitaineid. See stimuleerib sooli ning ka kõht hakkab paremini läbi käima. Samamoodi tuleb tähelepanu pöörata ka toiduvalikule.
Loe artiklit edasi Seedimine korda: ensüümid tagavad toitainete imendumise
Kehamärgid – mida võib neist välja lugeda oma tervise kohta?
Kõrvetised on välditavad õigete toiduvalikutega
Loodus on meie ema. Me haigestume, sest elame temast äralõigatuina