Selitatud või (ka ghee või ghii)
Selitatud või sisaldab tavalise võiga võrreldes kõrgemas kontsentratsioonis rasvlahustuvaid vitamiine (D- ja K2-vitamiin) ning lühikese ja keskmise ahelaga rasvhappeid. Selle tõttu aitab selle tarbimine lukustada vajalikke mineraale luukoesse ning selle läbi tugevdada luid ja hambaid. Või peaks pärinema mahedalt kasvanud ja toitunud lehmadelt või kitsedelt, kes toituvad värskest rohelisest heinast.
Rosinad
Tavaliselt eeldatakse, et magusad ja kleepuvad toiduained põhjustavad kaariest, kuid see ei kehti rosinate kohta. Rosinad on loomulikult magusad, kuid ei sisalda sukroosi ehk tavalist lauasuhkrut. Rosinates sisalduvad fütotoitained aitavad hävitada hambaauke ja igemeprobleeme põhjustavaid baktereid.
Tursamaksaõli
See sisaldab palju omega-3 rasvhappeid ning A- ja D-vitamiini – aineid, mida tänapäevases toitumises tihti napib. Samuti sisaldab see sarnaselt selitatud võiga luude ja vere kvaliteeti parandavat K-vitamiini. Paljud uuringud on näidanud, et pika ahelaga omega-3 rasvhapped parandavad ajutööd, mälu, stressireaktsiooni, immuunsüsteemi, allergiaid, astmat, õppimisvõimet ning käitumuslikke häireid nagu bipolaarne sündroom ja maniakaal-depressiivsus.
Tee
Rohelises ja mustas tees leiduvad polüfenoolid takistavad hamba- ja igemeprobleeme põhjustavate bakterite paljunemist. Illinoisi ülikooli teadlased leidsid, et inimestel, kes loputasid suud sageli musta teega, tekkis hammastele vähem kattu kui neil, kes loputasid veega. Teadlaste sõnul vähendab tee bakterite võimet omavahel kokku kleepuda.
Kookosõli
Inimese kehas muudetakse kookosõlis leiduv loorberhape monoglütseriidiks nimega monolauriin, mida leidub hulgaliselt ka rinnapiimas. Sellel on viiruste, bakterite ja ainuraksete vastane toime. Loorberhape on võimas viiruste ja bakterite vastane aine ning kookosõli on aine, mis sisaldab seda enam kui ükski teine toiduaine maailmas. Selle tõttu aitab see ka suus elutsevate bakterite vastu.
Kõvad köögi- ja puuviljad
Õunu, porgandeid, kurke ja teisi köögivilju tuleb söömisel hoolikalt närida, kuid see on ainult kasulik. Närimine aitab eemaldada hambakattu ning puhastada suuõõnt. See aitab eemaldada hammastelt ka baktereid.
Kaltsiumi- ja fosforirikkad toidud
Suure kaltsiumisisaldusega pastöriseerimata juust, mandlid ja rohelised lehtköögiviljad ning fosforirikkad munad ja vabalt kasvanud kalad aitavad hoida hambaid tugevate ja tervetena. Happelised toidud võivad põhjustada hambaemailis imeväikeseid kahjustusi ning kaltsium ja fosfaadid aitavad neid kahjustusi parandada, ladustades sinna uusi mineraale asemele.
Jõhvikad
Jõhvikad sisaldavad sarnaselt teele polüfenoole, mis ennetavad katu kinnitumist hammastele ning vähendavad hambaaukude teket. Kuna jõhvikad on nii hapud, siis lisatakse neile sageli suhkrut, mis vähendab kasulikku mõju hammastele. Söö tooreid magustamata jõhvikaid või sega neid smuuti hulka.
Allikas: www.telegram.ee