8 põhjust, miks õrn distsipliin töötab ülitundliku lapse puhul kõige paremini

Lapse distsiplineerimisel on iga vanema eesmärk muuta edaspidist käitumist. Eesmärk on tagada, et laps mäletaks järgmisel korral õppetundi, ja et nad käituksid sarnases olukorras erinevalt. Keegi ei võida, kui õppetundi varjutab karistuse karmus või hooldaja reaktsioon – ja see võib ülitundliku lapse puhul hõlpsasti juhtuda.

“Ava suu, et saaksin su hambaid korralikult puhastada,” ütlen oma pojale.
“MA OLEN!” mu nelja-aastane hüüab mulle vastu.

See on arutelu lõpp, mis näib olevat enamustel hommikutel, kui olen ärritunud ja kiirustan oma kolme poega end kooliks valmis seadma.

“Ära karju mu peale,” nähvan ja mu poeg satub südant lõhestvatesse pisaratesse. Palun kiirelt andeks. Tean nüüdseks oma tundliku pojaga mitte häält tõsta; tean nüüd mitte äkitselt oma tooni muuta – kuid olen inimene ja mõnikord saab hommikune kiirustamine minust võitu.

Tunnen end kehvasti ja luban olla tähelepanelikum oma tooni, helitugevuse ja hääle suhtes.

Kellelegi ei meeldi tõstetud hääl.
Karm toon ei meeldi kellelegi.
Kellelegi ei meeldi, kui teda ära tõugatakse.

Kuid ülitundlikku last (ÜTL), tabavad eeltoodud veelgi raskemalt.

Siin on kaheksa põhjust, miks õrn lähenemine distsipliinile töötab ülitundliku lapsega tõhusalt.

1. Ülitundlikud lapsed on müra suhtes tundlikud
kerkiv müra helitugevus, kui tõstad häält, eriti just äkitselt, mõjutab tundlikku last sügavalt; see võib neid ehmatada või hirmutada. Tõstetud range hääl võib põhjustada ÜTL stressi ja ärevust – samuti ka paljudel täiskasvanud ÜTI-del. Mürasein, millena ÜTL tõstetud häält kogeb, blokeerib su sõnumi.

2. Ülitundlikud lapsed satuvad kergemini üle stimulatsiooni ja ärritusse
ÜTL emotsioonid on intensiivsemad kui vähem tundlikul lapsel. Nad ei saa õlgu kehitades vähem tunda. Negatiivsed tunded võimenduvad ja kestavad ÜTL kauem. Seega on tõenäoline, et su laps kardab juba, on vihane, endast väljas, ülestimulatsioonis, kui ta teab, et on teinud midagi valesti.

Kui nad on juba häiritud, upub sõnade taga olev sõnum nende emotsionaalsesse seisundisse. Emotsionaalne ülestimulatsioon tähendab, et rohkem sisendeid ei töödelda.

Oota kuni sina ise ja su laps olete rahulikud ja saate mõlemad rääkida ratsionaalselt ja vaikselt, nii et saad keskenduda sõnumile, mida soovid, et laps kuuleks. Tavaliselt võtab lapsel umbes kakskümmend minutit, et rahuneda.

3. Ülitundlikud lapsed töötlevad infot sügavuti
ÜTL-d töötlevad sensoorset infot sügavuti – see hõlmab kõike seda, mida neile öeldakse ja kuidas neile öeldakse. See tähendab, et sügavalt teravad sõnad lõikavad tugevalt.

4. Ülitundlikel lastel on tugev häbitunne
Hääle range toon, viha või pettumus võib põhjustaada ÜTL-l süütunnet või häbi – isegi kui see hääl ütleb midagi kellelegi teisele.

Kujutage ette, kuidas õpetaja üritab klassiruumis vägivallatsejat tuvastada. ÜTL võib tunda end süüdi, isegi kui ta pole teoga üldse seotud.

Kui olete avalikus kohas ja teie lapse käitumine vajab teie sekkumist, on kõige parem eemaldada laps teiste inimeste juurest ja leida vaikne, privaatne ruum. Nende häbi võib põhjustada ummikseisu ja haiguspuhanguid, kui parandate oma ÜTL avalikult.

Nad kipuvad käituma ise enese distsiplineerijatena; nende häbitunne on sageli tugev ja nad löövad ise end selle eest, mida nad on teinud, mentaalselt oma peas ja tunnevad end halvasti, kui täiskasvanud neile midagi ei ütle. ÜTL-d on enesekriitilised ja neile pole vaja öelda, et nad on „ulakad.”

5. Ülitundlikud lapsed otsivad heakskiitu
ÜTL võib muretseda hätta sattumise pärast ja ärevuses olles võib näha ümbritseva pahameele märke (või ridade vahelt lugeda) – kas kodus või klassiruumis. Kiitus teeb ÜTL jaoks imet. Isiklik kriitika, eriti hetkelises üle kuumenenud seisundis, võtab ta südamesse ja see võib ÜTL enesehinnangut süüa.

6. Ülitundlikul lapsel on tugev õiglustunne
ÜTL kuulamine nende käitumise (ja selle põhjuste) kohese hindamise asemel, on nende jaoks oluline, kuna neil on tavaliselt tugev õiglustunne.

Kui tunned, et otsus on ebaõiglane ja nende juhtum pole läbi vaadatud, häirib see ÜTL tõsiselt. Neid võib rohkem haarata tajutud ebaõiglus, kui sõnum, mille soovite oma käitumise või tegevuse kohta saada.

7. Ülitundlikud lapsed suhtlevad peenelt
Juba väga noorest east alates võtavad ÜTL-d üles hääletooni, kehakeele, emotsioonid ja ütlemata sõnad. Hääled võivad seetõttu ÜTL-le kõlada valjult ja karmilt, isegi kui see pole nii mõeldud.

Teadlik pingutus, et rääkida õrnalt, aitab kindlustada, et su sõnad ja sõnum ei lähe kaotsi.
See on midagi, mis on eriti keeruline vähem tundlikele vanematele, kes ei pruugi mõista, kui vali või range hääl nende ÜTL-sse jõuab.

8. Ülitundlike laste jaoks on reeglite järgimine loomulik
Selgete ootuste, standardite ja reeglite edastamine aitab ÜTL tohutult, kuna nad kipuvad reeglitest kinni pidama. Üldiselt ei ole ÜTL-d riskivõtjad, nii et nad armastavad reegleid.

ÜTL-l on tugev sisemine moraalne kompass ja kui nad midagi valesti teevad, töötlevad nad vahejuhtumit sügavalt, veendumaks, et nad enam sama viga ei tee. Tegelikult ei vaja nad oma tehtud vigadest õppimiseks karme sõnu. Piisab õrnast korrektsioonist.

Lapse distsiplineerimisel on iga vanema eesmärk muuta edaspidist käitumist. Eesmärk on tagada, et laps mäletaks järgmisel korral õppetundi, ja et nad käituksid sarnases olukorras erinevalt. Keegi ei võida, kui õppetundi varjutab karistuse karmus või hooldaja reaktsioon – ja see võib ÜTL puhul hõlpsasti juhtuda.

Kuid kui võtate distsipliinis leebema lähenemisviisi, võite sattuda ise kriitika alla nii laiendatud perelt, sõpradelt kui ka täiesti võõrastelt (eriti nendelt, kes ise on rangelt kasvanud). Need inimesed võivad süüdistada teid selles, et olete oma lapse suhtes liiga pehme, lubate lapsel teiega manipuleerida või lubamatu käitumisega pääseda.

Vajadusel või kui see muudab teie enda enesetunde mugavamaks, selgitage, et räägite lapsega juhtunust siis, kui ta on rahulikum ja kui olete üksi. See on suurepärane viis kriitika kõrvale juhtimiseks.

ÜTL vanematena on meil reeglid, standardid ja piirid – ja meie lapsed peavad õppima nendes piirides püsima. Kuid temperamendi tüübi tõttu õpivad nad need piirid kõige tõhusamalt õrna lähenemise abil. Usaldage end, et tunnete oma tundlikku last ise kõige paremini.

Amanda Van Mulligen

Vaba tõlkena eesti keelde pannud Marilii Toots.

Allikas: www.ulitundlikinimene.ee

Seotud