8 kõige levinumat põhjust, miks naised ei lahku vägivaldsest suhtest

Mitte kõik suhted ei ole kahjuks roosilised ja õnnelikud. Meie seas on palju naisi, kes peavad igapäevaselt taluma vaimset või füüsilist vägivalda ning kartma enda ja tihti ka oma laste elude pärast. Sageli imestatakse, et miks naised oma vägivaldset partnerit maha ei jäta, kuid see pole nii lihtne kui kõrvaltvaatajaile võib tunduda. Loe, mis on need põhjused, miks naised kõigest hoolimata oma vägivaldse ja ohtliku kaaslase kõrvale jäävad.

Need on kaheksa peamist põhjust, miks naised ei saa või ei suuda lahkuda suhtest, mis nende hingele ja kehale haiget teeb:

1. Hirm on nad halvanud

Juba ainuüksi mõte sellest, mis võib nendega juhtuda, kui nad üritavad suhet lõpetada ja lahkuda, mõjub neile hirmutavalt. Nende enesekindlus on viidud miinimumini ning nad kardavad, et neil ei ole oma raevunud partneri eest pääsu. Neil võib olla kujunenud tänu oma kaaslase poolt läbi viidud ajupesule tunne, et nad ei leia kusagilt paremat meest ning keegi ei armasta neid.

2. Nende partner oskab vajadusel olla väga kena ja võluv

Just oma oskusega olla soovi korral ülimalt meeldiv kaaslane meelitavad nad oma ohvri lõksu. Enamasti oskavad nad ka oma ohvri lähedastele ja sõpradele jätta mulje toredast ja armastavast mehest. Kui selgub, et mees oli vägivaldne, on see tihti suureks üllatuseks kõigile ning see on ka üks põhjus, miks ohvril on raske inimesi uskuma panna oma kaaslase tõelist palet.

3. Neid seovad ühised lapsed

Kui kooselus on olemas ka lapsed, siis teeb see suhtest lahkumise alati keeruliseks, sest lisaks oma tunnetele tuleb arvestada ka laste emotsioonide ja vajadustega. Tihti mõtlevad emad, et lapsed vajavad ka isa ja nad ei taha võtta lastelt võimalust olla koos mõlema vanemaga. Enamasti oskab vägivaldne partner ka oma ohvrile näidata asju just sellises valguses nagu oleks tema lahkumine egoistlik, ning mõjuks lastele halvasti. Tegelikkuses mõjub aga lastele ebaterve suhte nägemine ja hirmus elamine kordades halvemini kui vanemate lahkuminek.

4. Ohver tunneb end süüdi

Tavaliselt on mees, kes oma naise kallal emotsionaalset või füüsilist vägivalda kasutab, väga osav manipulaator. Ta oskab panna hoopis naist tundma ennast tekkinud olukorras süüdi. Enda tegude õigustamiseks öeldakse ohvrile: “Näed, jälle sa käitusid nii, et meil läks riiuks” või “Tänu sinule ma läksin jälle endast välja”.

5. Naine on majanduslikult mehest sõltuv

Raha on meie kõigi jaoks oluline. Ilma rahata ei ole meil kodu, süüa, riideid, rääkimata muust. Paljud vägivaldsed mehed on võtnud kontrolli oma naise rahaasjade osas enda kätte ning paljud naised on oma abikaasa soovitusel või nõudmisel ka töölt ära tulnud. See võis esialgu tunduda kui tore idee, mis võimaldas hoolitseda rohkem pere ja laste eest, kuid ühtlasi võtab selline finantsilise vabaduse puudumine naiselt ka võimaluse ise oma elu korraldada ja suuri elumuutusi vastu võtta.

6. Ohvril on häbi

Naistel on tihti häbi, et nad on sattunud sellisesse suhtesse, mis alandab neid. See tekitab neis tunde, justkui oleksid nad alaväärsed ja halvad, et neid on vägivaldselt koheldud. Neil on tunne, justkui nad oleks kuidagi oma käitumisega sellise valu ära teeninud.

7. Nende enesehinnang on viidud nullilähedaseks

Tihtipeale on vägivaldne kaaslane suutnud hävitada igasuguse enesehinnangu ja jõu võidelda oma õiguste eest. Ainus, millele ohver mõtleb on see, kuidas elada üle järgmine päev.

8. Neil pole kedagi, kes neid aitaks

Vahel aitab koduvägivalla ohvrit kasvõi see, kui ta saab oma murest rääkida. See annab talle võimaluse kuulata ka teiste inimeste arvamust ja näha asju õiges valguses. Kui sinu tutvusringkonnas või lähedaste seas on keegi, kes kannatab koduvägivalla all, siis aita tal leida vajalik abi.

Loe lisaks: Emotsionaalne vägivald, I osa: mis see on ning kuidas satutakse emotsionaalselt vägivaldsesse suhtesse

Emotsionaalne vägivald, II osa: vastamist vajavad küsimused ja vajalikud sammud väljumaks laastavast suhtest

Kohalejäämine nõuab vaprust

Rääkimise kunst: kuidas tülitseda kooselus nii, et pinged maanduks ja suhe säiliks?

Seotud