Tai teadlaste poolt läbi viidud värskes uurimuses testiti suitsetamisest loobumisel värske laimi efektiivsust võrreldes nikotiini sisaldava närimiskummiga. 100 regulaarset suitsetajat, kes olid ise valmis loobuma, võtsid osa kuue kuu pikkusest katsest. Neid varustati kas värskete laimide või nikotiininärmiskummidega ning paluti kirjeldada, kui tugevad olid nikotiinineelud. Leiti, et värske laim on arvestatav abivahend suitsetamisest loobumisel, kuid nikotiininälja leevendamisel toimis närimiskumm paremini.
Laim on kergesti kättesaadav ja ilma toksiliste kõrvalmõjudeta alternatiiv nikotiinisisaldusega närimiskummile ning sellel on hulk kasulikke kõrvalmõjusid. See aitab keha üldist pH taset, mis suitsetajatel on pigem happelisem, nihutada aluselisemaks. Laim on ka mikroobe hävitava toimega ning on leitud, et lisaks teistele patoloogidele aitab see võidelda mitme ravimresistentse E.coli tüve vastu. See on taas väga hea uudis suitsetajatele, kelle immuunsüsteem on nõrgenenud.
Lisaks laimile on veel palju teisi looduslikke vahendeid, millega toetada keha ja vaimu suitsetamisest loobumise ajal.
Akupunktuur – on leitud, et akupunktuur leevendas suitsetamisest loobumise sümptomeid ning aitas üle saada selektiivsest tähelepanust suitsetamisega seotud visuaalsetele vihjetele.
Treening – kui tekib isu sigareti järele, siis võib olla abi hoopis treeningust. On leitud, et lühiajalised 5-10 minuti pikkused harjutuste blokid aitavad suitsusoovilt edukalt tähelepanu kõrvale juhtida.
Hüpnoos – hüpnoositeraapia kombineerituna nikotiiniplaastritega on leidnud tõestust kui tõhus meetod suitsetamisest loobumiseks. Artiklis, milles analüüsiti 59 uuringut hüpnoosi tõhususe kohta suitsetamisest loobumisel, jõuti järeldusele, et kuigi seda ei saa veel pidada 100% tõestatud meetodiks, on hüpnoosil suur potentsiaal saada suitsetamisest loobumise abivahendiks.
Must pipar – varasemad uuringud on näidanud, et sigarettide suitsetamisega seotud sensoorsete vihjete kaudu on võimalik mõningaid suitsetamisest loobumise võõrutusnähtusid leevendada. On läbi viidud uuring, milles pakuti katsealustele sigaretilaadse seadme abil võimalust sisse hingata musta pipra eeterliku õliga auru, piparmündi/mentooliga auru või ilma eeterliku õlita auru. Musta pipra eeterlik õli aitas kõige tõhusamalt vähendada suitsuisu ning sellega kaasnevat ärevust.
Teadvelolek (minfulness) – katses, kus vaadeldi suitsetamisest loobuda soovivaid üliõpilasi, anti ühele grupile võimalus osaleda sessioonidel, kus neid õpetati endast paremini teadvel olema. Leiti, et see ei pruugi küll vähendada isu sigarettide järele, kuid selle abil muutub reaktsioon ning väheneb võimalus, et kiusatusele antakse järele.
Enesemassaaž – sigarettidest loobumine on sageli seotud ärevuse ja depressiooniga. Massažil on teada toime vähendada ärevust, leevendada stressi ja parandada meeleolu. Inimesed, kes õppisid massažitehnikaid käte ja kõrvade jaoks, juhuks, kui tekib sigaretiisu, märkasid endil tehnikat kasutades vähem ärevust ning võõrutusnähtusid.
Roosilõhnaline kuldjuur (Rhodiola rosea) – kuldjuure ekstrakt aitab leevendada nii füüsilisi kui vaimseid võõrutusnähtusid, mis suitsetamisest loobumisega kaasnevad.
Naistepuna – naistepuna on looduslik antidepressant, millest võib suitsetamisest loobumisel abi olla. Loomkatsetel on see aidanud võõrutada nikotiinisõltuvusest, mis annab lootust, et see aitab ka inimeste puhul. Kuna naistepuna võib muuta mõningate teiste ravimite mõju kehas, siis tasub enne selle manustamist konsulteerida arsti või taimeravi spetsialistiga.
Toimetas: Katrin Oidra
Allikas: Telegram.ee