4 viisi, kuidas end vaimselt kaitsta, kui keegi kohtleb sind halvasti

Me kõik oleme ilmselt kuulnud, kuidas keegi, kes on meile just halvasti öelnud või mingil viisil ülekohut teinud, lausub: “ära võta seda isiklikult” või “ära solvu, ma tegin ju nalja”. Kuidas sellises olukorras säilitada rahu ja meelekindlus? Kuidas mitte vastata samaga? Siin on neli nõuannet, kuidas olla immuunne õelate kommentaaride ja pahatahtliku käitumise osas.

Enamasti me küll teame, et inimeste käitumine on põhjustatud sellest, kuidas nemad end tunnevad, kuidas nad iseendaga läbi saavad ja millisena maailma näevad. Kui keegi meid solvab või maha teeb sellepärast, et tal on halb päev või paha tuju, siis hoolimata sellest, et teame, millest see tuli, tunneme end ikkagi pahasti.

Siin on neli lihtsat nippi, kuidas oma enesekindlus säilitada ja tuju parandada:

1. Tunnista juhtunut
Selleks, et negatiivsetest tunnetest vabaneda, tuleb sul esimese asjana endale tunnistada, et juhtus midagi sellist, mis rikkus su meeleolu ja kõigutas enesekindlust. Sa võid seda mõttes iseendale öelda või ka sellest mõnele sõbrale rääkida. Võta seda kui kogemust, mida sa lased endasse, koged ja seejärel lased sellel minna.
2. Usalda oma sisetunnet
Kui sa tunned end halvasti, siis nii ütlegi. Hinga välja ja ütle: “see ei meeldinud mulle ja pani mind end halvasti tundma”. Kui sul on võimalik, siis võid seda öelda ka inimesele, kes sulle ülekohut tegi. Kui see pole võimalik, siis saad ka ilma selleta hakkama. Ära hakka end süüdistama ega kahtlema, et ehk said asjadest valesti aru. Usalda oma sisetunnet ja tunnista, et oled sattunud enda jaoks ebameeldivasse olukorda.
3. Luba endal kogeda emotsioone
Kui sa tunned end halvasti, siis ära tõrju seda tunnet ega põgene selle eest. Istu rahulikult ja koge seda tunnet. Võta aeg maha ja rahune. Mõtle, miks need sõnad või see käitumine sinus sellise reaktsiooni põhjustas. Kas sul on minevikus olnud sarnaseid halbu kogemusi? Kas see teema on seotud millegagi, mis on sinu nõrk koht? Sellele küsimusele ei ole ühte õiget vastust. Kõik see, mida sa tunned ongi õige. Usalda ennast, sest sellest saab alguse tervenemine ja sisemise tugevuse leidmine.
4. Ära jää tundesse kinni
See, et lubad endal seda emotsiooni kogeda, ei tähenda, et peaksidki sellesse tundesse kinni jääma. Kui oled seda tunnet tundnud ja selle üle mõelnud, siis lase sel lihtsalt minna. Ütle endale, et kogesid just ülekohut või ebameeldivustunnet ja nüüd vabastad selle. Lased sellest lahti ja oled vaba. Hingad sügavalt sisse ja välja ning tunned, kuidas koos väljahingamisega kaob ka negatiivne enesetunne.
Selleks, et see tehnika töötaks, peaksid harjutama mõned korrad. Ära heitu, kui esimesel korral on raske saada negatiivsetest tunnetest üle. Kui oled juba rohkem harjutanud, siis tunned, kuidas sinu sisemine enesekindlus kasvab ja saad tugevamaks. Kui usaldad ennast ja suudad halbadele tunnetele näkku vaadata ning need minema saata, siis tunned peagi, et see muutub iga korraga aina lihtsamaks.
Toimetas: Katrin Oidra
Loe lisaks: Tunnete muutmine: praktilised sammud positiivsete tunnete tekitamiseks
Mõista oma tundeid: allasurutud emotsioonid ja solvumine toovad kaasa tervisehädad
Tunnete muutmiseks on vaja oma emotsioone teadvustada ja need vabastada
Vaata lisaks ka kirjastuse Pilgrim poolt välja antud
Seotud